Nehéz helyzetű gyerekek öngyógyító képességét fejlesztik

•  Fotó: Antal Erika

Fotó: Antal Erika

A Talentum Alapítvány művészetterápiás programot indított a Közösségért Alapítvány MOL Gyermekgyógyító Program támogatásával. Célja a résztvevő gyermekek rezilenciájának, vagyis öngyógyító képességeinek fejlesztése, amely lehetővé teszi , hogy könnyebben megküzdjenek problémáikkal, jobban alkalmazkodjanak, ugyanakkor erősödjön a hatékonyságérzetük, az önbizalmuk, és pozitív énkép alakuljon ki bennük.

Antal Erika

2017. március 08., 15:392017. március 08., 15:39

Harminc olyan – előkészítőstől tizedik osztályosig – ­ gyerekkel foglalkoznak a projekt keretében, akik valamilyen fizikai, vagy pszichés nehézséggel küzdenek, amelyek akadályozzák őket abban, hogy alkalmazkodjanak a környezetükhöz, vagy pozitív énképet alakítsanak ki, illetve, hogy könnyebben megküzdjenek a felmerülő nehézségekkel.

Kacsó Erika pszichológus, projektvezető a Vásárhelyi Hírlapnak elmondta, többek közt tanulási- és figyelemzavarral küzdő, látássérült, vagy krónikus betegségben szenvedő gyerekekről van szó, akik szellemileg nem maradnak el társaik mögött, csupán nehezebben boldogulnak egyéni nehézségeik miatt. A gyerekek kiválasztásakor figyelembe vették az alapítvány adatbázisát, hiszen az Esély csoportban már többen is megfordultak, részt vettek a személyiségfejlesztő foglalkozásokon.

A decemberben indult program során a művészetterápia eszközeivel fejlesztik a gyerekek öngyógyító képességeit. A Talentum Alapítvány munkatársai három korcsoportba osztották őket és a képzőművészet, pszichodráma, verbalizáció, különféle személyiségfejlesztő játékok alkalmazásával foglalkoznak a csoportokkal, akik számára az együttlét, a valahová tartozás jelenti a legnagyobb élményt, az, hogy felfedezik önmagukban a különféle képességeket, azt, hogy tudnak hatékonyan alkotni. „Meglepő, hogy akikről nem is gondoltuk, mennyire élvezik a közös alkotási folyamatokat, milyen szívesen vesznek részt a tevékenységeken” – mondta Kacsó Erika.

A szakemberek a szülőket is bevonják a projektbe, ha úgy ítélik meg, hogy fontos velük is kommunikálni, akkor velük is egy-egy érdekesebb témát körüljárnak, rávilágítanak arra, hogy milyen képességekkel rendelkeznek, hogyan használhatják azokat, ha egy-egy nehézséggel kerülnek szembe.

A több hónapos alkotási folyamat egy közös tárlattal zárul, ahol bemutatják mindazt, amit készítettek. „Ez szintén nagy dolog lesz számukra, hiszen büszkeséggel töltheti el őket az, hogy a megnyitón őket ünnepeljük, hogy bemutathatják, mit készítettek, mire voltak képesek” – magyarázta a pszichológus, rámutatva arra is, hogy mennyire fontos az önbizalom, a kreativitás, az elfogadás képessége. Munkáikból és a használt művészetterápiás módszerek rövid ismertetésével egy naptárt is kiadnak, amely ugyancsak része lesz a rezilencia-fejlesztésnek. „Fontos az együvé tartozás megtapasztalása, annak tudatosítása, hogy nem vagyok egyedül, képes vagyok én is valamire, hatékonyan tudok alkotni és együttműködni másokkal” – fogalmazott a szakember.

szóljon hozzá! Hozzászólások

Ezek is érdekelhetik

Hirdetés

A rovat további cikkei

2026. július 21., kedd

Kerékpározó gyereket ütöttek el Marosvásárhelyen

Elütöttek egy 12 éves, kerékpárral közlekedő gyereket kedden délután Marosvásárhelyen. A kiskorút kórházba kellett szállítani.

Kerékpározó gyereket ütöttek el Marosvásárhelyen
Hirdetés
2026. július 21., kedd

Három kiskorú is érintett a Maros megyében történt balesetben

Három kiskorú és két felnőtt utazott abban a két személygépkocsiban, amelyek balesetet szenvedtek kedd este a Maros megyei Ádámosnál.

Három kiskorú is érintett a Maros megyében történt balesetben
2026. július 21., kedd

Nem tudták megmenteni a Marosba esett gyermekek életét

Sikertelen volt annak a két, 10 és 11 éves kiskorúnak az újjáélesztése, akiket kedden kora délután húztak ki a Maros folyóból Maroscsapónál.

Nem tudták megmenteni a Marosba esett gyermekek életét
2026. július 21., kedd

Forgalomkorlátozás lesz az orvosisok ballagása miatt

Szerdán ballagnak az orvosi és gyógyszerészeti egyetem idei végzősei, ezért Marosvásárhelyen forgalomkorlátozásra kell számítani.

Forgalomkorlátozás lesz az orvosisok ballagása miatt
Hirdetés
2026. július 21., kedd

Helikopterrel is keresték a Marosba esett két kiskorút

Nagyszabású mentőakció indult kedden Maroscsapón, ahol a feltételezések szerint két kiskorú a Maros folyóba esett. A helyszínen több tűzoltóegység, mentőcsapat és búvárok keresték a gyermekeket.

Helikopterrel is keresték a Marosba esett két kiskorút
2026. július 21., kedd

Nincs tülekedés az adó-visszaigénylésnél

Hetvenöt kérelmet nyújtottak be eddig Marosvásárhelyen a súlyos vagy fokozott fogyatékossággal élők adó-visszatérítésére. Az érintettek legfeljebb ezer lejt igényelhetnek vissza a befizetett adójukból, de a pénzt nem automatikusan utalják vissza.

Nincs tülekedés az adó-visszaigénylésnél
2026. július 21., kedd

Súlyos baleset történt Hármasfalu és Erdőszentgyörgy között, egy ember a roncsba szorult

Súlyos közlekedési baleset történt kedden a 13A jelzésű országúton Hármasfalu és Erdőszentgyörgy között. A két személygépkocsit érintő ütközésben három ember sérült meg, egyikük a járműbe szorult.

Súlyos baleset történt Hármasfalu és Erdőszentgyörgy között, egy ember a roncsba szorult
Hirdetés
2026. július 21., kedd

Pszichiátriai férőhelyhiány fenyeget Dicsőszentmártonban, betegek kerülhetnek utcára

Felújítás miatt augusztustól már csak 112 hely marad a dicsőszentmártoni kórház pszichiátriai osztályán, miközben 196 beteget gondoznak. A kórház szerint sem az áthelyezés, sem a hazaküldés nem megoldható, ezért rendkívüli engedélyhez folyamodnak.

Pszichiátriai férőhelyhiány fenyeget Dicsőszentmártonban, betegek kerülhetnek utcára
2026. július 21., kedd

Holtan került elő a Marosban eltűnt férfi – frissítve

Egy feltételezhetően vízbe fulladt személy után kutatnak a Maros folyóban Marosludas térségében. A keresési művelet hétfő éjszaka kezdődött, és kedden reggel búvárok bevonásával folytatódott.

Holtan került elő a Marosban eltűnt férfi – frissítve
2026. július 21., kedd

Rövidzárlat okozott lakástüzet Szászrégenben

Lakástűzhöz riasztották hétfőn a szászrégeni hivatásos tűzoltókat, röviddel éjfél előtt.

Rövidzárlat okozott lakástüzet Szászrégenben
Hirdetés