Római katonák és gladiátorok lepik el Mikházát

Kerékpáros csapat indult a hétvégén Marosvásárhelyről a nyárádmenti Mikházára, megismerni az egykori római határvonalat.

Gligor Róbert László

2013. június 06., 09:142013. június 06., 09:14

2013. június 06., 19:532013. június 06., 19:53

Az egykori római birodalom határvonala (limes) több mint ötezer kilométeren, három kontinensen vonult végig Nagy-Britanniától Szíriáig és Észak-Afrikában. Egy évtizeddel ezelőtt nemzetközi projekt indult, amelynek célja, hogy a határvonal egészét a világörökség részévé nyilvánítsák. Ennek egy szakaszát már sikerült is (mint a britanniai Hadrianus-fal, valamint egy németországi 550 kilométeres szakasz). Románia jelenleg a kutatási és dokumentálási szakaszban van.

A Római Limes Útvonal nevű projektet 2011-ben indította a Maros Megyei Múzeum, hogy a megye területére eső határvonalon új régészeti lelőhelyeket keressenek, illetve a meglévőket alaposabban  feltárhassák. A limes népszerűsítése révén egyrészt a lelőhelyek megóvását remélik, másrészt ezek turisztikai úton való hasznosítását is. Maros megyében három katonai tábor (castrum) létezett (a mai Marosvécs, Mikháza és Sóvárad területén), továbbá több őrtorony a Görgény és Maros völgyében, valamint a Bekecs környékén. Ezek népszerűsítése céljából a múzeum munkatársai gyalog- és kerékpáros túrákat szerveznek, információs és irányjelző táblákat helyeznek el.

Katonai ételt kóstoltak

A kezdeményezés keretében a hétvégén került sor az első kerékpártúrára, amely a vártnál nagyobb sikerű volt: 85 személy jelentkezett, 59 el is indult az útra – tudtuk meg a múzeum munkatársától, a szervezők egyikétől, Ötvös Koppány Bulcsútól (fotó).

A kerékpárosok Nyárádszereda érintésével érkeztek Mikházára, ahol megismerhették az egykori katonai tábor és a mellette kialakult település (vicus) feltárása érdekében eddig elvégzett munkát, továbbá a Reneszánsz Panzió jóvoltából megkóstolhattak egy egykori ételkülönlegességet. Egy fennmaradt, Apricius nevéhez kötődő szakácskönyv receptje alapján készült el a katonai lencseétel disznóhússal, ám ennek nem is ez a különlegessége, hanem az egykori recept és az akkor használt fűszerezés (kakukkfű, menta).

Római fesztivál és nemzetközi munka következik

A projektben további érdekességeket találhat idén is az érdeklődő. Július-augusztus folyamán tovább folytatják az ásatásokat Mikházán is. A múzeum munkatársai mellett széles körű nemzetközi részvételre lehet számítani: Németországból a berlini Humboldt, az erfurti és kölni egyetemek, Magyarországról az Eötvös Loránd és a Pécsi Tudományegyetemek, valamint a kolozsvári Babeş-Bolyai Tudományegyetem hallgatói és tanárai is részt vesznek a munkában, amely tulajdonképpen egy tanásatás lesz.

Ezen kívül augusztusban a Csűrszínház keretében Mikházán Római Fesztivált szerveznek, ahol a jelenlegi elképzelés szerint olyan programok és látnivalók szerepelnének, mint római katonai parádé, gladiátorjátékok, megismerhető lesz az egykori római divat és konyha, míg a gyermekeknek különböző foglalkozásokat terveznek – avatott be a részletekbe Ötvös Koppány Bulcsú.

szóljon hozzá! Hozzászólások

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei