Értékek ünnepe jövőféltéssel

•  Fotó: Nyulas Piroska

Fotó: Nyulas Piroska

Nem elég véleményt nyilvánítani, cselekedni kell – hangzott el az 1848–49-es forradalom és szabadságharc kitörésének 168. évfordulóján Nyárádszeredában. Nyárádremetén csaknem negyven diák közreműködésével emlékeztek, míg Petőfi lantjával és kardjával ünnepeltek Mezőkölpényben. Csíkfalva községben négy helyszínen is koszorúztak.

Gligor Róbert László

Nyulas Piroska

Szucher Ervin

2016. március 15., 17:392016. március 15., 17:39

Nyárádszeredában kedden a nemzeti ünnephez kapcsolódó programok már a délelőtt folyamán elkezdődtek: a szeredai temetőben Szász Károly egykori forradalmár-lelkész sírjánál emlékeztek és koszorúztak, az andrásfalvi szőlősben pedig Deák Farkas egykori forradalmár sírjánál.

Délben a főtéren, Deák mellszobránál vette kezdetét a fő ünnepség. A felszólalások sorát Trufán József iskolaigazgató nyitotta meg, hangsúlyozva: 1848. március 15. az a nap, amelyre minden magyar büszke, hiszen a márciusi ifjak példaértékű cselekedetet hajtottak végre, amikor szembeszálltak az elnyomó hatalommal, és nem félve a megtorlástól, a legkeményebb fegyverrel, a tiszta szavak erejével indultak harcba.

Szabó Árpád, a Maros Megye Tanácsának alelnöke kiemelte: 1848 megvalósításai örök érvényűek maradtak történelmünkben. Habár a forradalmat leverték, eszméi megmaradtak. Elsősorban a fiatalokhoz szólt Tóth Sándor polgármester is, figyelmeztetve őket: kiváltságos, sajátos a sorsunk. Össze kell fogni, és azután üzenetünket, a tizenkét pontot másoknak is el kell juttatni. Ma nem elég véleményt nyilvánítani, ezt tett is kell kövesse: kiállni a magyarok mellett, nyilvánosságra hozni minden támadást, jogsértést, képviselni kell ügyeinket minden fórumon, a törvényhozástól a nemzetközi szervekig, ki kell harcolni az igazunkat, megtartani azt, amit egyszer már megszereztünk, és megszerezni azt, amit már régen meg kellett volna kapnunk.

Ezt követően a Deák Farkas Általános Iskola diákjai mutatták be zenés-irodalmi műsorukat, majd a szobornál elhelyezték az emlékezés koszorúit.

Nyárádremetén csaknem negyven diák közreműködésével emlékeztek a szabadságharcra és forradalomra. Az ünnepsorozat szentmisével kezdődött tíz órakor, majd az iskolások előadták műsorukat, végezetül pedig az elöljárók koszorúkat helyeztek el az emlékműveknél.

„Lassan hagyomány lesz Nyárádremetén március 15-e megünneplése. Volt mire építeni, és lassan a gyerekek is megszokják, hogy az ünnepi alkalomhoz ünnepi hozzáállásra van szükségük. Sikerült velük és nekik elmondanunk, és elhitetnünk, hogy tulajdonképpen ez a felhajtás megtiszteltetés a számukra, ezért nem gond verbuválni közreműködőket” – nyilatkozta Nagy Imre magyar szakos tanár.

Záró mozzanatként a falu területén lévő két emlékműnél koszorúztak a helyi önkormányzat munkatársai és az iskola vezetősége. Az immár egy éves turulszobros emlékműnél Magyarországról érkezett vendégek is helyeztek el ünnepi koszorút.

Csak tiszta forrásból bartóki gondolat jegyében zajlott Mezőkölpényben a 168 évvel ezelőtt kirobbant forradalom és szabadságharcra való megemlékezés. A mezőségi falu apraja és nagyja, illetve a vendégek ünneplőbe öltözve szívből énekelték a zsúfolásig megtelt kultúrotthonban az ősi zsoltárt: Térj magadhoz drága Sion, van még néked Istened.

Ezt követően a Szabó Júlia karvezető által irányított szabédi unitárius vegyeskar előadása következett, amely hazafias dalok éneklésével 1848 hangulatát és üzenetét erősítették az ünnepelni vágyókban. Eltérően a korábbi hasonló jellegű rendezvényektől, ebben az esztendőben a márciusi eseményekre és hős fiatalokra való megemlékező ünnepségen nem meghívott vendégek léptek fel, hanem a falu reménységét és jövőbe vetett hitét erősítő gyerek- és ifjúsereg. A református ifjúsági csoport tagjai a Lantom s kardom tied óh szabadság című Petőfi-verses összeállítást adták elő, korhű öltözetben.

Csíkfalva községben négy helyszínen is ünnepeltek kedden a helyiek. Jobbágyfalván, Csíkfalván és Nyárádszentmártonban a hősök emlékműveinél hajtottak fejet, Vadadban pedig az unitárius templomban emlékeztek. Mindenik helyszínen a felnőttek mellett jelen voltak a helyi iskolások is.

