Fotó: Haáz Vince
Elhamarkodott és sajnálatos módon idealisztikus volt a marosvásárhelyi Aranykakas ügyében szervezett beszélgetés felvezetésében a gondolat, miszerint kulturális központ formájában ismét életet kell vinni az egykori vendéglőbe. Pénzforrások hiányára hivatkozva ugyanis úgy néz ki: sem a megye, sem a város nem kívánja felvállalni az ügyet.
2015. január 25., 15:092015. január 25., 15:09
2015. január 25., 15:142015. január 25., 15:14
A Deus Providebit Tanulmányi Házban zajlott beszélgetést, amelynek meghívottja Peti András alpolgármester és Kelemen Márton, Maros Megye Tanácsának alelnöke volt, a Demokratikus Marosvásárhelyért Egyesület szervezte. Bár úgy tűnt, a meghívottak is azon a véleményen vannak, meg kell menteni a Bürger-palotát, végig gazdasági és észérvekkel támasztották alá ennek megvalósíthatatlanságát.
Kovács István Dávid, az egyesület elnöke elmondta, az Aranykakas visszaszerzésének ügye ott tart, hogy a kulturális minisztériumtól azt a választ kapták, hogy a megyei tanács kellene kezdeményezze az épület kisajátítását. Innen kellene továbblépni, és konszenzusra jutni – mutatott rá a találkozó apropójára Kovács. A tanácskozáson kisszámú, de többek között a színház, képzőművészet, igazságszolgáltatás, műemlékvédelem területéről érkező értelmiségiek csoportja volt jelen.
Kelemen Márton szerint egy lehetséges megoldás, ha az ingatlan közhasznúvá nyilvánításához szükséges lépéseket megteszi a megye, viszont a kisajátítással járó költségeket valaki más, például a város vállalja át, hiszen a megyének – az amúgy is alárendeltségébe tartozó számos kulturális intézmény fenntartása mellett – nincs erre pénze. A műemlékek felújítására szánt források korlátozottak, és ezeket prioritizálni kell, vélte Kelemen.
Peti András szerint a logikus az lenne, ha a tulajdonosok felajánlanák az épületet eladásra, de a jelekből ítélve eszükben sincs, miközben nem használják, és fel sem újítják. A város először ingyen szerette volna megkapni az épületet, aztán fenyegették, megbüntették a tulajdonosokat, végül pedig kihelyezték azokat a molinókat, amelyeken azt írja, hogy az ingatlan nem a város, hanem a bukaresti Romarta S.A. tulajdona. De a Romarta S.A. hivatalosan megszűnt – hangzott el a közönség soraiból, mire kiderült, ennek jogutódja, a Romarta S.R.L. a jelenlegi tulajdonos. Ki játszotta át állami tulajdonból magántulajdonba az Aranykakast? – egy kulcsfontosságú kérdés a regényesen szövevényes tulajdonjogú ingatlan esetében, amelyre csütörtök este nem kap(hat)tunk választ, de nem biztos, hogy el kell vetni azt a jelenlévők által megfogalmazott gondolatot, miszerint az épület parlagon hagyása is Vásárhely magyar vonatkozású történelmének a szisztematikus eltüntetését szolgálja. Az is kiderült, hogy bár nem akarják hasznosítani, a tulajdonosok tisztában vannak a törvényekkel, és tudják azt is, hogy ha nem fektetnek be az épület állagmegóvásába, milyen eljárásokkal lehet az eltulajdonítását megakadályozni: 2011 óta folyamatosan hosszabbítják azt a felújítási tervet, mely a B kategóriás műemlék épület teljes külső-belső felújítását, közművesítését szolgálja – papíron.
Peti András rákérdezett, a jelenlévők mit gondolnak, mit kellene tenni: egy magántulajdonban lévő épület hosszas kisajátítási folyamatába belekezdeni, vagy pedig a város tulajdonába tartozó műemléképületek felújításával foglalkozni. Kelemen Márton is azon a véleményen volt, hogy a precedens nélküli eljárás – azaz a megye részéről történő közhasznúvá nyilvánítása kérése – hosszas és fájdalmas folyamat lesz, amelyben a siker nem garantált.
A hallgató azzal a benyomással távozhatott, hogy mindkét politikus inkább a civilek belépését szorgalmazza az ügybe. Azaz jó ötletnek tartják, ha civilek tárgyalnának a tulajdonosokkal és megegyeznének egy lehetséges hosszú távú bérlés feltételeiről.
Munkaszüneti napon sem pihentek a Maros megyei közlekedésrendészek: közel 300 autóvezetőt igazoltattak, alkohol- és drogteszteket végeztek, de volt, akinek a jogosítványát is bevonták, más szabálysértők pénzbírságot kaptak.
Három autó ütközött össze Segesváron péntek délelőtt a 13-as jelzésű országúton, hárman megsérültek – adja hírül a Maros megyei tűzoltóság.
Az egykor zászlókkal menetelő május elsejei tömeget a rendszerváltás után felváltották a fűbe terített kockás plédek, közös miccsezések, amolyan családias tavaszi ünneppé vált. Aztán ez is kezd kikopni, ma új tartalommal ruházzák fel a munka ünnepét.
Személyazonossági igazolványok kibocsátása miatt hétvégén nyitva tart a marosvásárhelyi lakossági nyilvántartó hivatal – olvasható a marosvásárhelyi polgármesteri hivatal Facebook-oldalán.
Kigyulladt Szászrégenben egy elektromos háztartási készülékeket raktározó csarnok, a hatóságok RO-ALERT figyelmeztetést küldtek a város lakóinak a sűrű füst miatt – tájékoztatott kedden a Maros megyei katasztrófavédelmi felügyelőség.
Noha a mikrofonok és a hangosítópult elárulta, hogy nem csak beszélgetni jöttek ki a térre a néptáncosok és népzenészek, a Maros Művészegyüttesnek így is sikerült két villámcsődülettel meglepnie a járókelőket a tánc világnapján.
Lánccal és lakattal egy vonat elé, a sínekhez kötötte magát egy férfi kedden a marosvásárhelyi vasútállomáson. A 73 éves férfi a tanúk szerint az alacsony nyugdíja miatti elégedetlenségét akarta kifejezni ezzel.
Magára hagyott kutya miatt kapott 12 ezer lejes bírságot egy idős férfi Maros megyében, miután a közösségi médiában nyilvánosságra került a férfi tette.
Környezetbarát módon, tömegközlekedéssel, ráadásul mindenki a saját tempójában fedezheti fel Dél-Erdély szász építészeti világörökségi helyszíneit az UNESCO Busz segítségével, amelyet egy turisztikai vállalkozás indított.
Családi majálist szervez az RMDSZ marosvásárhelyi és Maros megyei szervezete a marosvásárhelyi Víkendtelepen, ahol gazdag programmal várják a gyerekeket, felnőtteket egyaránt.
szóljon hozzá!