Együtt emlékeztek a magyar pártok Marosvásárhelyen

•  Fotó: Boda L. Gergely

Fotó: Boda L. Gergely

A marosvásárhelyi Székely Vértanúk emlékművénél gyűlt össze október 6-án a marosvásárhelyi magyarság egy része, hogy emlékezzen a 166 évvel ezelőtt kivégzett aradi tizenhárom vértanúra és a magyar szabadságharcra.

Bakó Zoltán

2015. október 07., 13:422015. október 07., 13:42

2015. október 07., 13:432015. október 07., 13:43

Egyike volt ez azon ritka alkalmaknak, amikor pártállásra, politikai hovatartozásra való tekintet nélkül gyűlt össze a város magyarsága, hogy a vértanúkra közösen emlékezzék. A megemlékezés szónokai valamennyien méltatták ezt a tényt, s kifejezték reményüket, hogy így lesz ez a jövőben is. Nagy István színművész, a műsor vezetője is első szavaiban erre reflektált: „végre az összefogás jegyében gyűltünk egybe a gyászhelyen”. Sebestyén Péter római katolikus plébános kiemelte: a magyar Szent Korona különböző nemzetiségű országainak magyar, német, szerb, örmény fiai mind megértették, hogy ugyanahhoz a nemzethez tartoznak, amikor valamennyiük közös hazájának sorsa forog veszélyben.

Az áldás és a közösen elmondott Miatyánk után Biró Zsolt, a Magyar Polgári Párt elnöke arra figyelmeztetett, mit üzen az aradi tizenhármak példázata a mának. „Nekünk, magyaroknak még jövőnk van itt ezen a tájon, s ezt tudomásul kell vennünk nekünk, de a velünk együtt itt élőknek is, mint ahogyan azt is, hogy ez a jövő felelősséget is ró ránk. Nem hagyhatjuk úrrá lenni magunkon az önsajnálkozást, a dicső múlt feletti kesergést. Most a tét a nemzeti megmaradásunk” – fogalmazott Biró.

Az Erdélyi Magyar Néppárt marosvásárhelyi szervezetének alelnöke, Kali István kiemelte: szívünkben ilyenkor ősszel egyszerre van jelen a büszkeség és a szomorúság. Büszkeség a dicső harcokért, szomorúság a bukásért. „De hol vannak már azok, akik annak idején a bukásunkat okozták? Hol van már osztrák önkény, hol a szovjet eltipró gépezet? A mindenkori mártírjaink bebizonyították, hogy a nemzet nem csak talpra tud állni, de talpon is tud maradni” – mutatott rá a politikus.

Zsigmond Barna Pál csíkszeredai főkonzul beszédében kiemelte: emlékeznünk kell arra sok honvédra, honleányra, akiknek nevét nem jegyezte fel a történelem, de nélkülük elképzelhetetlen lett volna az a nagyszerű csaknem két esztendő, amelyek kitörülhetetlenül íródtak be nemzetünk történelmébe. Szerinte ilyen fontos események előtt áll most is Marosvásárhely lakossága: az előtte álló választások meghatározzák majd, hogy a jövőben milyen mértékben érezhetik magukénak ezt a várost, mennyire érzik továbbra is otthonuknak.

A megemlékezést Brassai Zsombor, az RMDSZ megyei elnökének szónoklata zárta. „Egyenként erősek, de kiszolgáltatottak vagyunk. Be kell látnunk, és beláttuk, hogy kévébe kötve vagyunk valóban erősek. Ahhoz, hogy kévébe köttessünk, változásra van szükség. A magyarság mostani összefogása a folyamat kezdete – felébredtünk, rendezzük sorainkat, erős kéve kötelékébe kötjük kalászainkat, arra készülünk, hogy 2016–2020 között mi, öntudatra ébredt polgárok közössége vezessük a várost. Ne adjuk fel, erősödjünk meg az összefogásban, kezdjünk új fejezetet Marosvásárhely történelmében!” – biztatta a jelenlevőket.

