Az önkéntes tevékenység a társadalmi beilleszkedés egyik eszköze, emellett pedig jó ugródeszka lehet a szakmai elhelyezkedés szempontjából, ugyanakkor nagy kaland, vallják az érintettek. Arra voltunk kíváncsiak, miért érdemes önkéntesnek lenni.
2016. december 06., 15:012016. december 06., 15:01
Az ENSZ Közgyűlése 1985. december 17-én foglalta határozatba az önkéntesek nemzetközi napjának megtartását, azóta december 5-én rájuk is figyelünk, s arra hívjuk fel a figyelmet, hogy az önkéntes tevékenység a társadalmi beilleszkedés egyik eszköze. A bizalom és szolidaritás kialakításával, illetve a társadalmi tőke megteremtésével erősíti a társadalom tagjait egymáshoz fűző kötelékeket.
Ha önkéntesekre gondolunk Marosvásárhelyen, sok embernek jut eszébe egyből a Gyulafehérvári Caritas. Nem csoda: országszerte jelen pillanatban is 450 aktív önkéntese van, és 200 olyan önkéntes, aki alkalmi segítségnyújtásra szólítható meg. Csak Marosvásárhelyen 75 olyan önkéntes van, aki heti rendszerességgel vállal feladatot gyerekotthonokban, gyerekkórházakban, leányanyaotthonokban, idős és beteggondozásban segítenek rendszeresen, de 20–30 alkalmi önkéntes is van, ők leginkább rendezvényekbe kapcsolódnak bele – tudjuk meg a Caritas marosvásárhelyi önkéntes-koordinátorától, Fekete Gyöngyvér Csillától.
„Az a tapasztalat amúgy, hogy évről évre egyre többen vállalnak önkéntes munkát. Igaz, sokat segített ezen az a törvény is, hogy az önkéntes munkát elfogadják szakmai gyakorlatnak, ezért nagyon sok orvostanhallgatónk van. A gyerekotthonokban tanulás, játszás szempontjából segítenek a gyerekeknek, a leányanyaotthonban foglalkoznak a még nem óvodáskorú gyerekekkel, míg a kórházakban az elhagyott babák ellátásában segítenek, valamint a sokszor hetekig kórházban lévő nagyobb gyerekeknek próbálják könnyebbé tenni a bentlétet. A betegápolás mellett van, hogy bevásárlásra, közös sétára, vagy épp egy kis társaságra van szükségük az időseknek, ebben is segítenek az önkénteseink” – fogalmaz a Caritas munkatársa.
Hozzáteszi: legtöbb önkéntesük egyetemista, de a középiskolában is egyre gyakoribb az önkéntesség, a már munkavállalók pedig inkább alkalmakkor kapcsolódnak be a Caritas tevékenységeibe, mert nekik már kevesebb az idejük.
Hogy szakmai ugródeszkának mennyire jó az önkéntesség, azt Kovács Carmen már nagyon jól tudja, ugyanis évekig önkénteskedett a SMURD-nál, mára azonban már fizetett alkalmazottja a rohammentő szolgálatnak. „Tizenegyedik osztályos voltam, amikor elkezdtem önkénteskedni a SMURD-nál, mert hallottam pár baráttól, hogy ők ott vannak, és vagány a társaság. Ahhoz, hogy ott lehessek végeznem kellett egy kurzust, s egyik nap még tanultam, másik nap már gyakorolhattam az elméleti tudást. Szükségem volt fehér köpenyre, kórházi cipőre, a hajamat be kellett fonni vagy legalább copfba kötni, hosszú körmökről pedig szó sem lehetett. Az első ügyeletre is tisztán emlékszem, rosszul lettem, amikor jött szembe velem egy terhes nő hasi fájdalmakkal” – emlékszik vissza mára már nevetve a fiatal lány.
„Elkezdtem az egészet azért, mert szeretem az embereket, szeretek segíteni nekik, és minden ügyelet után tanultam valami újat. Megtanultam azt is, hogy felelős vagyok az életemért, az egészségemért” – fogalmazott Kovács Carmen, akit annyira bűvkörébe vonzott ez a szakma, hogy a középiskola után asszisztensképzőre ment, és múlt héten sikerült is a vizsgája, úgyhogy immár okleveles ápolónő a rohammentősöknél.
