Kénytelen kiköltözni a balavásári önkormányzat

Hamarosan a kultúrotthonba teszi át székhelyét a balavásári önkormányzat, mert a jelenlegi épületben már szinte képtelenség ellátni a feladatokat.

Gligor Róbert László

2013. június 02., 13:292013. június 02., 13:29

2013. június 02., 13:542013. június 02., 13:54

Remélhetően csak ideiglenesen, de a kultúrotthonba kell átköltöztetni az önkormányzati apparátust Balavásáron, amíg a székházban elvégzik a korszerűsítési munkálatokat. Nem lesz könnyű ott dolgozni, de néhány helyiség átalakításával ez megoldható lesz – véli Sagyebó István polgármester. A helyi tanács 2008-ban jóváhagyta egy új közigazgatási székház építését, de a gazdasági válság áthúzta számításukat, jelen körülmények között támogatásra nem számíthatnak, önerőből viszont ekkora beruházást eszközölni lehetetlenség a község számára. Négy éve kicserélték a nyílászárókat az épületen, de többre már nem futotta.

A LEADER-program nyújt segítséget

Amíg egyes polgármesterek tavaly a választási kampánnyal voltak elfoglalva, a balavásáriak inkább dolgoztak, pályázatot készítettek a székház feljavítására – mondja az elöljáró. Legnagyobb gondot az országos építkezési felügyelőség engedélyeinek beszerzése jelentette, szinte megalázó helyzeteteket voltak kénytelenek átélni a közösség érdekében – idézi fel a polgármester. Pályázatuk végül támogatást nyert a LEADER-program keretében, így jelenleg a közbeszerzési eljárás folyik, és hamarosan elkezdődhetnek a munkálatok. Az épület egy bizonyos részét lebontják és újjáépítik, a tetőzetet teljesen felújítják, kiépítik az eddig hiányzó központi fűtést, a víz- és csatornarendszert, de az irodák kialakításában is változtatásokat eszközölnek. Önrészként a község új irodai bútorzatot szerez be, de a számítástechnikai eszközök cseréjére is szükség van. A beruházás összértéke 140 ezer euró, ebből 90 ezret a LEADER biztosít, a fennmaradó összeg az önrész és az ugyancsak a községet terhelő nem támogatható költségek.

A székházként szolgáló épület eredetileg lakóháznak épült, a 20. század elején vásárolta meg az önkormányzat. Ezelőtt ötven évvel még megfelelt a rendeltetésének, de ma már a környék egyik leggyengébb állapotú hivatala – ismeri el a község vezetője, aki reméli, hogy a hamarosan kezdődő munkálatokkal jól fognak haladni és az ősz folyamán már vissza is költözhetnek.

Kevesen, alulfizetve

Balavásárhoz közigazgatásilag Szentdemeter, Egrestő, Szénaverős, Fületelke és Kend tartozik, mintegy 4700 lakossal, amelynek – hivatalos adatok szerint – mintegy hetven százaléka magyar, a többi román és roma. Az önkormányzati apparátusban 17 személy dolgozik, ám ennek bővítését 2010 óta nem teszi lehetővé a kormány.  Ennél nagyobb gondot jelent a bérezési szint – véli a polgármester, aki példaként hozza fel, hogy főiskolai végzettséggel és régiséggel rendelkező, felelősségteljes munkát végző alkalmazottja alig 800 lejt keres havonta, és csak alig valamivel többet kap a nyugdíj előtt álló munkatárs is. Ilyen körülmények között az első adandó alkalommal a felkészült munkaerő otthagyja a hivatalt. S bár mindenki hatékony önkormányzatiságot vár el, lassan csak középszerű alkalmazottak maradnak. „A hatékonysághoz, értékteremtéshez anyagi ösztönzés kell, nem elég a minimálbér” – buggyan ki az elöljáróból az elégedetlenség. Újabb gondot jelent a községnek az, hogy a beteg vagy fogyatékos személyek gondozóit a fizetési keretek korlátozása miatt nem tudják alkalmazni, így juttatásuk mellé nem kapnak társadalombiztosítást sem. Bár eredeti terv szerint a rendszer finanszírozását az államnak kellett volna ellátni, jelenleg a szükséges összegek alig egyharmadát kapják a központi költségvetésből, a többit helyileg kell előteremteniük.

szóljon hozzá! Hozzászólások

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei