
Fotó: Bereczky Sándor
Fennállásának 75. évfordulóját ünnepli idén a Marosvásárhelyi Állami Filharmónia. Ebből az alkalomból négy olyan személyiségnek adtak át díszoklevelet, akik jelentősen hozzájárultak a filharmónia fejlődéséhez.
2025. március 05., 16:392025. március 05., 16:39
1950. március 21-én alakult meg a Marosvásárhelyi Állami Filharmónia, 1993 óta pedig a Maros megyei tanács által biztosított éves költségvetési támogatásból finanszírozza működését. Fennállásának 75. évfordulóját március 13-án ünnepli, amelyre nagyszabású koncerttel készülnek: Gustav Mahler Feltámadás című szimfóniáját tűzték műsorra.
Az évforduló alkalmából rendezett szerdai sajtótájékoztatón György Levente, a Filharmónia igazgatója bemutatta azt a négy személyt is, akik kiválósági elismerést érdemeltek a Filharmónia részéről.
Csíky Boldizsár zeneszerző, tanár, aki
amelynek igazgatója is volt 1990–1997 között. A díszoklevelet elismerésként veheti át a művészetnek szentelt életéért, a zenének és oktatásnak szentelt kemény munkájáért – emelte ki György Levente.
Oklevéllel ismerték el négy, a Marosvásárhelyi Állami Filharmónia életében meghatározó személy munkáját
Fotó: Bereczky Sándor
Carmen Mihăescu egyetemi tanár munkáját is kiválósági oklevéllel ismerték el, aki zongoristaként kezdte együttműködését a filharmóniával 1982-ben. 1987–2013 között kritikákat közölt a filharmónia hangversenyeiről, és pár éve ismét
Oklevelét elismerésként veheti át a művészetnek, oktatásnak szentelt fáradozásaiért és a klasszikus zene népszerűsítésére irányuló törekvéseiért.
Elismerésben részesült Szallós-Farkas Margit is, aki 1990 óta dolgozik a filharmóniánál művészeti titkárként. Ő
számos rangos intézményben, fontos szerepet tölt be a művészek megnyerésében és a hangversenyek megszervezésében.
Ovidiu Maior rendezvényszervezőnek is járt az elismerő oklevél, akinek
ez pedig tavaly valóra vált, amikor a Filharmónia fellépett Bécsben a Musikvereinben. Együttműködése a Filharmóniával 2017-ben kezdődött, amikor egy csapattal azzal állt elő, hogy megszervezik a bécsi stílusú, jótékonysági célú palotabált. Kulturális diplomáciai projekteket szervezett Mihail Poruțiuval közösen, és megalapították a Junona Közösségfejlesztő Egyesületet. Ennek köszönhetően léphettek fel tavaly a bécsi Musikvereinben is a Filharmónia zenészei – mutatott rá György Levente.
Péter Ferenc, a Maros megyei tanács elnöke büszkeségét fejezte ki, amiért a nyolcvantagú Marosvásárhelyi Állami Filharmónia az ország legnagyobb létszámú filharmóniája, és az ország legnagyobb – szerinte egyben a legszebb – koncertterme is itt található a Kultúrpalotában.
„A megye továbbra is támogatni fogja a Filharmóniát, hiszen a kultúrába való befektetés a jövőbe és a közösségbe való befektetés is” – fejtette ki a tanácselnök.
Ovidiu Maior arról beszélt, hogy a közös munkának köszönhetően a filharmónia 75 év után először jutott el Bécsbe, de már hamarabb megérdemelte volna, majd egy fotóalbumot adott át a bécsi koncertről Péter Ferencnek, amelyből György Leventének is jut egy, de csak a koncert napján adja át neki – árulta el Ovidiu Maior.
A dicsőszentmártoni hivatásos tűzoltókat Désfalvára riasztották szerdán este. Egy lakóház gyulladt ki.
Húsz éve lehet minden tavasztól késő őszig megfigyelni a gólyák életét webkamera segítségével a Maros megyei Sáromberkén. Március 4-én újraindult az élő közvetítés, két kamerán is lehet figyelni, mikor érkeznek a madarak.
Eltűnt egy 13 éves, a Maros megyei gyermekvédelem által családjából kiemelt lány kedden Marosvásárhelyen. A rendőrség a lakosság segítségét kéri a megtalálásához.
A téli szünet után újranyitott az erdőszentgyörgyi Rhédey-kastély és új kiállítási tárgyat is megcsodálhatnak mindazok, akik betérnek a szépen karbantartott épületbe.
Több helyszínen, három napon keresztül ünnepelheti a marosvásárhelyi magyarság az 1848–49-es forradalom és szabadságharcot kitörésének 178. évfordulóját, hiszen idén az eddiginél színesebb programokkal készülnek a civil szervezetek.
A befizetett helyi adókból legtöbb ezer lejt térít vissza a marosvásárhelyi városháza a fogyatékossággal élőknek a hétfőn megjelent határozattervezet szerint, amit a testületnek el kell fogadnia, majd a prefektusi hivatalnak jóvá kell hagynia.
Gázpalack robban fel a Maros megyei Szénaverősön, egy nő égési sérüléseket szenvedett.
A város ipari területére száműzné a szerencsjáték-termeket Kovács Mihály Levente, Marosvásárhely alpolgármestere, miután a kormány felhatalmazza a helyi önkormányzatokat a szerencsejáték-szervező cégek engedélykérelmének elbírálására.
Szombatra virradóan egy marosvásárhelyi lakóháznál keletkezett tűzhöz riasztották a helyi tűzoltókat.
Nézzétek, értsétek meg és soha ne feledjétek el mottóval mutatták be a roma holokausztra emlékeztető kiállítást pénteken Marosvásárhelyen. A New Yorkban összeállított tárlatanyagot kibővítik helyi adatokkal, fényképekkel, és nyáron is látható lesz.
szóljon hozzá!