
Az ukrajnai események hatására szervezett romániai légi hadgyakorlatok miatt elhalasztják a sztratoszféra-ballon május 13-ára, keddre tervezett felbocsájtását. Ez lesz az első Székelyföldről elindított, harminc kilométeres magasságba emelkedő tudományos műszeregyüttes.
2014. május 12., 14:402014. május 12., 14:40
2014. május 12., 21:552014. május 12., 21:55
Az új időpontról a későbbiekben tájékoztatják a közvéleményt a szervezők, de erre semmiképp nem kerülhet sor május 20. előtt, addig ugyanis hadgyakorlatok miatt „foglalt” a légtér.
„Megvolt a jóváhagyásunk május 13-ára, és tudtuk, hogy május 14-től foglalt a légtér. A hétvégén azonban új döntések születtek, miszerint május 12-20. között nem engedélyeznek hasonló légi tevékenységet. Ez azt is jelenti, hogy újra kell engedélyeztessük a ballonfelbocsátást. A csapatok felálltak, a szerkezetek összeállítva készen állnak Baján” – tudtuk meg Csegzi Sándor projektvezetőtől, a Marosvásárhelyi Kulturális és Tudományegyetem igazgatójától.
A román légtér fölötti repülések biztonságáért felelős hivatal (ROMATSA) biztonsági okokra hivatkozva új időpontot kért a ballon felbocsátására. A sztratoszférába emelkedő ballon célja egyrészt a figyelemfelkeltés az effajta tudományos kutatások iránt és tapasztalatszerzés az indításban, illetve a visszaszerzésben, másrészt munkacsoport alakul az ózonréteg és a térség radióaktivitása felmérésére, harmadsorban pedig az on-line közvetített mérési adatok feldolgozása. A megközelítőleg 30 ezer méter magasba emelkedő szondán külső és belső hőmérő, ózonmérő és radióaktivitás-mérő eszköz lesz, valamint fényképezőgép, amely megörökíti a kozmikus sötétséget és a Föld görbületét. A tervek szerint a műszeregyüttest a hodosi tetőről indítják majd.
Lakóház gyulldt ki a Görgényszentimréhez tartozó Kásván szombat délután.
Ezután nem csak kőfalakat és vizet láthatnak a Bözödújfalusi-tóból kimagasló Összetartozás templomához érkezők, hanem a hang- és fény installációkkal megalkotott kiállítást is, hogy átérezhetőbb legyen a víz alá süllyesztett falu története.
Autóbuszokat vásárolnak, megállókat újítanak fel és újakat alakítanak ki Szászrégenben európai uniós pénzalapokból. A városvezetés célja, hogy a tömbháznegyedekben is elérhető legyen a tömegközlekedés, segítve a diákok utaztatását is.
Emelik a 2026–2027-es évadtól a Maros Megyei Tanácshoz tartozó több kulturális intézmény jegyárait, miközben új, egész napos kombinált belépőket is bevezetnek. A drágítás indoklásai a megyei önkormányzat ülésén is elhangzottak.
Személygépkocsi borult az árokba Segesvár közelében csütörtök délelőtt, a sofőr könnyebb sérüléseket szenvedett.
„Kivettük a fiókból és jóváhagytuk a Koronka–Jedd–Nagyernye közötti kerülőút felülvizsgált tervét” – jelentette be közösségi oldalán Horațiu Cosma a közlekedésügyi minisztérium államtitkára. A fontos beruházást 2014-ben kezdték el.
Mintegy 5 hektáron égő búzatáblához, valamint kigyulladt szalmabálák és bálázógéphez is riasztották szerdán a Maros megyei tűzoltókat.
Kérvényezte a működési engedélye meghosszabbítását az egyik marosvásárhelyi szerencsejáték-terem, és erről a helyi önkormányzati képviselő-testület fog dönteni csütörtökön. Az engedély évi díja csaknem négyszázezer lej.
Egy személy a járműbe szorult, miután a gépkocsi lesodródott az úttestről szerda délután Szászkézd közelében. A baleset miatt áll a forgalom mindkét irányban a 13-as jelzésű országúton.
Őrizetbe vettek a segesvári közlekedési rendőrök egy 19 éves, héjjasfalvi fiatalembert, aki jogosítvány nélkül és alkoholos befolyásoltság alatt vezetve balesetet szenvedett.
szóljon hozzá!