
Tizenötezer euróra van szükség, hogy a Szivárvány Alapítvány befejezhesse a leendő szászrégeni szórványkollégium épületének átalakítását és ősztől diákokat fogadhasson. A felújítási munkálatok két hete kezdődtek el, a beruházás összértéke csaknem kétmillió lej.
2013. augusztus 08., 17:192013. augusztus 08., 17:19
2013. augusztus 08., 17:482013. augusztus 08., 17:48
Mint már beszámoltunk róla, huszonöt éves szerződést kötött a Római Katolikus Egyházközség és az Ady István magyarfülpösi református lelkész által vezetett Szivárvány Alapítvány. A megállapodás értelmében az alapítvány huszonöt éven át ingyenesen használhatja az egyház tulajdonában lévő ingatlant, amelyet teljes egészében felújít és szórványkollégiumként működtet.
„Rendkívülinek tartom a szászrégeni civil, egyházi és érdekképviseleti összefogást, amelynek eredményeként már nemcsak beszélünk, álmodozunk, tervezgetünk a Felső-Maros menti magyar oktatás jövőjéről, hanem elkezdődött egy újabb szórványkollégiumnak otthont adó közösségi épület tatarozása, átépítése. Ebben a pozitív előjelű történetben óriási szerepe van Ady István magyarfülpösi lelkésznek, aki kisebb léptékben, de már megvalósított egy kis kollégiumot, amelynek révén nemcsak a helyi oktatás jövőjét biztosította, hanem tulajdonképpen a mezőségi és Felső-Maros menti tanyavilágban kallódásra ítélt magyar gyerekeket mentett meg. A jó példának foganatja van a szászrégeni magyar közösségben, hiszen a két hónappal ezelőtt szervezett tanácskozást követően helyi vállalkozók fogtak össze a katolikus egyháztól bérelt ingatlan felújítása érdekében, így minden esélye megvan annak, hogy ősszel a szászrégeni kollégium is megtelik magyar gyerekekkel, és ezáltal erősödik a magyar nyelvű oktatás is” – nyilatkozta Brassai Zsombor, az RMDSZ Maros megyei szervezetének elnöke.
A tervek szerint szeptembertől kezdené működését a szórványkollégium, kezdetben 9–10 bentlakóval. A diákok a magyarfülpösi Szivárvány Szórványiskola diákjai, valamint a Kőhalmon tanuló magyar diákok közül kerülnének ki. A projekt kezdeményezői minden adományt, felajánlást szívesen várnak. A Szivárvány Alapítvány bankszámlái RO86BRDE270SV81500982700 – RON, RO86BRDE270SV81501012700 – EUR, RO86BRDE270SV81501192700 – HUF.
Megszorításokra készül a marosvásárhelyi Azomureș vegyipari kombinát az évek óta elhúzódó gazdasági bizonytalanság miatt. Első körben hatszáz alkalmazottat küldenek technikai munkanélküliségre, illetve felbontanak több karbantartói szerződést is.
Hat pályamunka érkezett be a marosvásárhelyi városházára a Sütő András-szobor elkészítésére kiírt ötletbörzére. A szobor román párjának, a Constantin Romanu Vivut ábrázoló alkotás elkészítése iránt kisebb érdeklődés mutatkozott.
A mezőrücsi, 17 éves Moldovan Larisa-Rodica január 4-én önként távozott otthonról, 5-e óta pedig nem tudnak kapcsolatba lépni vele.
Lakóház gyulladt ki Marosvásárhelyen kedd délelőtt, a helyszínre nagy erőkkel szálltak ki a tűzoltók.
Különleges, nagy felelősséggel járó bevetést hajtott végre a Maros Megyei Hegyimentő-szolgálat az elmúlt éjszaka egy nehezen megközelíthető tanyán, Sóváradon.
Kétszáz kijelölt parkolóhely vált fizetőssé hétfőtől Nyárádszereda főterén. A kisváros vezetője, Tóth Sándor szerint az intézkedésre azért volt szükség, mert rendet akarnak a főtéren és pénzre is szükségük van.
Összesen 793 tűzesetet regisztráltak országszerte az év első tíz napján, amelyből 500 lakásban keletkezett – közlik a katasztrófavédelem munkatársai.
A Maros és Hargita megyéket is átszelő 15-ös országúton átfogó, megelőző jelegű rendőrségi akció zajlott vasárnap. Az ellenőrzések során Maros megyében összesen 292 szabálysértési bírságot szabtak ki, ezek közül 161-et gyorshajtás miatt.
Hétfőtől lehet befizetni a helyi adókat és illetékeket Marosvásárhelyen. Már az esztendő első nyitvatartási napján többen éltek a lehetőséggel, és törlesztették pénzügyi kötelezettségeiket, de hosszú sorok sehol nem alakultak ki hétfő reggel.
Hidegaszfalttal töltik fel az elmúlt napok télies időjárása miatt megszaporodott kátyúkat Marosvásárhelyen. A beavatkozás ideiglenes jellegű, az időtálóbb javításra tavaszig várni kell.
szóljon hozzá!