
Fotó: Haáz Vince
Végül nem a forma, hanem a tartalom döntött: székelyek gyűltek össze a frissen átalakított marosvásárhelyi Postaréten vasárnap, a Székely Szabadság Napján megemlékezni és megmutatni autonómia iránti igényüket. Mint kiderült, a jelenlétet egy kedvező bírósági ítélet következtében hamarosan szignóval lehet megerősíteni, és kiállni az őshonos nemzeti közösségek mellett. Időrendi beszámoló az eseményről.
2019. március 10., 16:032019. március 10., 16:03
2019. március 10., 21:432019. március 10., 21:43
18.45 – A főtérre érve Tőkés László EMNT-elnök adta át a petíciót a prefektus megbízottjának, remélve, hogy „jó elbírálásban részesül”. A Székely Szabadság Napjának nyilvános része ezzel véget ért, a jelenlévők hazafelé, illetve a buszok irányába indultak el.
Este fél nyolctól tartja még a Székely Nemzeti Tanács a Gábor Áron-díjátadó ünnepségét a marosvásárhelyi Kultúrpalotában.
Fotó: Haáz Vince
18.15 – A koszorúzást követően a tömeg elindult Marosvásárhely központja felé, az utat végig lezárták a hatóságiak, csendőrök és rendőrök vigyázták a felvonulókat, nem is volt semmiféle rendbontás. A vonulás közben Kossuth-nóták hangzottak el, meg-megszaktíva egy-egy Vesszen Trianon! Ria, Ria, Hungária! felkiáltással.
Fotó: Haáz Vince
17.00 – Izsák Balázs, az SZNT elnöke szerint ismételten hitet teszünk a székely szabadság mellett ország-világ előtt. „Az autonómiáról nem mondunk le, a székelyek élni akarnak a székely hazában.”
Az SZNT elnöke beszédében ismertette, hogy pert nyertek a luxemburgi bíróságon, és ennek fényében reményei szerint
azért, hogy az Európai Parlament jogszabályban rögzítse a nemzeti régiók védelmében született európai polgári kezdeményezésben foglaltakat.
Fotó: Haáz Vince
„Mindannyiunknak válaszolni kell, ha van elég hitünk és akaratunk” – buzdította aláírásra a székelyeket Izsák Balázs.
Fotó: Haáz Vince
José Mari Etxebarria, a Baszk Nemzeti Párt küldötte szerint a székelység joggal igényli a szabadságot Székelyföldön, ugyanis az évszázadok során sokszor legyőzték, de végig itt maradtak, és megálltak a maguk lábán. Ma is itt vannak, hogy folytassák a harcot az önrendelkezésért.
Fotó: Haáz Vince
Tőkés László, az Erdélyi Magyar Nemzeti Tanács (EMNT) elnöke a marosvásárhelyi Postaréten 165 évvel ezelőtt történt eseményeket elevenítette fel, és a kivégzett székely vértanúkhoz hasonlította a kézdivásárhelyi terrorperben elítélt, bebörtönzött Beke Istvánt és Szőcs Zoltánt. Kiemelte,
Fotó: Haáz Vince
16.35 – „Az vagyok, aki voltam” – üzente Beke István a börtön falai mögül a Postarétre összegyűlt székelyeknek, a szervezők által pedig mintegy kétezer-ötszázasra saccolt tömeg válaszul azt skandálta, hogy Szabadságot akarunk, terroristák nem vagyunk! Beke levelében bátorította a székelyeket, hogy harcoljanak az autonómiáért.
Dabis Attila, a Székely Nemzeti Tanács (SZNT) külügyi megbízottja, akit három évre kitiltottak Romániából, videoüzenetben állt ki a székelyek mellett, hangoztatva, hogy nem mondanak le az autonómiáért folytatott harcról, és nem térnek le a célhoz vezető útról. Ezért küzd, addig is, amíg 2021-ben újra bejöhet az országba.
Fotó: Haáz Vince
16.00 – Megkezdődött az ünnepség, a jelenlévőket a szervezők arra kérik, hogy csak az eseményhez illő jelszavakat skandáljanak.
Szili Katalin üzenetét olvasták fel. A magyar miniszterelnöki megbízott szerint bebizonyosodott, hogy az Európai Unió bizottsága sorozatos rossz döntéseivel akadályozza az őshonos nemzeti közösségeket jogaik gyakorlásában. Ezért Marosvásárhelyről azt üzenik az EU-nak, hogy
a szomszédos országoknak és Romániának pedig azt, hogy nem kérnek egyebet, mint amit a dél-tiroliak is kértek annak idején.
