Országos szintű konferenciát szerveztek a magyar pedagógusoknak

•  Fotó: Haáz Vince

Fotó: Haáz Vince

Kevés lehetősége van az erdélyi magyar pedagógusoknak arra, hogy konferencián vegyenek részt, illetve kötetben jelentessenek meg szakdolgozatot, ezáltal is fejlesztve szakmai tudásukat. Ezt a hiányt hivatott betölteni az az országos neveléslélektani konferencia, amelyet a Maros Megyei Nevelési Tanácsadó- és Erőforrásközpont a Maroskeresztúri Általános Iskolával közösen szervezett a hétvégén.

Hajnal Csilla (R)

2016. október 30., 18:252016. október 30., 18:25

A kultúra szerepe az oktatásban címmel szerveztek idén konferenciát a logisztikailag is jól felszerelt maroskeresztúri iskolában, amelyen délelőtt óvónők, tanítók, tanárok, pszichológusok és gyógypedagógusok mutatták be szakdolgozataikat igencsak aktuális témákban. Volt, aki a mai diákok olvasási szokásait mérte fel, más a sztereotípiák megjelenését és szerepét kutatta a filmekben, rajzfilmekben. A délután folyamán műhelymunkák zajlottak, amelyeken többek között Borsos Károly László államtitkári tanácsos arról beszélgetett a résztvevőkkel, hogy hogyan tükröződik az anyanyelvi kultúra a román oktatási rendszerben. Nagy Gabriella az oktatási minisztérium kisebbségi osztályának tanácsosa, Csibi Mónika pszichológus, Gagyi Béla földrajzszakos tanár, Barta Zoltán jogtanácsos, valamint Kiss Bora színművész workshopok keretében bizonyították azt, hogy a kultúrának milyen fontos szerep jut a gyerekek kulturális identitásának fejlesztésében.

„Az itthon maradás és a megmaradás csakis az identitásunk részét képező kultúrán keresztül lehetséges, ilyen például a valláshoz, nemzethez tartozás érzése, amelyek mind nagyon fontosak a személyiségfejlődésünk során” – foglalta össze a konferencia témáját Porkoláb Annamária, az erőforrásközpont igazgatója, az esemény szervezője. Kiemelte, fontos, hogy a magyar szülők ne teherként éljék meg a gyerekük anyanyelvi oktatását, hanem lehetőségként. „Azt veszem észre, hogy a magyar szülők nagy része próbálkozik, és egyre kevesebben íratják román osztályba gyereküket, csak azért, hogy megtanuljanak románul” – mondta a szervező, akitől azt is megtudtuk, mintegy 150 magyar pedagógust mozgatott meg a hétvégi rendezvény.

szóljon hozzá! Hozzászólások

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei

2025. szeptember 02., kedd

Felborult autóból kellett kiszabadítani egy embert Marosvásárhelyen

Felborult járművével egy sofőr kedden délután Marosvásárhelyen, az 1989 december 22. utcában.

Felborult autóból kellett kiszabadítani egy embert Marosvásárhelyen
2025. szeptember 02., kedd

Eltűnt kiskorút keres a Maros megyei rendőrség

Ismeretlen helyre távozott a marosvásárhelyi Dózsa György utcából egy 12 éves lány múlt szerdán, és nem tért vissza ahhoz a nevelőhöz, akivel ott tartózkodott. A rendőrség segítséget kér a megtalálásához.

Eltűnt kiskorút keres a Maros megyei rendőrség
2025. szeptember 01., hétfő

Esőben is telt házzal zárult az idei Vásárhelyi Forgatag

Eső és telt ház kísérte a 12. Vásárhelyi Forgatagot: a Bagossy Brothers Company koncertje, a néptánc-antológia, a Borkert és a családi programok idén is bebizonyították, hogy Marosvásárhely közössége bármilyen körülmény között tud közösen ünnepelni.

Esőben is telt házzal zárult az idei Vásárhelyi Forgatag
2025. szeptember 01., hétfő

Visszatérnek a megszokott menetrendek Marosvásárhelyen

Szeptember elsejétől ismét a megszokott menetrend szerint közlekednek Marosvásárhely buszjáratai, miután a nyári időszakban több vonalon ideiglenes változások voltak érvényben.

Visszatérnek a megszokott menetrendek Marosvásárhelyen
2025. szeptember 01., hétfő

Három tűzoltóautó vonult ki egy kigyulladt melléképülethez

Tűz ütött ki egy melléképületben Mezőbergenyén hétfő reggel, a marosvásárhelyi tűzoltók három tűzoltókocsival érkeztek a helyszínre.

Három tűzoltóautó vonult ki egy kigyulladt melléképülethez
2025. augusztus 31., vasárnap

Két tartálykocsi és egy személygépjármű ütközött össze Maros megyében

Közúti baleset történt a 13-as országúton, Szászkézd településnél vasárnap – közölte a Maros megyei tűzoltóság.

Két tartálykocsi és egy személygépjármű ütközött össze Maros megyében
2025. augusztus 31., vasárnap

Ki kell deríteniük, mekkora volt eredetileg az épület, hogy visszakaphassák államosított jussukat

Levéltári iratokból gyűjtenek adatokat a kutyfalvi reformátusok, hogy vissza tudják szerezni az egykori felekezeti iskola és kántori lak épületét. Az elkobzott épületet kibővítették és most a helyi önkormányzathoz tartozik, az adja bérbe.

Ki kell deríteniük, mekkora volt eredetileg az épület, hogy visszakaphassák államosított jussukat
2025. augusztus 29., péntek

Részletek derültek ki a maroskecei halálos szekérbalesetről

Egy ember életét vesztette, többen megsérültek csütörtök este, miután egy kisteherautó és egy lovas szekér összeütközött a 60-as európai úton, Maroskece közelében.

Részletek derültek ki a maroskecei halálos szekérbalesetről
2025. augusztus 28., csütörtök

Négy évtized papi szolgálat emlékeit osztja meg Nagy László nyugalmazott unitárius lelkipásztor

Különleges találkozásra kerül sor péntek délután Marosvásárhelyen a Bolyai téri Unitárius Egyházközség Dersi János termében. Nagy László nyugalmazott unitárius lelkipásztor a papi hivatásról és a mögötte álló 40 esztendős szolgálatról tart előadást.

Négy évtized papi szolgálat emlékeit osztja meg Nagy László nyugalmazott unitárius lelkipásztor
2025. augusztus 28., csütörtök

Áramszünetek lesznek több Maros megyei településen

Az áramszolgáltató vállalat tájékoztatása szerint előre tervezett karbantartási munkálatok miatt több Maros megyei településen is szünetelni fog az áramszolgáltatás a napokban.

Áramszünetek lesznek több Maros megyei településen