Az önkéntesség már a középiskolában is dívik, a Marosvásárhelyi Nemzeti Színházban immár évek óta sárga pólós fiatalok ültetik a nézőket, veszik el a jegyeiket, vagy a kabátjaikat. Csép Vivien egyike ennek a 46 színházi önkéntesnek, akiket hétfőn hivatalosan is megünnepeltek az önkéntesség világnapja alkalmából a színházban. A 11. osztályos lány tisztán emlékszik rá, hogy három évvel ezelőtt, amikor még a szüleivel járt színházba, s látta, hogy ismerős iskolatársai tevékenykednek a színház körül, bizony ő is vágyott arra a sárga pólóra.
„Három nagytermi és három kistermi előadás után kaptam meg a sárga pólót, s immár harmadik éve hordom a színházban. Azt szeretem, hogy jönnek az emberek, mosolyognak és mesélnek, miközben elvesszük a kabátjukat például, de nyilván rengeteg előadást is látunk így, van olyan előadás, amit már szinte szóról szóra tudok, de van olyan is, amit akárhányszor láthatok, sosem unom meg. Ezzel a munkával részt veszünk kicsit mi is a színház életében, betekinthetünk a kulisszák mögé, elmehetünk a bemutatók utáni fogadásokra, de Berekméri Katus egy színjátszó csoportot is indított most nekünk, és a tavaly rendeztek egy olyan előadást, a Stresszfaktor 15-öt, amiben csak mi, önkéntesek vagyunk a szereplők” – sorolja a rengeteg élményét Csép Vivien, aki egy hónapban 6–7 szer kellene előadáson dolgozzon, de ő igazából legtöbb szabadidejét a színházban tölti, mert nagyon szereti, amit csinál.
Magyarországi és helyi hivatalosságok is elkísérték utolsó útjára Marosvásárhelyen Kincses Előd jogászt, közírót. A család kérésére a temetés, amelyen részt vett Magyarország miniszterelnöke, Orbán Viktor is, nem volt sajtónyilvános.
Szászrégenben idén nem szervezik meg a városnapokat, inkább a fejlesztések befejezésére fordítják a pénzt.
Kilencedik alkalommal szervez családi napot az Erdélyi Református Nőszövetség a Maros megyei Bonyhán, a Bethlen-kastély parkjában július 5-én, szombaton.
Több mint egy hónapja nincs csapvíz a Kis-Küküllő menti településeken, és a helyzet kritikus: az ügyeletes tűzoltók kimerültek, a vizet szállító autók pedig meghibásodnak. A gondok megoldásához szükséges pénz még mindig várat magára Bukarestből.
Kisebb városhoz hasonlít a Marosvásárhely és Marosszentgyörgy határánál felépített Vibe fesztivál, ahová már beköltöztek a koncertezők, szórakozni vágyók. A szervezők mellett a kisboltosok, vendéglősök, taxisok is örvendenek a népszerű rendezvénynek.
Segesváron eladják az Országos Lakásügynökség (ANL) által fiataloknak épített lakásokat, Marosvásárhelyen azonban egyelőre tartózkodó állásponton van a városvezetés. A bérlők évek óta szeretnének tulajdonosok lenni, mindhiába.
Az önkéntes tűzoltók is segítettek a marosvásárhelyi és mezőbándi hivatásos tűzoltóknak szerda délután, hogy megfékezzék a 11 hektáron pusztító tarlótüzet a mezőbándi községhez tartozó Hidegvölgyben.
Késsel fenyegetve csikartak ki egy idős férfitől 16 ezer lejt 20 méternyi ereszcsatorna felszerelésének „árát” négy ismeretlen, a férfi feljelentést tett a rendőrségen. Az elkövetőket 24 órára őrizetbe vették.
Meglepetés fogadta a Maros megyei hegyimentőket a Tiha-nyeregben: mire kiérkeztek, hogy kicseréljék a menedékház betört ablakát, valaki már elvégezte helyettük a munkát.
Biztonságosabbak a körülmények a Maros megyei kórházban, miután uniós pénzalapokból jelentős beruházásokat eszközöltek, különösen az oxigénterápia biztosításában és a tűzvédelem terén – mondta Ovidiu Gîrbovan igazgató kedden.
szóljon hozzá!