Forma, tér, anyag egy születendő galériában

•  Fotó: Gligor Róbert László

Fotó: Gligor Róbert László

Bezárt a második alkalommal megszervezett nyárádszeredai művésztelep, amely idéntől Zereda néven működik. Hétfő este kiállítás keretében mutatkoztak be a résztvevő alkotók, de már a jövő évben érkező művészek nevei is ismertek.

Gligor Róbert László

2014. szeptember 16., 16:262014. szeptember 16., 16:26

2014. szeptember 23., 11:452014. szeptember 23., 11:45

Szeptember 7-15. között immár másodszor alkottak a nyárádszeredai művésztelepen, amely ezúttal nevet is kapott: a település első írásos említése Zereda alakban fordul elő, ezért a művészek ezt a nevet választották. Tavaly még kopott falak várták a művészeket, azóta már előrehaladott állapotban vannak az épület felújítási munkálataival, és ez tovább folytatódik, így jövőre valószínűleg kész galériaépületben fogadhatják az alkotókat – tudtuk meg Berze Imre szervezőtől, valamint az épület tulajdonosától és a művésztelep támogatójától, Tordai Leventétől. Az Ungvári-Zrínyi Kata művészettörténész által hétfő este megnyitott tárlat egy hónapon keresztül látogatható, de a munkálatok miatt nincs állandó nyitva tartás, ezért az érdeklődőknek a főtéri Toreldó Pizzázóhoz kell fordulniuk.

Többen dolgoztak

A tavalyi nyolchoz képest idén tíz művész vett részt az alkotótáborban, itt született meg az ötletek és a művek többsége, de volt, aki már kész ötlettel és segédeszközökkel érkezett. Az Ungvári-Zrínyi Kata által összeállított katalógus szerint a marosvásárhelyi Căbuz Andrea festészetét a belső tájak és a levegő uralják, célja az anyag megragadása. Testvére, Annamária esetében a festmény mint autonóm, a művésztől független entitás próbál élni: a tárgy hozza létre önmagát, ezzel a művész autoritását kérdőjelezi meg az anyagi világ felett. A budapesti Daradics Árpád iróniával fogja az ecsetet: Munkácsy ásító inasát utánozva ő maga ásít bele a világba, a kultúra fáradt inasaként fogalmaz meg kritikát. A budapesti Erdélyi Gábor festő műveiben egzisztencialista materialitást hoz létre, a munka végeredménye egy konvencionális műtárgy negatívja, egy nem-tér és nem-jelenlét. A budapesti Krnács Ágota elektrografikus projektjei játékosan indulnak, de komolysággal zárulnak. A gondolat erős intervencióban, de finoman valósul meg, a mulandóság és öröklét ambivalenciáit feszegeti egy-egy műanyagfólián át. A marosvásárhelyi Makkai István szobrászművész a tárgyak anyagszerűségével játszik, ezen keresztül vitatja a műalkotás státusát, érintve a legitimitás és az áruvá válás kérdését is. A szovátai Siklódi Zsolt szobrász alkotásainak fontos kulcsszava a kompatibilitás. Természeti egységet bont meg és azt hoz létre, és ez a kovácsolt egység erősebb lesz. Nyárádszeredai alkotásában a fenyő és a mészkő alkot erős egységet, de benne van a vallásosságot megjelenítő Mária-szín is. A nyíregyházi Szepessy Béla grafikus metszett munkáiban analóg és digitális nyom-típusokat egyesít. Bíró Gábor székelyudvarhelyi festőművész világa a természethez kötődik, síkok, terek között biztosít kapcsolatot és átjárást derűs formavilágával, absztrakt formák összefonódásával. Berze Imre székelyudvarhelyi szobrász munkáiban az alapanyag anyagtalanul ölti fel a formákat, a művész idealisztikus letisztultságban gondolkodik, ezt támasztja alá a természeti inspiráció, amely állandó eleme a műveinek. Most kiállított munkájának címe Kettő, azaz a laikus látogató csupán két fél gömbfa hasábot lát, egyikük homorú, másikuk domború. Ezek kapcsolatát, illetve a térrel való viszonyukat ábrázolja a művész.


Már a jövő évben gondolkodnak

A művésztelep anyagi támogatói Tordai Levente és Sarolta nyárádszeredai vállalkozók. Mint megtudtuk, a nyáron a tíz kitűnő budapesti diák számára szerveztek itt alkotótábort, októberben a nyíregyházi képzőművészeti főiskolásokat látják vendégül, jövő tavasszal a kolozsváriakat. A táborokból származó profitot a család a galériába, illetve a Zereda művésztelep szervezésébe fekteti be, hamarosan egy alapítványt is építenek a kezdeményezésre. Tordai Levente nem titkolja: nem kimondottan szórakozásból szervez és támogat művésztelepet, hanem mert ezáltal igen jól lehet népszerűsíteni Nyárádszeredát. Nem mindegy hogy milyen művészek fordulnak meg itt, kiről hallanak: Daradics, Szepessy, Erdélyi, Krnács már ismert nevek, és ha ezek viszik a település hírét a világba, az neki, mint vendéglátással foglalkozó vállalkozónak mindig valamilyen módon profitot hoz. Az alkotótábor  – bár egyelőre ez csak a második volt – nagyon jó visszhangnak örvend a művészvilágban, és már a jövő nyárra meg is van az a tizenegy jó nevű résztvevő művész, akiket valószínűleg augusztus végén látnak majd vendégül.

szóljon hozzá! Hozzászólások

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei