Precíz előadás a kereső diktátorról

A hatalomtól megőrült Caligula történetével lép a kisterem színpadára a Marosvásárhelyi Nemzeti Színház Tompa Miklós Társulata. Amellett, hogy egy diktátor másik arcát ismerhetik meg a nézők, olyan teremrendezésben és díszletben nézhetik végig az előadást, amely segítségével részeseivé válhatnak a történetnek.

Becze Dalma

2014. október 22., 14:382014. október 22., 14:38

2014. október 22., 15:432014. október 22., 15:43

Gőzerővel kezdte az új évadot a marosvásárhelyi színház Tompa Miklós Társulata. A hat hét alatt több bemutatót is láthattunk már, pénteken pedig Albert Camus Caligula című drámáját is színre viszi a társulat. Javában zajlanak a próbák a Pál utcai fiúk előadásra, ezen kívül pedig a közönséggel való kapcsolattartás és a fesztiválok is részét képezik a társulat mindennapjainak – mondta Gáspárik Attila színházigazgató a szerdai sajtótájékoztatón. „Iskolákba látogatunk, ahol a diákok körében is népszerűsítjük előadásainkat, bérletajánlatainkat. A pénteki bemutató után színészeink buszra szállnak, hiszen több fesztivál is várja őket, előbb Csíkszeredába indulnak, majd Bukarest felé veszik az irányt” – mondta az intézményvezető.

Egy diktátor másik arcát mutatja meg Camus Caligulája, egy embert, aki folyamatos keresésben él, úgy, hogy közben tisztában van azzal, hogy történetének vége a halál. A hatalom nagy úr, amely végzetes játékokat űz a császárral. Tufan Imamutdinov rendező nagyon fontosnak tartotta a színpadra is átvinni azt a precizitást, amelyet Camus alkalmaz Caligula bemutatásában. Szinte minden lépés és mozdulat meg van tervezve, az előadás tulajdonképpen egy hatalmas koreográfia, amelyet Bodor Johanna állított össze. Ez a színészek számára is nagy kihívást jelent, a szabad improvizáció helyett most jól megszervezett csapatmunkára lesz szükségük. Az intézményvezető hozzátette, az ilyen jellegű darabok biztosítják a változatosságot, „máshol vagy ilyent vagy olyant játszanak”.

Az előadás másik különlegessége, hogy a néző voltaképpen részt vehet a történetben, hiszen a díszlet és a kisterem berendezése nagyon közelről engedi szemlélni az előadást. A folyamatos zene, az illatok és a fáklyák melegsége is érezhető lesz, így az aréna és a nézőtér határai könnyen elmosódnak majd. Ez újabb kihívás a színész számára, ugyanis tisztán és őszintén kell játszaniuk, mert ilyen közelről mindent észrevesznek a nézők – jegyezte meg Bányai Kelemen Barna színművész, aki Caligulát alakítja majd a darabban.

„Nagy hangsúlyt fektetünk a csapatjátékra ebben az előadásban, pontosan ezért nem nehéz megvalósítani azt a precizitást, amelyről a rendező is beszélt. A pontos matematikai felépítés fegyelmet kíván, ugyanakkor nincs esélye a színésznek átesni a ló túlsó oldalára, hogy túljátssza a szerepét, ami megint egy nagyon fontos szempont. A korhű, de mégis modern díszlet és a többnyire vallási rituálékhoz használatos hangszerek közelebb hozzák a nézőket. A darab fontos tulajdonsága, hogy nem robban, nem éget el, hanem mindvégig parázson tart” – hangsúlyozta a színművész. 

Az előadás végkicsengéséről annyit árult el a színész, hogy egy olyan tragédiának lehetnek részesei a nézők, amely egyfajta finomsággal bevonja és kíváncsivá teszi az aréna nézőterén ülőket. A pénteken 19:30-tól kezdődő kistermi előadás bemutatója tulajdonképpen ősbemutatónak is tekinthető, ugyanis Marosvásárhelyen még sem Camus-t, sem Caligulát nem játszottak.

szóljon hozzá! Hozzászólások

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei