Fotó: Veres Nándor
Az erdélyi magyarságnak nincs újabb elveszítenivaló negyed évszázada az autonómia és közösségi jogainak kiharcolására – jelentette ki kedden, évértékelő sajtótájékoztatóján Biró Zsolt, a Magyar Polgári Párt országos elnöke. Éppen ezért a 2016-os év a magyar–magyar összefogás esztendeje kell hogy legyen.
2015. december 22., 17:452015. december 22., 17:45
„Az idei és egyben az utóbbi huszonöt év legfontosabb tanulsága az, hogy az erdélyi magyarság nincs újabb negyed évszázada arra, hogy kiharcolja az 1918. december elsején beígért közösségi jogait” – fogalmazott Biró Zsolt, amikor az idei év mérlegét próbálta megvonni. Állítását a kedvezőtlen demográfiai adatokkal és az ahhoz vezető okokkal támasztotta alá.
„Ha mindezen nem sikerül változtatni, huszonöt év múlva már nehéz lesz erdélyi magyar közösségről beszélni; akkorra legfeljebb a székelyföldi bástya marad. Ahhoz, hogy ne történjen így, nem kell egyebet tenni, mint a gyulafehérvári ígéreteket betartatni a mindenkori román hatalommal. Ehhez viszont az erdélyi románság kiáltványát az Alkotmányba kellene foglalni” – hangsúlyozta a polgáriak elnöke. Éppen ezért, vélte, a 2016-os esztendő mérföldkő lesz – nem csak a magyar pártok, hanem a romániai magyarság életében is. Ehhez viszont minden szinten fiatalításra, egy új, tehetséges politikai osztályra és vele együtt egy új, tisztességes felfogásra van szükség, annál is inkább, mivel a korrupció hívei és űzői csúfosan leszerepeltek.
Pártja idei legfontosabb belpolitikai mozzanatának Biró Zsolt az RMDSZ-szel kötött keretegyezmény aláírását tartja. Mint kifejtette, a múlt héten aláírt megállapodás egy újabb lépés a normalitás felé. Hasonló meggondolásból az MPP akár a közvetítői szerepet is vállalná az RMDSZ és a másik jobboldali alakulat, az Erdélyi Magyar Néppárt között, azonban Biró szerint örvendetes módon a két szervezet, úgy tűnik, kezdi megtalálni a közös nevezőt. A paktum nem zárja ki versenyt és nem vezet az identitás elveszítéséhez.
„A 2016-os év az összefogás éve kell hogy legyen. Remélhetőleg a helyhatósági választásokon a politikai versengés a sportszerűség határain belül fog zajlani, úgy, hogy ne ejtsünk egymásban hosszan gyógyuló sebeket. Elvégre rá egy pár hónapra, a parlamenti választások alkalmából már közösen kell csatasorba állnunk” – utalt az MPP elnöke a pártja és az RMDSZ közötti megállapodás egyik kitételére. Szerinte az EMNP-nek is figyelembe kellene vennie, hogy a két választást nem lehet egymástól elkülöníteni, úgymond „csomagban” kell őket kezelni. Biró Zsolt azt is kimondta, hogy annak, aki be szeretne jutni a parlamentbe, az RMDSZ égisze alatt kell indulnia, hisz egy esetleges koalíció esetében a választási küszöb magassága lehetetlené tenné a célkitűzést.
Donald Trump amerikai elnök a BBC brit közszolgálati médiatársaságnak nyilatkozva kijelentette, hogy csalódott Vlagyimir Putyinban, amiért többszöri próbálkozás ellenére sem tudott egyezségre jutni az orosz államfővel az ukrajnai tűzszünetről.
Az Axiom–4-küldetés négyfős legénysége hétfőn befejezte küldetését a Nemzetközi Űrállomáson, délután elhagyja annak fedélzetét.
A párizsi ítélőtábla megtagadta szerdán Pál Fülöp herceg kiadatását Romániának – írja az Agerpres az AFP hírügynökség jelentésére hivatkozva.
Tizenkét különleges helyszín, tucatnyi izgalmas és megragadó történet – Erdély kincsei sorozatunk első évadában tömören, lényegre törően mutattuk meg azokat a természeti vagy épített büszkeségeinket, amelyekről még az itt élők is keveset tudnak.
A Drakula néven ismert Vlad Țepeș havasalföldi fejedelem sírját vélhetően Nápoly városában, a Santa Maria la Nova templom őrzi – számolt be olasz és román kutatók feltételezéseiről az Il Mattino nápolyi napilap.
Közép-európai idő szerint június 26-án, 12 óra 31 perckor sikeresen csatlakozott a Nemzetközi Űrállomáshoz (ISS) az Ax-4 küldetés személyzetét, köztük Kapu Tibor magyar űrhajóst szállító Dragon űrhajó.
Nicușor Dan szerint jobban el kell magyarázni a polgároknak, hogy a háború Ukrajna számára kedvezőtlen kimenetele Románia és Moldova biztonságát is érinti.
Románia az év végéig 18 darab F-16-os vadászgépet vásárol 1 eurós jelképes áron – jelentette ki szerdán Ionuț Moșteanu védelmi miniszter.
A NATO-tagországok a hágai csúcstalálkozón megállapodtak abban, hogy tíz éven belül a bruttó hazai termékük (GDP) legalább öt százalékára növelik a védelmi kiadásaikat.
Üdvözölte egymást Nicușor Dan román és Donald Trump amerikai elnök a szerdai hágai NATO-csúcstalálkozó előtt.
szóljon hozzá!