
Fotó: Boda L. Gergely
Tanulságos kerekasztal-beszélgetést szervezett kedden a Fókusz Öko Központ, amelyen a meghívottak és a kis számban megjelent részvevők arra keresték a választ, hogy miképpen lehetne élhetőbb, zöldebb és valóban környezetbarát Marosvásárhely.
2016. április 05., 17:472016. április 05., 17:47
Tudjuk, mit kell/kellene tennünk, mégsem ez történik, hanem épp ellenkezőleg. S ebben ludasok az egyének, a közösségek, az önkormányzat is – így összegezhető a keddi találkozó, amelyen többek között a klímaváltozásról, a zöldövezetekről, az élhető városról és az összehangolt közlekedésről fejtették ki véleményüket a szakemberek.
Hajdu Zoltán a klímaváltozásról beszélt, és kifejtette, hogy Marosvásárhelyen – és nem csak – jobban kellene figyelni a zöldövezetekre, a vizes felületekre és a fogyasztásra. Elmondta, a városvezetésnek nem a zöldövezet csökkenésére és parkolóhelyek kialakítására kellene összpontosítani, hanem újabb zöldövezeteket, parkokat kellene létesíteni, nagyméretű szökőkutakat építtetni, hogy csökkentsék a levegőszennyezést, a betonépületek között egyre elviselhetetlenebb hőséget, és megfelelő életkörülményeket biztosítanak az adófizetőknek. Magánszemélyként is figyelnünk kell az energiafogyasztás csökkentésére, a fogyasztói szokásainkra. Például, ha helyi vagy környékbeli kistermelőtől vásárolunk alapélelmiszereket, akkor nemcsak őt támogatjuk és egészségesebb élelmiszerhez jutunk, hanem elkerüljük, hogy több száz kilométerről hozzánk szállítsák a terméket, ezzel is kíméljük a környezetet.
Szakács László ökológus, a városi fakivágási bizottság tagja arról beszélt, amit mindannyian látunk, ha sétálunk a városban: tövig metszik a fákat, függetlenül attól, hogy hány évesek, sok helyen kivágják és nyomukat is eltakarítják. Holott tudományosan bizonyított, hogy a fák lombjai hány köbméter port képesek semlegesíteni, és mennyi vizet, oxigént bocsátanak ki. „Sajnos hiába kértük és mutattuk meg, ma Marosvásárhelyen a negyvenéves fákat is úgy metszik meg, mint a négyéveseket, teljesen elpusztítva az életadó koronájukat. Közlekedési okokra hivatkozva akarnak kivágni több száz fát az útkereszteződések környékéről, holott ha rendesen metszették volna meg, a koronájuk 4–5 méter magas lenne, és nem takarná el a közlekedési táblákat” – sorolta elégedetlenségét az ökológus, aki a jelen lévő Peti András alpolgármester, Csegzi Sándor polgármesteri tanácsadó és Soós Zoltán polgármesterjelölt figyelmét felhívta a Vár sétány fáira, kiemelve: 109 fa van, ezeket és környéküket helyi védett övezetként kellene besorolni. A fákról a száradt ágakat levágni, egyenként felmérni, sorsukról dönteni. Szerinte maximum tízet kellene kivágni, a többit úgynevezett fasebészeti módszerrel kezelni lehetne, ha szükséges.
A városi közlekedés összehangolására, a hosszú távú stratégia kidolgozásának szükségességére hívta fel a figyelmet Gál Sándor, a Marosszéki Közösségi Alapítvány vezetője. Szerinte az összehangolt közlekedési stratégia hiányában egyre nő a balesetek száma. Statisztikai adatokra hivatkozva bizonyította, hogy Marosvásárhelyen az elmúlt években a sebesség miatt több gépkocsibaleset volt, és jelentősen megnövekedett a gyalogosokat és kerékpárosokat érintő ütközések száma is. Míg 2011-ben kilenc kerékpárost érintő balesetet tartottak nyilván, tavaly ezek száma 40 volt, az esetek felében a gépkocsivezető, a másik felében a kerékpározó volt a hibás.
Marosvásárhely 43 millió lejt kap az Anghel Saligny programból egy új Maros-híd megépítésére – a csütörtöki tanácsülésen elfogadták a beruházáshoz szükséges határozatokat. A városnak valamivel több mint 24 millió lejes önrészt kell biztosítania.
Háztartási melléképület gyulladt ki Makfalván szerdán este, egy ember megsérült, egy állat pedig elpusztult.
Felborult és lesodródott az útról egy személyautó csütörtök délután Szásznádas közelében. A balesetben két felnőtt és két gyerek sérült meg.
Az EDDA Művek legendás dalaira épülő rockmusical, A Kör május 16-án Marosvásárhelyen is megtekinthető lesz a Simon László Sportcsarnokban, ráadásul ingyenesen, csak helyjegyet kell váltani.
A marosvásárhelyi vegyipari kombinát 858 alkalmazottjának kell átvennie a felmondási értesítését szerdán és csütörtökön. Kaptak ugyan tíz nap haladékot, de nem reménykednek.
Temes megye után országszinten csak Maros megyében van két, 30 ezer literes tartálykocsi, amivel ivóvizet tudnak biztosítani szükség esetén a lakosságnak. Az elsőt Marosvásárhelytől kapta a tűzoltóság, a másodikat szerdán délután a megyei tanácstól.
A Marosvásárhelyi Sportegyesület (MSE) sportközössége is gyászolja tragikus hirtelenséggel elhunyt sporttársát, Fülöp Miklóst.
Kilencvenegyezer lakosnak lesz minőségi ivóvize és részben csatornahálózata két éven belül, miután megvalósul az Aquaserv vízszolgáltató 186 millió eurós nagyberuházása. Maros megye mellett Hargita megye egyik városát is érinti a fejlesztés.
Befogta a néhány napja állított csapda azt a fiatal hím medvét, amely a közelmúltban többször is feltűnt Marosvásárhelyen a Somostető környékén, az állatkert közelében.
Baleset történt a Százkézd községhez tartozó Zoltán településen, a helyszínre nagy erőkkel szálltak ki a tűzoltók és a mentősök.
szóljon hozzá!