Fotó: Boda L. Gergely
Akár duplájára is emelkedhetnek az ösztöndíjak az állami egyetemeken – lebegtették meg a sajtóban az egyetemistáknak szóló jó hírt. Az ösztöndíjalap már biztosan több lesz, hogy ezt hogyan osztják majd el, az az egyetemek döntése.
2017. január 18., 22:442017. január 18., 22:44
A napokban tapasztalható kormányadakozásból jut az egyetemistáknak is. A január 6-ai sürgősségi kormányrendeletben az áll, hogy az akkreditált egyetemeken tanuló valamennyi hallgató ingyen utazhat másodosztályon az állami vasúttársaság járatain, az egyetemek szociális ösztöndíj-alapját pedig az eddigi 86 lejről 201 lejre emelik hallgatónként.
Király András oktatásügyi államtitkár elmondta, ez a 201 lej nem az ösztöndíj összege, mert eddig is 200 lej fölötti összegeket kaptak a hallgatók, hanem azt jelenti, hogy megnövekedik az ösztöndíj-alap, ami abból tevődik össze, hogy minden diák után 86 lej fejpénz járt eddig, ezután 201, ennek az összege adja az ösztöndíj-alapot, amit az egyetemek saját belátásuk szerint oszthatnak szét.
„Az emelés a kormányprogram része, meg fog valósulni, de még nem tudjuk, mikor. A költségvetésen most dolgoznak, február elején kerülhet a parlamentbe megvitatásra, remélhetőleg tavasszal kézzelfogható lesz az ösztöndíjemelés is” – fogalmazott az államtitkár.
Jelen pillanatban a Marosvásárhelyi Művészeti Egyetemen például 250 lej az érdemösztöndíj, 200 lej a tanulmányi ösztöndíj, míg 150 lej a szociális ösztöndíjnak számító juttatás. Balási András rektorhelyettes elmondta, amint megkapják a minisztériumi rendeletet az ösztöndíjnövelésről, ők is intézkednek. „A diákokkal közösen szoktuk meghatározni, hogyan is osztjuk el az ösztöndíjalapot” – fogalmaz Balási András.
Ekörül alakulnak az összegek a Marosvásárhelyi Orvosi és Gyógyszerészeti Egyetemen is: a szociális ösztöndíj 215 lej, a tanulmányi ösztöndíj 220 lej, míg az érdemösztöndíjasok 270 lejt kapnak havonta. a MOGYE-n emellett lehetőség van sportösztöndíj, valamint tudományos, kutatási ösztöndíj megszerzésére is, előbbi 270 lej havonta, utóbbi havi 430 lejt jelent.
Makkai Zsigmond Loránd negyedéves fogorvostanhallgató krónikus betegsége miatt kap szociális ösztöndíjat, a 215 lej egy részét a tüdőasztmájának kezelésére költi, másik részéből az utazási bérletet fedezi, ugyanis naponta ingázik Backamadarasról az egyetemre. „Nyilván jól jönne az ösztöndíjak emelése, mert sokba kerül egyetemistának lenni. Sokan kintlakást fizetnek, s az ezzel járó plusz költségeket kell fedezzék. Én Backamadarasról ingázom naponta, így a buszbérlet, és mivel nem tudok könnyen hazaugrani ebédelni, az étkezés is pénzbe kerül” – fogalmaz a backamadarasi egyetemista.
A Sapientia – Erdélyi Magyar Tudományegyetem a 2015–2016-os tanévben emelte meg az ösztöndíjalapot, az 50 lejes fejpénz 65 lejre emelkedett, így 30 százalékkal nagyobb lett az ösztöndíjalap – tudjuk meg az egyetem rektorától, Dávid Lászlótól. Elmagyarázza, ez a fejpénz összeg minden diák után jár, a 65 lej megszorozva a diákok létszámával, ez adja az ösztöndíjalapot, amit a Sapientián a diákokkal közösen döntenek el, hogyan osztják szét. Jelen pillanatban 300 lej az érdemösztöndíj, 220 lej a tanulmányi ösztöndíj és 150 lej a szociális ösztöndíj.
