
Fotó: Boda L. Gergely
Szakmai felkérésnek tett eleget Borbély László, amikor elfogadta Sorin Grindeanu kormányfő megbízását. A továbbiakban a fenntartható fejlődés kérdéskörére kíván összpontosítani, és ennek intézményes hátterét megteremteni.
2017. március 07., 17:052017. március 07., 17:05
2017. március 07., 17:292017. március 07., 17:29
Éppen a kormánytól kijövet értük utol telefonon Borbély László korábbi Maros megyei RMDSZ-es parlamenti képviselőt, a szövetség volt politikai alelnökét, akit Sorin Grindeanu kormányfő hétfőn este nevezett ki tanácsadó testületének államtanácsosi rangú tagjává, a döntés pedig még aznap megjelent a Hivatalos Közlönyben.
„A kinevezésem nem befolyásolja az RMDSZ politikai protokollumát, ez egy szakmai felkérés. Az elmúlt időszakban sokat foglalkoztam a fenntartható fejlődés kérdéskörével, az Egyesült Nemzetek Szövetségénél is, a Babeș–Bolyai Tudományegyetem oktatójaként is, albizottságokat hoztam létre, szemináriumokat szerveztem. A felkérés arra vonatkozik, hogy a fenntartható fejlődés intézményes hátterét teremtsük meg, amit 2008 óta meg kellett volna tenni. A kormányfő azzal bízott meg, hogy a miniszterelnöki hivatal mellett létrejövő testületként irányítsam a különböző minisztériumoknak erre a területre vonatkozó tevékenységét” – fogalmazott lapunknak.
A „barátságról”
Az RMDSZ nem tagja a szociálliberális PSD-ALDE kormánykoalíciónak, de annak pártjaival parlamenti együttműködési megállapodást kötött. Bár az alakulatnak most nincsenek miniszterei, a szövetség politikusai töltenek be több – a kisebbségi ügyeket érintő – államtitkári posztot.
Arra a kérdésünkre, hogy az új tisztségből esetleg nagyobb befolyása lehet-e a marosvásárhelyi Római Katolikus Teológiai Gimnázium ügyére, Borbély László leszögezte: az aktív politizálást abbahagyta, a személyéhez érkezett felkérésről az RMDSZ vezetősége tudott, és egyetértett ezzel. „De ennyi, és nem több, úgyhogy a politikusok tegyék, amit kell. A katolikus iskola és egyéb politikai ügyek tehát nem az én feladatom. Fontosnak tartom, hogy annak ellenére, hogy az RMDSZ nem a kormány tagja, a hivatalokban jelen legyünk, és ott jól végezzük a dolgunkat, hogy megbecsüljenek” – mondta a volt képviselő.
A Krónika emlékeztet, hogy Borbély László több mint két évtizeden keresztül az RMDSZ Maros megyei képviselőjeként tevékenykedett a bukaresti parlamentben, a 2012–2016-os ciklusban a képviselőház külügyi bizottságának elnöke volt, korábban a területfejlesztési, majd 2009 decembere és 2012 áprilisa között a környezetvédelmi minisztériumot vezette. A 62 éves politikus a tavaly decemberi parlamenti választásokon már nem indult újabb képviselői mandátumért.
DNA-gyanúsítás
Az Országos Korrupcióellenes Ügyészség (DNA) kétszer is – 2012 szeptemberében és 2015 februárjában – kezdeményezte mentelmi jogának megvonását, ugyanis befolyással való üzérkedéssel, csúszópénz elfogadásával és vagyonnyilatkozata meghamisításával gyanúsították meg Borbélyt, aki a nyomozati anyag szerint csaknem 200 ezer lej értékben fogadott el lakásfelújításban nyújtott ajándékot román vállalkozóktól, akiket miniszterként állami megbízásokhoz juttatott. A politikus ellen azonban nem indulhatott bűnvádi eljárás, mert a parlament két alkalommal is megtagadta a DNA kérését, de az ügy többi érintettje jelenleg börtönbüntetését tölti.
Teljesen elkorhadt gerendát, málló vakolatot találtak Dicsőszentmártonban, amikor megvizsgálták az egykori felekezeti iskola tűzfalát. Az épületben belső felújítás zajlik, de még nem tudják, mi lesz az omlásveszélyes résszel.
Szászrégenben fogták el azt a fiatalembert, akit azzal gyanúsítanak, hogy a Kolozs megyei Magyarlónán különös kegyetlenséggel megölt egy férfit, majd pénzt és ékszert lopva elmenekült az áldozat házából.
Katonai helikopterrel szállították Bukarestből Marosvásárhelyre a szívet, ami ötórás műtét során került be az 51 éves páciens mellkasába. Idén ez már a harmadik szívtranszplantáció Marosvásárhelyen.
Súlyosan megsérült egy férfi miután felborult az autójával szombat este Sáromberkén. A sérültet egy SMURD-egység látta el a helyszínen és vitte kórházba.
Csaknem ezer ember fordult meg tavaly a marosvásárhelyi börtönben fogvatartottként úgy, hogy a hivatalos előírásoknak megfelelő férőhelyek száma 214. Az éves beszámolóból kiderült, senki nem szökött meg, és új börtönépületeket terveznek felhúzni.
Melléképület gyulladt ki Dánoson pénteken délelőtt, a helyszínre nagy erőkkel szálltak ki a tűzoltók.
Hatalmi visszaéléssel vádolja a városi rendőrséget Soós Zoltán, Marosvásárhely polgármestere, miután a hatóságok leszereltették az illegálisan parkoló autókat elszállító vontató rendszámtábláit. A szolgáltatás leállt, az ügy a bíróságon folytatódik.
Bemutatták azt a magyar nyelven is elérhető online információs platformot, amely a Méltányos Átállási Program Maros megyei megvalósításáról nyújt áttekinthető tájékoztatást. A program célja a zöld energiára való átállás elősegítése pályázati úton.
A hatóságok szerint megközelítőleg kétmillió lejes kár érte az állami költségvetést egy összetett adócsalási ügyben, amely Maros megyéből indult.
Négynapos programsorozattal készülnek Nyárádszeredában a Bocskai Napok alkalmából február 17. és 22. között.
szóljon hozzá!