Szigorúbb ellenőrzések a földalapú támogatások kapcsán

•  Fotó: Gligor Róbert László

Fotó: Gligor Róbert László

Elméletileg már hétfőtől igényelhetők a 2013. évre a mezőgazdasági földalapú támogatások, ám a gyakorlatban még vannak fennakadások.

Gligor Róbert László

2013. március 05., 08:332013. március 05., 08:33

2013. március 05., 08:442013. március 05., 08:44

Az elmúlt hetekben a Mezőgazdasági Kifizetési és Intervenciós Ügynökség (APIA) Maros megyei szakemberei is találkozókat szerveztek a vidéki gazdákkal, amelyek keretében ismertették az idei évre várható újdonságokat. Elméletileg már igényelni lehet a támogatásokat, gyakorlatilag viszont még vannak adminisztratív akadályok: a gazdák csak ezután kapják meg a számítógépes rendszerbe való belépéshez szükséges jelszót, de a szükséges formanyomtatványok és iratcsomók sem jutottak ki a községekbe.

Nem lehet tévedni, csalni

A tavalyihoz képest kevesebb újdonságról tudtak beszámolni a szakemberek a vidéki gazdáknak. A tavaly nem volt műholdas és terepellenőrzés a megye gazdáinál, ám az idén nagy területen, sok községben várható ez. Ezért felhívták a gazdák figyelmét, hogy minél pontosabb adatokat szolgáltassanak a parcellák méretéről, a növényi kultúrákról, és figyeljenek a területek pontos digitális megjelölésére. Míg tavalyig a megjelölt terület bejelentett és megrajzolt nagysága között akár húsz százalékos különbség is elfogadott volt, az idéntől ez már csak egy-két százalék! A húsz százalékot meghaladó tévedések esetén a gazda elveszítheti a teljes évi támogatást. Továbbá, ha egy parcella határai „kilógnak” az adott területi egységből, automatikusan ellenőrzéskérést generál a rendszer. Ezért a gazdáknak ajánlatos igencsak odafigyelni a területek digitális bejelölésére. A kéréseket március 1. és május 15. között lehet elkészíteni és benyújtani, az esetleges hibákat javítani vagy módosításokat végezni a vetett kultúrák esetén, területeket kivenni és újakat bejelenteni május 30-ig lehet megróvás nélkül. Június 1–11. között napi egyszázalékos „büntetés” jár mindenféle módosítás esetén.

A gazdáknak érdemes figyelni arra, hogy iratcsomójukban érvényes személyazonossági másolat, idén kiváltott bankszámlakivonat legyen, és nem hiányozhat a farmerkártya vagy állatorvosi igazolás sem azoktól, akik legelőre kérnének támogatást, ugyanis a területet le kell „fedni” állatokkal: egy tehén vagy ló után akár három hektár legelőre kérhető támogatás, míg egy hektár legelőt 2–6 juh vagy kecske „terhelhet” le egy évben.

Az önkormányzatoknál is segítenek

Mivel a számítógépes kérvényezési rendszer bevezetése sok gazdának megnehezíti a dolgát, a vidéki polgármesteri hivatalokban szinte minden esetben segítséget kapnak egy-egy mérnöktől vagy a rendszert kezelni tudó szakembertől. Turbák Zoltán backamadarasi polgármester szerint ez nagy segítség a gazdálnak, akiknek többsége nem ért a számítógépekhez. Továbbá, ha a községben elkészül pontosan a kérelmi dosszié, az egy vagy több marosvásárhelyi utazástól is megmenti az embereket. Az igaz, hogy ezek a személyek már nem is fogják megtanulni a rendszer kezelését, mert számítanak az önkormányzat segítségére. A polgármester, aki maga is nagyobb területen gazdálkodik, megjegyezte: neki is könnyebb, ha egy hozzáértő szakember kezelni tudja a tavaly már lementett adatokat, és látja azt, ha a gazdák esetleg egymás területeire „rárajzolnak”, így jól ki lehet küszöbölni a hibákat. „Nem kötelességünk segíteni, de úgy gondolom, ennyivel tartozunk az adófizető gazdáinknak. Az embereknek meg kellene teremteni a feltételeket, hogy a földjeik megmunkálásával foglalkozzanak, és a bürökráciát, papírmunkát minimálisra kellene csökkenteni” – vélekedik az elöljáró.

Még élteti a mezőgazdaságot

Egy hektár legelőre vagy kaszálóra a gazdák 119 euró támogatást kaptak a tavalyi évre, míg a szántók után 154 eurót. A támgatási rendszer az óhatatlanul is meglévő, de egyedi eseteknek számító csalókat és „pénzlesőket” leszámítva igen hasznos a gazdák számára. Ha ez a támogatás nem létezne, vagy ha estleg megszűnik, a mezőgadaság halálra van ítélve. Ez a pénz még tartja a lelket a gazdákban, akik legalább ezt a többletjövedelmet vissza tudják fordítani a földek megmunkálására, terület- és gépvásárlás jellegű beruházásokba – boncolgatja a kérdést a 48 éves Szász Lóránt nyárádszeredai gazda, aki családjával mintegy száz hektár területet művel Jobbágyfalván, kétszáz juhot és negyven sertést is tartva.

szóljon hozzá! Hozzászólások

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei