Fotó: Boda L. Gergely
Marosvásárhelyt lassan nem a virágok, hanem a megcsonkított fák városaként lehet emlegetni. A polgármesteri hivatal alárendeltségébe tartozó városi virágkertészet és zöldövezetek igazgatósága ezúttal az orvosi egyetemmel szemben lévő park „szépítésébe” kezdett. Lesujtó látványt nyújtanak a valósággal kettévágott oregoni ciprusfenyők és az orvosi egyetem előtt álló, hegyüktől jócskán megfosztott keleti tuják.
2015. április 22., 13:222015. április 22., 13:22
2015. április 22., 13:232015. április 22., 13:23
A helyszínen szóba elegyedtünk a nyesést végző munkásokkal. Érveikre nem tudtunk mit mondani: „Ha nem én vágom le, levágja más” – mondja egyikük. „Ha magának valamit mond a főnöke, nem kell megcsinálja? Parancsra dolgozunk” – teszi szét a kezét a fűben mellette ülő társa. Volt olyan munkás is, aki elmondta, már a városi kertészetnél dolgozott, amikor \'83-ban ültették az akkor másfél méteres fenyőket. Bizonygatják: három-négy év múlva helyrejönnek.
Orbán István kertészmérnökkel az orvosi egyetem előtt futottunk össze. Szerinte nem szakszerű az, ahogyan a szóban forgó fákat megmetszették. „Markáns visszametszési munkálatokat a fák életében egyszer végezhetők, ezt ifjító metszésnek hívjuk. Mivel a sétányt szegélyező fenyők már középkorúak, erre nem lett volna szükség, és nem lett volna szabad így elcsúfítani őket” – fogalmazott a szakember. A kertészmérnök elmondta, ezek a fák soha nem fogják visszanyerni eredeti formájukat, és az egyáltalán nem esztétikus látvány szöges ellentétben van a parkrendezési elvekkel.
Az igazgatóság egy nevét elhallgatni kívánó szakembere a helyszínen kifejtette: szerinte szakmailag megállják helyüket az általuk vezetett munkálatok. Hogy erről megbizonyosodjunk, megmutatott az egyik fasort, ahol az az elmúlt években többször metszették a fák oldalsó részeit, és egy olyat, amelyet nem. Mi tagadás, egyszerű szemlélőkként el kell ismerjük: valóban formásabbak, dúsabbak voltak azok az egyedek, amelyeket gondoztak. De utóbbiaknak is hiányzott a teteje.
Bár személyesen nem látta a lenyesett fasorokat, Szakács László ökológus, a fakivágási bizottság tagja elmondta: semmiképp nem elfogadható az, hogy derékbe vágjanak fákat. Ráadásul a fenyőket még metszeni sem lenne szabad, legfennebb az alsó ágaikat, de azokat is csak a magasságuk egyharmadáig. „Amit most végezhettek, az olyan, mint amikor az embernek az egész kezét levágod, mert nagy a körme” – fogalmazott Szakács, aki elismerte, a tuják kivágását másik civil társával együtt nem ellenzik olyan vehemensen, mint a többi fafajtájét. Mindezek ellenére az orvosival szemben lévő parkszépítési munkálatokkal sem értett egyet. „Jó ideje bojkottálom a bizottság munkáját, és az utóbbi időben semmilyen munkálatokba nem egyezek bele” – mondta az ökológus.
A helyszínen a következő magyarázattal találkoztunk: azért kell levágni akár hat-nyolc métert is a fenyők tetejéből, hogy láthatóvá váljanak a mögöttük lévő díszalmafák, nyírfák és társaik. Szakács László szerint ezt nem utólag kell korrigálni, hanem első perctől az alacsony növésűeket kell előre helyezni. Ábrán Péter, a környezetvédelmi ügynökség természetvédelmi részlegének vezetője megkeresésünkre kifejtette: a fákat pontosan azzal a céllal ültették, hogy szegélyezzék a sétányt, és takarják a kilátást, de már két évvel ezelőtt szó volt arról, hogy a ciprusfenyőket kicserélnék. Ábrán is tagja a fakivágási bizottságnak, de ő sem adta beleegyezését a nyesési munkálatokba, melyeket szakszerűtlennek és indokolatlannak tart.
Szakács László úgy emlékszik, hogy azon a gyűlésen, amikor a szóban forgó zöldövezetről volt szó, félhivatalosan az hangzott el, hogy a hely szemétlerakó hellyé kezd alakulni, továbbá közbiztonsági okokból kell megnyesni a fenyőket, ugyanis „szeméremsértő” dolgok történnek a környékükön.
Kerestük a városi virágkertészet és zöldövezetek igazgatóságának vezetőit is, sajnos telefonon nem tudtuk őket elérni.
A csatornafedők szintre emelésén dolgoznak Marosvásárhelyen a Dózsa György utcában, de ezzel nem érnek véget a két éve megkezdett munkálatok. Módosítani fogják a már felfestett sávokat is, a rendőrség utasítására.
Idén először Romániában, Marosvásárhelyen is látható lesz a Friss Hús Budapest Nemzetközi Rövidfilmfesztivál, Magyarország egyetlen Oscar-kvalifikáló fesztiváljának néhány filmje.
Elsöprő többségben utasították el a helyiek a Maros megyei Koronkán a vasárnap tartott népszavazáson, hogy tömbházak épüljenek a településen. A községvezetők most már a lakosság döntésére is hivatkozva utasíthatják el a potenciális ingatlanbefektetőket.
Noha Crin Antonescu nyerte a vasárnapi, első fordulós elnökválasztást Maros megyében, George Simion alig maradt el tőle.
Egy háromszáz kilogrammos medvét csaltak kelepcébe és altattak el Segesváron hétfőre virradó éjszaka.
Koronkán vasárnap nemcsak az államelnök-jelöltek nevére lehet pecsételni. Egy másik szavazólapot is kapnak a helyiek, akik arról nyilváníthatnak véleményt, hogy akarják-e, hogy a településükön tömbházak épüljenek.
Kigyulladt személygépkocsihoz riasztották a segesvári hivatásos tűzoltókat szombatról vasárnapra virradó éjszaka.
Idős édesapját keresi egy férfi Marosvásárhelyen, aki napok óta nem tért haza.
Munkaszüneti napon sem pihentek a Maros megyei közlekedésrendészek: közel 300 autóvezetőt igazoltattak, alkohol- és drogteszteket végeztek, de volt, akinek a jogosítványát is bevonták, más szabálysértők pénzbírságot kaptak.
Három autó ütközött össze Segesváron péntek délelőtt a 13-as jelzésű országúton, hárman megsérültek – adja hírül a Maros megyei tűzoltóság.
szóljon hozzá!