Balogh István, a község polgármestere ünnepi beszédében kitért arra, hogy a hazaszeretet nem szentimentalizmus, nem érzelgősség, nem szavak és érzések, hanem felelősségérzet, jövőféltés, jövőépítés. Nem lehet szeretetről beszélni, és közben széthúzást szítani. Nem lehet szabadelvűségről beszélni, és közben megfélemlíteni másokat. 1848 márciusának fiataljai tudták mindezt. Cselekedtek, nehéz, kemény, határozott, de jövőt építő döntéseket hoztak. Radikális, fiatalos, izzó akarattal merték szeretni hazájukat és egymást, rangtól, vallástól, származástól függetlenül, fogalmazott az elöljáró.

szóljon hozzá! Hozzászólások

Ezek is érdekelhetik

Hirdetés

A rovat további cikkei

2026. július 04., szombat

Tűz ütött ki egy családi háznál Göcsön

Kigyúlt egy családi ház és egy melléképület a Maros megyei Göcsön. Hivatásos és önkéntes túzoltók is dolgoznak az oltáson.

Tűz ütött ki egy családi háznál Göcsön
Hirdetés
2026. július 04., szombat

Ezrek buliztak pénteken is a Vibe Fesztiválon

Esővel indult, de fergeteges koncertekkel folytatódott a Vibe Fesztivál pénteki napja. A sár sem tántorította el a bulizókat, a ValMar, T. Danny, Dzsúdló, a Döndi Duó és Inna koncertjeire ezrek voltak kíváncsiak a Maros-parti fesztiválon.

Ezrek buliztak pénteken is a Vibe Fesztiválon
2026. július 04., szombat

Kigyulladt egy melléképület Füleházán

Tűz ütött ki szombaton délután egy melléképületben a Maros megyei Füleházán. Szerencsére senki nem sérült meg.

Kigyulladt egy melléképület Füleházán
Kigyulladt egy melléképület Füleházán
2026. július 04., szombat

Kigyulladt egy melléképület Füleházán

2026. július 04., szombat

Motorkerékpár és autó ütközött Szovátán, a motorost kórházba szállították

Közlekedési baleset történt Szovátán, ahol egy személygépkocsi és egy motorkerékpár ütközött össze.

Motorkerékpár és autó ütközött Szovátán, a motorost kórházba szállították
Hirdetés
2026. július 02., csütörtök

Kigyulladt egy mésszel megrakott teherautó motortere Segesváron

Tűz ütött ki csütörtökön egy mésszel megrakott teherautó motorterében Segesváron, az E60-as úton. A helyszínre a tűzoltók vonultak ki, hogy megakadályozzák a lángok továbbterjedését.

Kigyulladt egy mésszel megrakott teherautó motortere Segesváron
2026. július 01., szerda

Autópályán gyulladt ki egy kisbusz Marosludas közelében

A marosludasi tűzoltó-egység katonai tűzoltóit egy kigyulladt kisteherautóhoz riasztották az A3-as autópályára szerda délután. A tűzeset a sztráda Marosvásárhely–Kolozsvár menetirányában történt.

Autópályán gyulladt ki egy kisbusz Marosludas közelében
2026. július 01., szerda

Azahriah, Alan Walker és Inna is érkezik – számos újdonsággal indul a VIBE Fesztivál

Néhány nap múlva megnyitja kapuit Erdély egyik legnagyobb könnyűzenei fesztiválja, a VIBE. A július 2–5. között zajló rendezvény idén is nemzetközi sztárokkal, hazai kedvencekkel, új helyszínekkel és több kényelmi fejlesztéssel várja a látogatókat.

Azahriah, Alan Walker és Inna is érkezik – számos újdonsággal indul a VIBE Fesztivál
Hirdetés
2026. július 01., szerda

Több mint száz rendőr ügyel a biztonságra a VIBE Fesztivál idején

A csütörtökön kezdődő VIBE Fesztivál ideje alatt megerősített rendőri és csendőri jelenlétre kell számítani Marosvásárhelyen és a fesztivál helyszínén. A hatóságok célja, hogy a négynapos rendezvény rendben és biztonságban teljen.

Több mint száz rendőr ügyel a biztonságra a VIBE Fesztivál idején
2026. július 01., szerda

Éjszaka sem pihentek a tűzoltók: károkat okozott a vihar Maros megyében

Több mint egy tucat helyszínen avatkoztak be a Maros megyei tűzoltók a keddi vihar után. A kidőlt fák autókat, tömbházakat és egy étterem teraszát is megrongálták, több településen pedig pincéket és alagsorokat öntött el a víz.

Éjszaka sem pihentek a tűzoltók: károkat okozott a vihar Maros megyében
2026. június 30., kedd

Megtalálták a Marosba esett személy holttestét

Megtalálták a tűzoltók annak a személynek a holttestét, akit kedd délután kezdtek el keresni a Maros folyóban Lekencénél.

Megtalálták a Marosba esett személy holttestét
Hirdetés