Fotó: Boda L. Gergely
Rengeteg feladat és kihívás vár a csapatra, de Barabási Attila Csaba igazgató derűlátó, sőt még az anyagi hátér miatt sem fáj a feje egyelőre. Azt is reméli, hogy nem kell kiköltözniük a református egyház ingatlanából.
2013. március 11., 17:532013. március 11., 17:53
2013. március 11., 18:422013. március 11., 18:42
Az idei évet azzal kezdték, hogy intenzív balettoktatást indítottak be a táncosok számára, mivel a művészeti tanács úgy érezte, ezen a téren van még pótolnivaló. Az év elején és a farsangi időszakban is nagy igény volt előadásaikra. A Varga János rendezte Szem látta, szív szerette és a Novák Ferenc (Tata) János vitéze nagy sikernek és igénynek örvend, de Füzesi Albert odaadó munkával különböző vidékek mókáiból, szokásaiból összeállította a Farsangi mulatságok című előadást, amely nagy sikert aratott.
Intenzív, zsúfolt program
Legutóbbi előadásuk a Kányádi Sándor költeménye alapján született Vannak vidékek című darab, Juhász Zsolt Harangozó Gyula-díjas budapesti művész koreográfiája alapján. Az első előadást Sóváradon tartották, mintegy jelezve: bárhova elviszik vidékre is a műsort, ahol a színpad eléggé tágas ahhoz, hogy a hang- és fénytechnikát is felszerelhessék. Ezekkel a műsorokkal több meghívásuk van a következő hetekre Erdély különböző városaiban is. Éppen ezért márciust is intenzív hónapnak látja az igazgató, aki úgy véli, jó úton haladnak.
Április a turnék hónapja lesz, az együttes Bécsbe utazik, de útjukat turnévá szervezik át, hisz meghívást kaptak több magyarországi városba is: Budapesten többször fellépnek, de Miskolcon, Győrben, Sátoraljaújhelyen, Pápán, Celldömölkön is várja őket a közönség, és emellett itthon is előadások várnak a táncosokra.
Májusban kiemelt szerepet kap a népdalvetélkedők szervezése. A korábbi tapasztalatok tükrében idén Marosvásárhelyen rendezik meg az előválogatást, míg a legjobbak a mikházi Csűrszínházi Napok keretében fognak megméretkezni, a rendezvény gálaestéjén. Az esemény iránt már több televíziós társaság is jelezte érdeklődését, ami nagy lehetőséget jelent nemcsak az intézménynek, hanem a résztvevőknek is.
Úgy döntöttek, hogy Juhász Zsolttal kezdik el egy új előadás megalkotását, ez egy táncszínházi folklórelőadás lesz: az előkészületek után augusztusban kezdik el az intenzív munkát, míg a darabot szeptember 18–19-én szeretnék bemutatni.
Hivatásos táncosok találkoznak
Az utóbbi évek egyik legnagyobb feladata és kihívása lesz a hivatásos néptáncosok idei találkozójának megszervezése, amelynek ezúttal Marosvásárhely lesz a házigazdája. Ezen Erdély öt hivatásos együttese vesz részt: a Nagyváradi Néptáncegyüttes, a Maros Művészegyüttes, az Udvarhely Táncműhely, a csíkszeredai Hargita Nemzeti Székely Népi Együttes és a sepsiszentgyörgyi Háromszék Táncegyüttes. Mindenik nagyon felkészült csapat, így komoly megmérttetés lesz ez a találkozó. Az együttesek egy-egy előadását olyan komoly szaktekintélyek zsűrizik és díjazák, mint Páva István és Novák Ferenc. A gálaesten az együttesek közös műsorában gyönyörködhet a közönség. Mivel a nagyszabású rendezvényhez a kövesdombi székház nem elég tágas, Barabási tárgyalásokat folytatott Gáspárik Attilával, és elérte azt, hogy az október 3–6. közötti rendezvény számára teljes egészében átengedjék a táncosok számára a marosvásárhelyi Nemzeti Színház egész épületét. Ugyanis nemcsak táncok, hanem szakmai előadások és különböző rendezvények is várják a részvevőket és a közönséget is.
Ezután az együttes két tagozata Izraelbe utazna: már tavaly meghívást kaptak egy turnéra, de az akkori politikai helyzet nem tette ezt lehetővé. Hazatértük után gőzerővel zajlanak majd az őszi előadások, míg az esztendőt a Gyöngykoszorúk Gyöngye című hagyományos fesztivállal kívánják idén is zárni.
Jó körülmények között
Barabási Attila igazgató szerint az idén nem kell különösebb akadályokkal szembenézniük. Az elmút években nem voltak költségvetési gondjaik, remélik, hogy az idei terveket, feladatokat és turnékat is le tudják fedni anyagi forrásokkal, és ki tudják vitelezni fennakadás nélkül. Humán erőforrások szempontjából több hivatásos együtteshez képest kiváló helyzetben vannak, ugyanis az együttes művészeti vezetője, Füzesi Albert munkája révén a Napsugár együttes megfelelő utánpótlási lehetőséget jelent számukra, ha különböző okok miatt egy-egy táncosukat mellőzni kell vagy éppen el kell válniuk.
Az utóbbi időszakban többször is szó esett arról, hogy az együttes magyar tagozatának nem biztos a jövője a Makariás-házban, ugyanis a megyei tanácsnak az ingatlant vissza kell szolgáltatnia a reformátuis egyház számára. Barabási Attila nagyon reméli, hogy a két intézmény között megkezdett tárgyalások eredményesek lesznek, és nem kell kiköltözniük a Forradalom utcai ingatlanból. Ugyanis az utóbbi években, amióta ő vezeti az intézményt, komoly figyelmet fordítottak az épület tatarozására, sikerült itt kényelmes próbatermeket, öltözőket, tusolókat kialakítani, normális munkakörülményeket biztosítani a táncosok számára, de a zenekarnak is van külön helyisége, és a technikusoknak is fel tudtak szerelni egy kis stúdiót.
szóljon hozzá!