A megemlékezés során fellépett a Marosvásárhelyi Református Kollégium kórusa, verset mondott Benedek Kristóf, a Római Katolikus Főgimnázium 9. osztályos diákja, Ritziu Ilka-Krisztina színművész alkalomhoz illő dalokat énekelt.

szóljon hozzá! Hozzászólások

Ezek is érdekelhetik

Hirdetés

A rovat további cikkei

2025. december 12., péntek

A Színház térre érkeznek a motoros Mikulások

Idén is megszervezik a Motoros Mikulások adománygyűjtő eseményt Marosvásárhelyen. Szombaton a Színház térre várják a kicsiket, nagyokat.

A Színház térre érkeznek a motoros Mikulások
Hirdetés
2025. december 12., péntek

Súlyos baleset Segesvárnál: autó borult a híd alá, egy férfit ki kellett menteni

Híd alá borult egy személygépkocsi csütörtök éjjel Segesvár Segesd felőli kijáratánál. A roncsba szorult sofőrt a tűzoltók szabadították ki, a sérültet súlyos állapotban szállították kórházba.

Súlyos baleset Segesvárnál: autó borult a híd alá, egy férfit ki kellett menteni
2025. december 11., csütörtök

Édesapja jelentette 16 éves lánya eltűnését

Édesapja jelentette be csütörtökön a Maros megyei rendőrségen, hogy szerdán elment otthonról és nem tért haza 16 éves lánya.

Édesapja jelentette 16 éves lánya eltűnését
Édesapja jelentette 16 éves lánya eltűnését
2025. december 11., csütörtök

Édesapja jelentette 16 éves lánya eltűnését

2025. december 11., csütörtök

Új vállalkozásokat fogadnak a nyárádszeredai Inkubházba

Szakmai támogatást, munkateret, kapcsolatépítést ígérnek a nyárádszeredai Inkubházban azoknak a vállalkozóknak, akik most szeretnék megvalósítani ötleteiket, vagy nemrég indítottak céget.

Új vállalkozásokat fogadnak a nyárádszeredai Inkubházba
Hirdetés
2025. december 11., csütörtök

Márton Áron püspök életéről vetítenek filmet Marosszentgyörgyön

Újabb kulturális eseményre készül Marosszentgyörgy: a kultúrotthonban csütörtökön 18 órától ingyenes filmvetítést tartanak Márton Áron erdélyi püspök életéről.

Márton Áron püspök életéről vetítenek filmet Marosszentgyörgyön
2025. december 10., szerda

Jövő év közepéig átadják az új ANL-s lakásokat Nyárádszeredában

Zajlanak az új ANL-s lakások belső munkálatai Nyárádszeredában. A kivitelező tervei szerint jövő év áprilisában átadásra kerül az épület, benne 25 lakással.

Jövő év közepéig átadják az új ANL-s lakásokat Nyárádszeredában
2025. december 09., kedd

Lehet már alkudozni a fenyőfára a marosvásárhelyi nagypiacon

Megérkeztek az első fenyőfák a marosvásárhelyi nagypiacra, több mint háromszáz fa közül lehet válogatni, a készlet pedig folyamatosan frissül.

Lehet már alkudozni a fenyőfára a marosvásárhelyi nagypiacon
Hirdetés
2025. december 09., kedd

Gázszag miatt vonultak a tűzoltók egy marosvásárhelyi tömbházhoz

Gázszagról érkezett bejelentés csütörtökön egy, az 1918. december 1. sugárúton található marosvásárhelyi tömbházból, ami miatt a helyi hivatásos tűzoltók azonnal a helyszínre siettek.

Gázszag miatt vonultak a tűzoltók egy marosvásárhelyi tömbházhoz
2025. december 09., kedd

Gyerekkórus hangol az ünnepre a Nemzeti Színházban

Karácsonyi koncerttel lép színpadra a Superar kórus a Marosvásárhelyi Nemzeti Színház nagytermében december 10-én, szerdán 14 órától. A belépés díjtalan.

Gyerekkórus hangol az ünnepre a Nemzeti Színházban
2025. december 08., hétfő

Felkészülés a téli szezonra: sífelvonón rekedt emberek mentését gyakorolták

A szovátai sípályán megszervezett közös akció keretében gyakorolta a székes felvonón rekedt emberek mentését hétfőn a Maros megyei hegyimentő szolgálat és a készenléti felügyelőség (ISU).

Felkészülés a téli szezonra: sífelvonón rekedt emberek mentését gyakorolták
Hirdetés