Mindössze öt hét telt el azon tűzeset óta, amelyben a nagyernyei Szombatiék házukat és minden ingóságukat elvesztették. A szentestét már új hajlékban, vadonatúj kandallójukban duruzsló tűz mellett tölthette a négytagú család.
2016. december 27., 13:342016. december 27., 13:34
December 24-én délelőtt felhívtam a nagyernyei községháza polgármesteri tanácsadóját, Kali Rudolfot, hogy megtudjam: sikerült-e beköltözni az új lakásba a tűzkárosult Szombati családnak. A válasz: már ott készülnek a karácsonyra.
A nagyernyei felső úton, a templom mellett már látszik az újonnan felépített lakás, amit az alapoktól a tetőzetig újjá kellett építeni, mert porig égett. Emlékeztetőül: idén november 16-án délután kigyulladt, és porig égett a család amúgy szerény háza. A családfő, Attila mondta el később, ő otthon sem volt, amikor pedig hazaért, akkor szembesült azzal, hogy már nincs otthonuk. Negyedmagával – a felesége Piroska, meg a két gyerek, Csongika és Csabika – rokonoknál húzódott meg, ugyanis a lakásból csak néhány üszkös gerenda maradt. Az esetet követő napon Ernyében bizottság alakult, végigjárták a házakat, és gyűjteni kezdtek a szerencsétlenül járt családnak, hogy újraépíthessék a házat. Ezzel párhuzamosan a marosvásárhelyi Rádió Gaga is gyűjtésbe kezdett.
A község lakossága és Erdély népe megmozdult: égtek a telefonvonalak, hajnali sötétben ismeretlenek hoztak pénzt a Gagához, vállalkozók telefonáltak, hogy építőanyagot, munkaerőt biztosítanak az újjáépítéshez, egy helybeli elkészítette az építési terveket.
Aztán eljött a nap, amikor a Gaga szerkesztője, Kakasi Mihály kivitte az összegyűlt pénzt a községházára. Azon a napon 41 028 lejt, 425 eurót és 5000 forintot adtak át a családnak, ami a Gaga stúdiójában gyűlt össze. Kali Rudolf, a polgármester személyes tanácsadója ugyanakkor azt mondta el: a faluban 28 ezer lej gyűlt össze. Senki nem mert remélni ilyen nagyarányú összefogást.
A munka pedig folyt, a közben jelentkezőket fékezni kellett – sokan bútorokat, használati eszközöket, konyhafelszereléseket ajánlottak fel. Meg kellett magyarázni nekik, hogy az ilyesmire akkor lesz szükség, ha majd lesz ahol elhelyezni azokat. Titokban mindenki reménykedett, hogy az a „lesz hol” karácsonykor lesz. És ezért szurkoltak a gagások, ezért a községháziak, hogy a családról már ne is beszéljünk.
Szombaton a szobában vidáman duruzsolt a tűz egy új kandallóban, mellette a háziasszony az egyik gyerekkel tett-vett, Attila pedig a fürdőszobában épp a csempéket rakta. A tanács és a hivatal részéről a projekt lezárult, a bizottság elvégezte feladatát, innen tovább a család veszi fel a kapcsolatot az adakozókkal, ők szervezik meg az adományok ideszállítását. „Tegnap hoztak bútorokat, egy falubelinknek egy városbeli barátnője adta úgy, hogy már kezdünk berendezkedni. Mostantól itt lakunk, fűtésünk van, bútorunk is, úgyhogy szinte teljesen rendben vagyunk” – mondotta a házigazda. Felesége, Piroska igyekszik hozzátenni: egy autó most van oda, hogy szőnyegeket és ágyat hozzon egy másik adományozótól.
A fürdőszoba is készül, a gazda csempéz, a járólapokat már lerakta, a beszerelés van hátra, meg a vízszerelés, meg kisebb munkálatok. A parkett lerakását az ünnepek utánra hagyják, hogy száradjon még a beton, mert kár lenne hűbelebalázs módra lerakni, s aztán tönkremenne a nem elégséges száradás miatt – magyarázza. A szentestét, karácsonyt azonban már az új házban töltötték a szerencsétlenség után egy hónappal és egy héttel, ez a teljesítmény pedig szinte hihetetlen.
A nagyernyei lakosoknak és a megyebeli jólelkű adományozóknak köszönhetően egy szerencsétlenül járt család ismét talpra állhat.
Magyarországi és helyi hivatalosságok is elkísérték utolsó útjára Marosvásárhelyen Kincses Előd jogászt, közírót. A család kérésére a temetés, amelyen részt vett Magyarország miniszterelnöke, Orbán Viktor is, nem volt sajtónyilvános.
Szászrégenben idén nem szervezik meg a városnapokat, inkább a fejlesztések befejezésére fordítják a pénzt.
Kilencedik alkalommal szervez családi napot az Erdélyi Református Nőszövetség a Maros megyei Bonyhán, a Bethlen-kastély parkjában július 5-én, szombaton.
Több mint egy hónapja nincs csapvíz a Kis-Küküllő menti településeken, és a helyzet kritikus: az ügyeletes tűzoltók kimerültek, a vizet szállító autók pedig meghibásodnak. A gondok megoldásához szükséges pénz még mindig várat magára Bukarestből.
Kisebb városhoz hasonlít a Marosvásárhely és Marosszentgyörgy határánál felépített Vibe fesztivál, ahová már beköltöztek a koncertezők, szórakozni vágyók. A szervezők mellett a kisboltosok, vendéglősök, taxisok is örvendenek a népszerű rendezvénynek.
Segesváron eladják az Országos Lakásügynökség (ANL) által fiataloknak épített lakásokat, Marosvásárhelyen azonban egyelőre tartózkodó állásponton van a városvezetés. A bérlők évek óta szeretnének tulajdonosok lenni, mindhiába.
Az önkéntes tűzoltók is segítettek a marosvásárhelyi és mezőbándi hivatásos tűzoltóknak szerda délután, hogy megfékezzék a 11 hektáron pusztító tarlótüzet a mezőbándi községhez tartozó Hidegvölgyben.
Késsel fenyegetve csikartak ki egy idős férfitől 16 ezer lejt 20 méternyi ereszcsatorna felszerelésének „árát” négy ismeretlen, a férfi feljelentést tett a rendőrségen. Az elkövetőket 24 órára őrizetbe vették.
Meglepetés fogadta a Maros megyei hegyimentőket a Tiha-nyeregben: mire kiérkeztek, hogy kicseréljék a menedékház betört ablakát, valaki már elvégezte helyettük a munkát.
Biztonságosabbak a körülmények a Maros megyei kórházban, miután uniós pénzalapokból jelentős beruházásokat eszközöltek, különösen az oxigénterápia biztosításában és a tűzvédelem terén – mondta Ovidiu Gîrbovan igazgató kedden.
szóljon hozzá!