Fotó: Boda L. Gergely
Idén alábbhagyott a tömbház-szigetelési lendület Marosvásárhelyen, egyetlen új beruházást sem kezdtek el, csak néhány régebbit fejeztek be. Pedig vannak olyan panelházlakók a városban, aki a városháza pályázatára várva nem kezdték el idén önerőből a munkálatokat, pedig az épületük állapota ezt igencsak indokolttá tette volna. A városházán remélik, jövőre folytatódnak a hőszigetelések.
2016. november 28., 12:172016. november 28., 12:17
Marosvásárhelyen a városháza kimutatásai szerint 45 ezer olyan tömbházlakás van, amelyet 1990 előtt építettek, nagy részüket már negyven éve, de van jó pár olyan is, amely már elérte a „nyugdíjkorhatárt”. Hőszigetelésük takarékossági és esztétikai szempontból is rendkívül fontos, így a polgármesteri hivatal részben uniós pályázatokkal próbálja megoldani ezt, részben adókedvezményt nyújt azoknak, akik saját költségükön „öltöztetik új ruhába” a panelházakat.
A Lehel (ma Argeşului) utcában, a főúton lévő házak mögött húzódik például egy tömbházsor, amelyet még a hatvanas években építettek. A falak málladoznak, az erkélyek már-már veszélyessé váltak, s a lakók azért aggodnak, hogy egy kemény tél után nehogy lepotyogjanak. A szerkesztőségünket felkereső Mátyás Melinda elpanaszolta, hogy már két éve kérvényezték a városházán, hogy tömbházukat is iktassák az uniós pályázatokba, s támogassák hőszigetelését. „A tetőn csorog be az eső, az erkély annyira meg van repedezve, hogy attól félünk, hogy ha a beszivárgó csapadék megfagy, lefeszíti az amúgy is leváló vakolatot. Minden lakó beleegyezett a hőszigetelésbe, minden szükséges iratot beadtunk a hivatalhoz, és ott azt ígérték, hogy 2016-ban nekifognak a munkálatoknak, de nem így történt. Aggódunk, hogy mi lesz, szeretnénk tudni, mikor kerülünk sorra” – panaszolta a lakó.
Kiegészítésként a lépcsőházfelelős elmondta, hogy mivel bíztak a városháza ígéretében, hogy már idén elkezdik a munkálatokat, nem láttak neki önerőből a tető szigetelésének. „A falak nagyon régiek, a vakolat folyamatosan mállik, a lakásokban egyre hidegebb van. Nagyon időszerű lenne az egész tömbház felújítása, beburkolása” – mondta a lépcsőházfelelős.
A marosvásárhelyi polgármesteri hivatal szakosztályának vezetője Dorin Belean jogász érdeklődésünkre elmondta, hogy az elmúlt években uniós résztámogatással 47 tömbházat sikerült hőszigetelni, ez összesen 2039 lakrészt jelent. Idén nem fogtak neki újabb munkálatoknak, de befejezték az előző években elkezdetteket. „Több részben lehet uniós pénzeket lehívni a tömbházak hőszigetelésére, a hivatal szakosztálya folyamatosan készíti elő a pályázatokat. Ez egy hosszabb folyamat, sok papírmunkával. Jelenleg csaknem száz kérés van benyújtva hőszigetelésre, ezeket beérkezés sorrendjében ellenőrizzük. A szóban forgó Argeşului 16. szám alatti tömbház a sorra következő pályázat része” – mondta az illetékes, aki reményét fejezte ki, hogy hamarosan elkezdődnek ott is a munkálatok.
Az uniós résztámogatásból hőszigetelt tömbházak ügye azonban nem zárul le a munkálatok befejeztével, hiszen több esetben megtörténik, hogy az érintett lakók nem fizetik ki az önrészt (ez az összmunkálatok 20–33 százalékát jelenti). A legutóbbi tanácsülésen több lépcsőház esetében fogadták el az önkormányzati képviselők, hogy a lakástulajdonosokra kötelező illetéket szabnak ki. Ez azt jelenti, hogy a társulások lejelentették, hogy ki mennyivel maradt el a hőszigetelés ráeső részével, s az összeget felosztották 2017 és 2019 közti időszakra. Ezt kiközlik az érintettekkel, akik az összeget a városháza adóügyi osztályra kell majd befizessék.
A szakosztály által készített beszámoló szerint 2013–2015 között Marosvásárhelyen 568 lakóépületet hőszigeteltek a tulajdonosok saját költségükön, számukra a városháza hétéves adókedvezményt nyújt.
Magyarországi és helyi hivatalosságok is elkísérték utolsó útjára Marosvásárhelyen Kincses Előd jogászt, közírót. A család kérésére a temetés, amelyen részt vett Magyarország miniszterelnöke, Orbán Viktor is, nem volt sajtónyilvános.
Szászrégenben idén nem szervezik meg a városnapokat, inkább a fejlesztések befejezésére fordítják a pénzt.
Kilencedik alkalommal szervez családi napot az Erdélyi Református Nőszövetség a Maros megyei Bonyhán, a Bethlen-kastély parkjában július 5-én, szombaton.
Több mint egy hónapja nincs csapvíz a Kis-Küküllő menti településeken, és a helyzet kritikus: az ügyeletes tűzoltók kimerültek, a vizet szállító autók pedig meghibásodnak. A gondok megoldásához szükséges pénz még mindig várat magára Bukarestből.
Kisebb városhoz hasonlít a Marosvásárhely és Marosszentgyörgy határánál felépített Vibe fesztivál, ahová már beköltöztek a koncertezők, szórakozni vágyók. A szervezők mellett a kisboltosok, vendéglősök, taxisok is örvendenek a népszerű rendezvénynek.
Segesváron eladják az Országos Lakásügynökség (ANL) által fiataloknak épített lakásokat, Marosvásárhelyen azonban egyelőre tartózkodó állásponton van a városvezetés. A bérlők évek óta szeretnének tulajdonosok lenni, mindhiába.
Az önkéntes tűzoltók is segítettek a marosvásárhelyi és mezőbándi hivatásos tűzoltóknak szerda délután, hogy megfékezzék a 11 hektáron pusztító tarlótüzet a mezőbándi községhez tartozó Hidegvölgyben.
Késsel fenyegetve csikartak ki egy idős férfitől 16 ezer lejt 20 méternyi ereszcsatorna felszerelésének „árát” négy ismeretlen, a férfi feljelentést tett a rendőrségen. Az elkövetőket 24 órára őrizetbe vették.
Meglepetés fogadta a Maros megyei hegyimentőket a Tiha-nyeregben: mire kiérkeztek, hogy kicseréljék a menedékház betört ablakát, valaki már elvégezte helyettük a munkát.
Biztonságosabbak a körülmények a Maros megyei kórházban, miután uniós pénzalapokból jelentős beruházásokat eszközöltek, különösen az oxigénterápia biztosításában és a tűzvédelem terén – mondta Ovidiu Gîrbovan igazgató kedden.
szóljon hozzá!