Számos rászoruló kerülhet még nehezebb helyzetbe

Nehéz helyzetbe kerülnek azok a marosvásárhelyi családok, amelyek eddig havonta nemkormányzati szervezeteken keresztül kaptak élelmiszercsomagokat – hívta fel a közvélemény figyelmét Györfi Júlia önkormányzati képviselő.

Simon Virág

2017. január 12., 18:002017. január 12., 18:00

A polgármesteri hivatalok az 1998-as évi 34-es törvény alapján nyújthatnak vissza nem térítendő támogatást azoknak a nemkormányzati szervezeteknek, amelyek idősek otthoni gondozásával, megsegítésével foglalkoznak.

A marosvásárhelyi városháza többek között az unitárius egyházhoz tartozó Unitarcoopnak, a HIFÁ-nak és a Tálentum Alapítványnak nyújtott eddig anyagi támogatást. A Szabad Emberek Pártjának (POL) tanácsosa, Györfi Júlia érdeklődésünkre kifejtette: a törvényt tavaly októberben módosították, s annak érdekében, hogy a városháza idénre új szerződést tudjon kötni az érintett szervezetekkel, és támogatni tudja a rászoruló családokat, egy határozattervezetet kellett volna benyújtani, amely tartalmazza a módosításokat.

„A városháza illetékesei ezt elmulasztották megtenni. Az érintett nemkormányzati szervezetekkel közösen kidolgoztuk az új szabályzatot, amit be is nyújtottam egy határozattervezet részeként. Csakhogy decemberben nem volt tanácsülés, így  nem tudni, hogy mikor kerül napirendre a tervezet. Remélem, hogy legalább az ideiglenes szerződést meg tudja kötni a hivatal az érintett nemkormányzati szervezetekkel februárban, márciusban, s ennek alapján folyósítják majd a támogatást. Addig is sok család lesz nagyon nehéz helyzetben” – mondta Györfi Júlia.

A HIFA Egyesület ügyvezető igazgatója, Csata Éva érdeklődésünkre elmondta, hogy a városháza által kapott összegből 54 családot támogatnak. Számukra havonta 78 lejért tudnak alapvető élelmiszereket és tisztító-, tisztálkodószereket vásárolni. Azt is megtudtuk, hogy a rászoruló családok száma sokkal nagyobb, mint amennyit ők segíteni tudnak, a várólistán nagyon sokan vannak.

Az Unitarcoop Alapítvány szociális munkása, Gergely Orsolya elmondta, ők összesen ötven idős személynek nyújtanak segítséget, ebből 35-nek a marosvásárhelyi városháza által biztosított keretből vittek havonta élelmiszercsomagot is. „Amikor megtudtuk, hogy a marosvásárhelyi városházától nem lesz folyamatos a támogatás biztosítása, megpróbáltunk országos pénzalapokat lehívni, hogy a program ne szakadjon meg. Sajnos ez nem sikerült. Reméljük, hogy az év első hónapjaiban megoldódik a helyzet a városházán” – fejtette ki Gergely Orsolya.

Ha a Györfi Júlia által benyújtott határozattervezetet és a szerződés megkötéséhez szükséges szabályzatot a januári soros tanácsülésen elfogadják, akkor február közepéig nyújthatják be az igényléseket az érintett nemkormányzati szervezetek. Ezek elbírálása után a szerződés megkötésére legkorábban március elején kerülhet sor. Félő, hogy a nehéz helyzetben levő idős személyek, fogyatékosok csak ezután jutnak újra a megélhetésükhöz elengedhetetlen alapélelmiszerekhez.

szóljon hozzá! Hozzászólások

A rovat további cikkei

2025. december 29., hétfő

Bár vannak már működő okoskukák Marosvásárhelyen, a régieket szívesebben használják a lakók

Marosvásárhelyen folyamatban van az okoskukák beüzemelése, a megrendelt kétszáz darabnak egyelőre csak mintegy fele érkezett meg. A városban jeleneg 34 működőképes található belőlük, de a szokás nagy úr: a lakók még mindig előnyben részesítik a régieket.

Bár vannak már működő okoskukák Marosvásárhelyen, a régieket szívesebben használják a lakók
Hirdetés
2025. december 29., hétfő

Megtalálták a Maros megyei településről eltűnt kiskorút

Eltűnés miatt indított keresést a rendőrség egy 13 éves, Maros megyei lány ügyében, aki vasárnap este önként távozott otthonról, és azóta nem adott életjelet magáról. A kiskorút pár órán belül megtalálták.

Megtalálták a Maros megyei településről eltűnt kiskorút
2025. december 28., vasárnap

Fa dőlt egy személygépkocsira Marosvásárhelyen, viharos szélre figyelmeztetnek a tűzoltók

Fenyőfa dőlt vasárnap délben egy parkoló autóra Marosvásárhelyen. A tűzoltók, a viharos szélre való tekintettel arra kérnek mindenkit, hogy ha lehet ne hagyja el otthonát.

Fa dőlt egy személygépkocsira Marosvásárhelyen, viharos szélre figyelmeztetnek a tűzoltók
2025. december 28., vasárnap

A Csillag születik nyertes párosa koncertezik Szovátán

Jótékonysági koncertet szerveznek vasárnap Szovátán, amelyen fellép Kristof Rebeka és Béla, akik nemrég nyerték meg a Csillag születik tehetségkutatót.

A Csillag születik nyertes párosa koncertezik Szovátán
Hirdetés
2025. december 28., vasárnap

Balesetek követték egymást Maros megyében vasárnap reggel

Két baleset történt Maros megyében egymást követően vasárnap reggel, három személy megsérült.

Balesetek követték egymást Maros megyében vasárnap reggel
2025. december 27., szombat

Ötgyerekes család maradt otthon nélkül, segítséget kérnek

Adományokat gyűjtenek egy ötgyerekes családnak, akinek karácsony másodnapján leégett az otthona a Görgényszentimre községbeli Kásvavölgyben.

Ötgyerekes család maradt otthon nélkül, segítséget kérnek
2025. december 27., szombat

Épületek gyulladtak ki Maros megyében

Maros megyében két tűzeset is volt egymás után rövid időn belül: szombatra virradó éjszaka és reggel, egyikben sem történt személyi sérülés.

Épületek gyulladtak ki Maros megyében
Épületek gyulladtak ki Maros megyében
2025. december 27., szombat

Épületek gyulladtak ki Maros megyében

Hirdetés
2025. december 27., szombat

Hatan sérültek meg egy éjszakai balesetben Marosvásárhelyen

Súlyos baleset történt szombatra virradóra a marosvásárhelyi Gát utcában: két autó ütközött össze, többen is megsérültek.

Hatan sérültek meg egy éjszakai balesetben Marosvásárhelyen
2025. december 26., péntek

Lakóházhoz és melegházhoz riasztották a Maros megyei tűzoltókat

Görgényszentimre községben lakástűzhöz, Marosszentannán egy melegházban keletkezett tűzhöz riasztották a Maros megyei életmentőket pénteken kora délután.

Lakóházhoz és melegházhoz riasztották a Maros megyei tűzoltókat
2025. december 26., péntek

A Liliomfival búcsúztatják az évet Marosvásárhelyen

Szigligeti Ede Liliomfi című darabjával búcsúztatja az óévet és köszönti az újat a Marosvásárhelyi Nemzeti Színház Tompa Miklós Társulata. Az előbemutatóra és a bemutatóra elfogytak a jegyek, de a január elejei előadásokra még van pár szabad hely.

A Liliomfival búcsúztatják az évet Marosvásárhelyen
Hirdetés