Fotó: Haáz Vince
A Magyar Miniszterelnökség nevében Potápi Árpád János nemzetpolitikai államtitkár levélben biztosítja támogatásáról a székely szabadság napi felvonulást. Mint küldeményében hangsúlyozta,
Fotó: Haáz Vince
15.30 – Zajlik a gyülekező a marosvásárhelyi Postaréten a Székely Szabadság Napjára. Szól a forradalmi induló fúvószenekari aláfestéssel, és egyre több a székely zászló is. Noha még nincs tömeg, egy-egy település, régió már táblán jelzi, ott van.
Érkeznek a buszok is Marosvásárhelyre, amelyek miután a Postarétre szállítják az emlékezőket, a főtér felé indulnak, hogy az esemény végén ott vehessék fel utasaikat.
Csendőrök és rendőrök biztosítják a helyszínt, illetve irányítják a forgalmat a teljes útvonalon, egyelőre mindenféle probléma nélkül – jelenti a helyszínről kollégánk, aki szerint a kezdést megelőzően még nincs nagy tömeg, de már néhány településről jelzik a „jelenlétet” táblákkal, Autonómiát Székelyföldnek! felirattal.
Fotó: Haáz Vince
A megemlékezés délután négykor kezdődik a marosvásárhelyi Postaréten, amelynek rendezése botrányba fulladt az elmúlt napokban. Az ünnepséget követően a demonstrálók a Székelyföldnek autonómiát követelő petíciót készülnek átadni a kormány helyi képviseletét ellátó Maros megyei prefektusnak.

Nem tartották be az eredeti tervet, és a csillag helyett oktagon alakú teret alakítottak ki a marosvásárhelyi Postaréten, a Székely vértanúk emlékművénél. Vasárnap reggel a kétnyelvű tábla is hiányzott. A térre ma tízezer embert várnak megünnepelni a Székely Szabadság Napját.
Fotó: Haáz Vince
A nyár eddigi legmelegebb napjának bizonyult június 27-e, ugyanis Székelyföldön is 30 Celsius-fok fölé emelkedett a hőmérséklet a délutáni órákra.
A november 19-én megjelenő Grand Theft Auto VI már az előrendelési periódusban nagy hullámokat ver a kiadó megkérdőjelezhető, de egyébként a nagy várakozás miatt érthető döntései miatt. Képbehozó.
A SAFE programból finanszírozott kilenc autópálya-szakasz közül hetet romániai vállalatok építhetnek meg – közölte szombaton közösségi oldalán Radu Miruță ügyvivő közlekedési miniszter.
Testvérvárosi szerződést írt alá a Maros megyei város szombati dísztanácsülésén Nyárádszereda és Zalaegerszeg vezetősége az évek óta tartó hosszú és tartalmas kapcsolatuk eredményeként.
Ilie Bolojan ügyvivő miniszterelnök szerint az idei év első öt hónapjának költségvetési adatai azt mutatják, hogy a múlt év ugyanezen időszakához képest több mint 40 százalékkal, 64 milliárd lejről 36 milliárd lejre csökkent a deficit.
A szélsőséges hőmérséklet okozta egészségügyi kockázatok csökkentését célzó intézkedési tervek aktiválását kérte szombaton az egészségügyi minisztérium.
Lia Olguța Vasilescu craiovai polgármester szombaton azt nyilatkozta, hogy a PSD alapvetően azokra a szavazatokra támaszkodna a Sorin Grindeanu vezette kormány esetleges parlamenti beiktatásához, amelyeket Adrian Veștea miniszterelnök-jelölt kapott.
Hargita megye címeréről fogadott el határozatot pénteki ülésén a kormány a Romániai Magyar Demokrata Szövetség javaslatára. A jelkép a székelyföldi megye történelmére, önazonosságára és örökségére utal.
Egy üzletben csaptak fel a lángok szombaton délben Erdőszentgyörgy főutcáján; már zajlik az oltás a helyszínen – közli a Maros megyei tűzoltóság.
Több mint 1600 gazdasági szereplőnél végzett ellenőrzéseket június 22. és 26. között az Országos Fogyasztóvédelmi Hatóság (ANPC).
szóljon hozzá!