„Mi mindig a hallgatói önkormányzattal közösen döntjük el, hogy milyen módon osszuk szét ezt az alapot. A diákok dönthettek volna úgyis, hogy kevesebben és magasabb juttatásban részesüljenek, de úgy határoztak, hogy inkább több hallgató kapjon. Jelen pillanatban a diákok mintegy 30 százaléka kap juttatást. Ami más nálunk az állami egyetemekhez képest, hogy lehet halmozni is az ösztöndíjakat, tehát ha valaki családi helyzetéből adódóan szociális ösztöndíjra jogosult, attól még ha jól tanul, megkaphatja a tanulmányi, vagy érdemösztöndíjat is, így akár 450 lejes juttatásban is részesülhet egy diák” – mondja a Sapientia rektora. Hozzáteszi, a Sapientia egyetemen is az állami példa szokott a mérvadó lenni, tehát ha az állam tényleg megemeli az ösztöndíjalapot 86 lejről 201 lejre, akkor az hatalmas összeget jelent. Egyelőre arra kíváncsi, hogy ezt ki lehet-e majd gazdálkodni.
Magyarországi és helyi hivatalosságok is elkísérték utolsó útjára Marosvásárhelyen Kincses Előd jogászt, közírót. A család kérésére a temetés, amelyen részt vett Magyarország miniszterelnöke, Orbán Viktor is, nem volt sajtónyilvános.
Szászrégenben idén nem szervezik meg a városnapokat, inkább a fejlesztések befejezésére fordítják a pénzt.
Kilencedik alkalommal szervez családi napot az Erdélyi Református Nőszövetség a Maros megyei Bonyhán, a Bethlen-kastély parkjában július 5-én, szombaton.
Több mint egy hónapja nincs csapvíz a Kis-Küküllő menti településeken, és a helyzet kritikus: az ügyeletes tűzoltók kimerültek, a vizet szállító autók pedig meghibásodnak. A gondok megoldásához szükséges pénz még mindig várat magára Bukarestből.
Kisebb városhoz hasonlít a Marosvásárhely és Marosszentgyörgy határánál felépített Vibe fesztivál, ahová már beköltöztek a koncertezők, szórakozni vágyók. A szervezők mellett a kisboltosok, vendéglősök, taxisok is örvendenek a népszerű rendezvénynek.
Segesváron eladják az Országos Lakásügynökség (ANL) által fiataloknak épített lakásokat, Marosvásárhelyen azonban egyelőre tartózkodó állásponton van a városvezetés. A bérlők évek óta szeretnének tulajdonosok lenni, mindhiába.
Az önkéntes tűzoltók is segítettek a marosvásárhelyi és mezőbándi hivatásos tűzoltóknak szerda délután, hogy megfékezzék a 11 hektáron pusztító tarlótüzet a mezőbándi községhez tartozó Hidegvölgyben.
Késsel fenyegetve csikartak ki egy idős férfitől 16 ezer lejt 20 méternyi ereszcsatorna felszerelésének „árát” négy ismeretlen, a férfi feljelentést tett a rendőrségen. Az elkövetőket 24 órára őrizetbe vették.
Meglepetés fogadta a Maros megyei hegyimentőket a Tiha-nyeregben: mire kiérkeztek, hogy kicseréljék a menedékház betört ablakát, valaki már elvégezte helyettük a munkát.
Biztonságosabbak a körülmények a Maros megyei kórházban, miután uniós pénzalapokból jelentős beruházásokat eszközöltek, különösen az oxigénterápia biztosításában és a tűzvédelem terén – mondta Ovidiu Gîrbovan igazgató kedden.
szóljon hozzá!