Fotó: Boda L. Gergely
Kokárda, szép lányok, huszárok, fegyverek és forradalmi hangulat – mi kell még egy igazi március 15-éhez? Mindezekből kapott némi ízelítőt az, aki a pénteken a marosvásárhelyi Múzeum Kávézóba látogatott, amely egy napra Pilvax Kávézó hangulatát öltötte fel.
2013. március 16., 10:332013. március 16., 10:33
2013. március 16., 10:482013. március 16., 10:48
Péntek reggel 10 órától késő éjfélig tartott a „forradalmi hangulat” a Marosvásárhelyi Várban. Délelőtt a gyerekeké volt a terep, míg délután a munkától megfáradt felnőttek is szórakozhattak – ki így, ki úgy.
Tarajka volt a kokárda
Az óvónők és tanítónők kaptak az alkalmon, hogy ünnepelve taníthatják a kicsiket, s tömegesen hozták el csoportjaikat, osztályaikat a várba, ahol a földszinten az Erdélyi Magyar Nemzeti Tanács és Erdélyi Magyar Néppárt szervezett programot, míg az emeleten az RMDSZ. Mindkét helyszínen alapprogram volt a kokárdavarrás elsajátítása, így valószínűleg nem is volt olyan ember, aki kokárda nélkül távozott volna várból március 15-én. Legtöbben a Szendrey Júlia-féle belül a zöld kokárdát varrták, de volt, aki tudta már, hogy „nem az az igazi”.
A kétkedőket pedig Barabás Miklós történelemtanár okította ki, mondván, mindegy a színsorrend, csak magunkénak érezzük. Tőle tudhattuk meg azt is, hogy kezdetben megpróbálták lefordítani a francia cocarde szót, s egy ideig még tarajkának is nevezték.
Csákó a gyermekfejen
A szabadságharcok főszereplője annak idején a huszár volt, s nem hiányzott éppen ezért a Pilvaxból sem. Miholcsa József huszár őrnagy bemutatta a huszárok öltözetét, s bár lovat nem hozhatott magával, azért azok felszerelését is elhozta, mondván: „Jó dolga van a mostani huszárnak, mert nem kell kaszálni a lovának”. A gyerekek megtudhatták, milyen zsinórozása lehet a dolmánynak, mire szolgált a mente, amely télen hideg, nyáron meleg, tavasszal, meg ősszel vizes. Kiderült, hogy milyen színeket hordtak a huszárok, hogy védte a csatában a huszár fejét a csákó, s milyen szélforgót aggatták rá, s mi is az a kösöntyű. Miholcsa őrnagy magával hozta a tarsolyát, hiszen nem volt zsebük annak idején a huszároknak, de természetesen a kardot is, sőt néhány harci titkot is elárult a kíváncsi gyerekeknek, akik a végén a csákót is felpróbálhatták.
A forradalmi hangulat dél körül nótázásba torkollott: Diós Brigitta Borbála a gyereknek és a felnőtteknek is tanított ismerős és egészen ismeretlen ’48-as nótákat, Kossuth-dalokat.
A délutáni program már inkább a felnőtteknek szól, a hölgyek és urak magyaros ruhabemutatón és –kiállításon vehettek részt, majd a bajuszok és szakállak is megmérkőztek a Pilvax falai közt. Méghozzá Marosvásárhelyen először. Az este hivatalos programját a dicsőszentmártoni Kökényes néptáncegyüttes Verbuválás, csatamező, szabadság… című műsora zárta.
Történelem az első emeleten
Közben a múzeum első emeleti termében is zajlottak a tevékenységek, az RMDSZ szervezte ünnepi program délelőttje is a gyerekekről szólt, amíg a nagyobbak belekóstoltak a kokárdakészítés rejtelmeibe, addig a kisebbek csákós huszárokat rajzoltak, vagy színeztek. Itt a délután a történészek vették át a terepet, 1848-ról másként cím alatt egy kötetlen szakmai beszélgetésre zajlott a szabadságharcról és annak helyi vonatkozásairól Pál Antal Sándor, Spielmann Mihály, Tamási Zsolt és László Lóránt marosvásárhelyi történészekkel, valamint az esemény házigazdájával, Novák Csaba Zoltán történésszel. A történelem felidézése után a történelmi filmek vették át a terepet, az érdeklődők a Hídember című filmet, a Szegénylegényeket, valamint az Amerikai anzix című filmet nézhették meg.
A két különböző helyszín programjai este a Múzeum Kávézóban egy közös nótázásban végződtek, amihez az Üver Népi együttes szolgáltatta a muzsikát.
Azzal tiltakozott az egyik marosvásárhelyi iskola másodikos tanulójának folyamatos agresszív viselkedése ellen az osztály szülői közössége, hogy nem engedték el gyerekeiket az országos felmérőtesztre. Az esetet vizsgálják a hatóságok.
Számos érettségiző előtt homályos még a jövőkép, a Gyulafehérvári Caritas marosvásárhelyi ifjúsági mentorai rajtuk segítenének pályaorientációs és karriertervező tréningükkel. De a karrierváltást fontolgató felnőttek előtt is nyitva áll az ajtajuk.
Egy anyamedve és két bocs sétált péntek reggel Nyárádtő utcáin, mielőtt a gyerekek iskolába indultak volna. A lakosságot Ro-Alert üzenetben riasztották az esetről.
Gyorsabb ügyintézést, az uniós pénzalapok jobb felhasználását reméli Cseke Attila fejlesztési miniszter az építkezések engedélyeztetésére vonatkozó új jogszabálytól.
Különleges élményben lehet részük mindazoknak, akik ellátogatnak szombaton a Marosvásárhelyi Állatkertbe, hiszen a Múzeumok Éjszakája rendezvénysorozat részeként az intézmény egyedülálló programokkal várja látogatóit.
Egy román–török cégtársulás nyerte az Erdélyt Moldvával összekötő A8-as autópálya Nyárádszereda és Sóvárad közötti szakaszának megépítésére kiírt közbeszerzési eljárást – tájékoztatott szerdán a szállításügyi miniszter.
Csónakkal, drónnal és kutyával is keresik a Hargita és Maros megyei tűzoltócsapatok, valamint a hegyimentők azt a férfit, aki még vasárnap tűnt el a Maros folyóban Maroshévízen.
Csütörtökön elkezdődnek az A8-as autópálya Marosvásárhely és Nyárádszereda közötti szakaszának építési munkálatai – jelentette be a közúti infrastruktúráért felelős társaság (CNAIR) igazgatója.
Hivatalosan átadták, nyáron már filmvetítés is lesz a szászrégeni Patria moziban, ahol a kétezres évek elején a Titanicot vetítették az utolsók között. Az átadón jelen volt Cseke Attila fejlesztési miniszter is.
Országszerte egyedinek számít a marosvásárhelyi Múzeumok éjszakája, hiszen a városban működő minden kulturális intézmény bekapcsolódik a rendezvénybe május 17-én. Idén is izgalmas programokkal várják a látogatókat délelőtt 11 órától éjjel kettőig.
szóljon hozzá!