Fotó: Nyulas Piroska
Magam sem tudom hogyan, de megtetszett a mezőgazdaság, szeretnék majd ezzel foglalkozni, akár kicsiben, akár nagyban – vallja a városi környezetből falura került fiatal lány. A nyárádremetei Kakucs Kristóf a Dunakesziről érkezett Hernádi Annát látja vendégül farmján, a Vidék Kaland program keretében.
2016. július 30., 08:272016. július 30., 08:27
Anna elmondása szerint már korábban megkedvelte a vidéki életet, de úgy gondolta, előbb „vendégmunkásként” próbálja ki magát a falusi gazdálkodásban. A frissen érettségizett lány a rendezvényszervezés irányába halad, de szeretne a mezőgazdaságba is beletanulni, akár megélhetést biztosító gazdálkodó életstílust kialakítani a későbbiekben. Beszélgetésünk egy munkafolyamat közepén zajlott: Anna a falubéli Kiss családnál a kenyérdagasztás fortélyainak elsajátítása után, a tészta kelése közben mesélt itteni élményeiről, jövőbeni vágyairól.
„Magam sem tudom hogyan, de megtetszett a mezőgazdaság, szeretnék majd ezzel foglalkozni, akár kicsiben, akár nagyban. Ha már egyszer megfogant a gondolat, akkor valamilyen mértékben biztos fogok vele foglalkozni, addig is igyekszem tapasztalatot gyűjteni. Én városból származom, de úgy gondolom, meg kell nézni hogy megy ez. Nem csalódtam, sőt pozitív élményeket szereztem” – mesélte lapunknak Anna.
A hajnali kelés, az egész napos mezei munka – ami általában este tízkor ér véget – egyáltalán nem rettenti el a magyarországi lányt, szívesen összegereblyézi a bálázás után elmaradt szénát, segít tehenet fejni, és annak örül a leginkább, ha nem csak megfigyelője, hanem aktív résztvevője lehet a folyamatoknak. Már az első nap belekerült a fiatal kalandor az események sűrűjébe. „Reggel 5-kor mentünk fejni, onnan elhoztuk a tejet a csarnokba, majd amikor hazaértünk, reggeliztünk. Utána elmentünk kaszálni, majd onnan a legelőre, a fenti állatokhoz. Vittünk ételt az embereknek, majd hazajöttünk, és elmentünk bálázni. Anna összegereblyézte az elmaradt szénát, majd este újból felmentünk a farmra, ahol egyedül megfejt tíz tehenet, ami nem semmi teljesítmény” – részletezte a gazda az egynapi elfoglaltságukat.
„Nekem ilyen inasom még nem volt, hogy mindent kipróbáljon, amit én is dolgozok nap mint nap, mint tehénfejés, kaszálás, forgatás. A mai fiatalok közül kevesen vannak, akik kipróbálnák ezt, főleg a lányok közül. A legtöbben félnek tőle, nem szeretik a fizikai munkát, de Anna mindent ki szeretne próbálni. Semmitől sem fél, úgyhogy ez számomra is pozitív élmény, örülök, hogy van még ilyen fiatal is” – fogalmazott Kakucs Kristóf. Anna szerint ez az egy hét kevés ahhoz, hogy valaki rendesen belekóstoljon a mezőgazdasági életbe, de reméli, lesz még ilyen lehetősége.
Közel másfél órán át küzdöttek a tűzoltók a tarlótűzzel a Maros megyei Jedden szombaton este. Mintegy négy hektáron égett a száraz növényzet.
Első alkalommal világították ki március 15-én piros-fehér-zöldre a marosvásárhelyi városházát. A magyar zászló színeit a román trikolór váltotta.
„A szabadságra vigyázni kell minden nap, és mi ezt Marosvásárhelyen jól tudjuk” – mondta a Postarétet megtöltő ünneplő közösségnek szombaton Soós Zoltán polgármester, kiemelve: a márciusi ifjak bátorságát nem szabad szem elől tévesztenünk.
Tizennyolc házkutatást tartottak Maros megyében a rendőrök szerdán, és őrizetbe vettek egy férfit, akit több, az erdészeti ágazatban elkövetett bűncselekménnyel gyanúsítanak.
Helyi rendőrök, tűzoltók és tanácsadók veszítik el állásukat Marosludason, miután a városvezetés úgy döntött, hogy harminckilenccel csökkenti a városházi alkalmazottak számát.
Még két hét áll rendelkezésre, amíg tízszázalékos kedvezménnyel lehet törlesztetni az éves adókat és illetékeket. Marosvásárhelyen a városlakók több mint harminc százaléka élt eddig a lehetőséggel, a cégek egyelőre nem sietnek.
A tömegközlekedés jobbá tételén dolgoznak Marosvásárhelyen, ehhez kérik az utasok véleményét.
Hiábavalónak tűnik a hatóságok figyelmeztetése, az emberi gondatlanság és a szándékosan meggyújtott aljnövényzet miatt folyton lángolnak a földek tavasszal. Ráadásul a továbbterjedés veszélye mellett még árt is a termőtalajnak a tarlótűz.
A pünkösdi zarándoklatra felkészítő túrára hívja az érdeklődőket a Erdélyi Kárpát-Egyesület (EKE) marosvásárhelyi csoportja, ezzel is népszerűsítve a Mária-utat.
Fennállásának 75. évfordulóját ünnepli idén a Marosvásárhelyi Állami Filharmónia. Ebből az alkalomból négy olyan személyiségnek adtak át díszoklevelet, akik jelentősen hozzájárultak a filharmónia fejlődéséhez.
szóljon hozzá!