Fotó: Gligor Róbert László
Újabb közös projektet zárt le a marosvásárhelyi Fókusz Öko Központ (FÖK) és a nyárádgálfalvi önkormányzat. Úgy érzik, eredményes és sikeres volt az együttműködés, amelyből nemcsak a közösség, hanem magánszemélyek is nyerhettek.
2013. március 06., 18:002013. március 06., 18:00
2013. március 06., 18:122013. március 06., 18:12
A Nyárádgálfalva, klímabarát község elnevezésű projektet az ENSZ környezetvédelmi programja, a Környzetvédelmi Világalap (GEF) kisprogramjának (SGP) romániai intézménye támogatta. Ez olyan tevékenységeket finanszíroz, amelyek óvják a környezetet, hasznosak az illető közösségnek, valamint további projektektek kidolgozására készít fel. Vidéki környezetben sikeresek a kezdeményezések, mert az emberek fogékonyak, sok a szükséglet, az önkormányzatok pedig stabil és megbízható partnerek – mondta el pirtálunknak a GEF-SGP romániai vezetője, Tania Mihu.
Kilenc éve megbíznak egymásban
Hajdu Zoltán, a FÖK elnöke elmondta: egy kilenc éves ciklus végéhez érkeztek, amely során három projektjüket támogatta a GEF ebben a községben. Három nagy kérdéskörrel foglalkoztak eddig. Az integrált vízgazdálkodás keretében vizes élőhelyeket rehabilitáltak és vízminőség-vizsgálatot végeztek. Foglalkoztak az alternatív energia hasznosításával, mint napenergia felhasználása elektromos áram és melegvíz előállítása céljából, biogáz előállítása istállótrágya felhasználásával. Az energiatakarékosság érdekében LED lámpatesteket szereltek fel a közvilágítási hálózatban, amely révén egyrészt negyedére csökkent az energiafogyasztás, másrészt klímavédelem szempontjából is hasznos volt, mert jóval csökkent a szén-dioxid kibocsátás is. Projektjeik során a gazdaságfejlesztésre is figyeltek. Úgy gondolják, hogy ezt a hagyományokra kell alapozni, és a termékeket magasabb szinten és modern módszerekkel kell termelni, és közvetlen értékesítési lánc révén eljuttatni a fogyasztóhoz. Nagy lehetőségek vannak itt az organikus mezőgazdaság terén, és azt szeretnék elérni, hogy a Nyárádmente ismét visszanyerje egykori szerrepét, azaz Marosvásárhely hagyományos élelmiszerellátó piaca legyen.
Sörös dobozzal működő szárító
A Nyárádgálfalva, klímabarát község című projekt három komponenst foglal magába: a közvilágítás további korszerűsítése LED lámpatestek használata révén, alternatív energiaforrások alkalmazása, a helyi termékek népszerűsítése és értékesítése. Így a községben 50 új lámpatestet szereltek fel, a községi sportbázisnál már napelemet használnak a víz melegítése érdekében, egy biogázüzem épült, készült hat gyümölcsaszaló, valamint helyi termékkiállítást is szerveztek. Az eredményeket a Nyárádszentlászlón tartott projektzáró szeminárium keretében mutatták be az érdeklődőknek: a sportbázis és szabadidőközpont területén megtekinthették a kialakított vizes területet, horgásztavat, a napelemes lámpatesteket és a vízmelegítőt. Csíki Albert portáján az egyik gyümölcsaszalót mutatták be, amelyet a gazda készített fenyőfa, sörös dobozok, műanyag- és pléhlemez, valamint szitaháló felhasználásával. A nyolc tálcás szárító öt négyzetméter felületen napenergiával melegített levegő révén szárít gyümölcsöt vagy zöldséget, a beruházás mintegy ezer lejbe került – tudtuk meg Csíkitől. Nyomáton Csergő István portáján az elkészült biogáztermelő beruházást tekintettük meg. A 8 köbméter űrtartalmú rendszer napi 170 liternyi istállótrágya és víz (vagy háztartási szennyvíz) keverékét alakítja át biogázzá, amelyet első lépésben főzésre és vízmelegítésre fog felhasználni a család. A GEF a tervezési és kivitelezési költségekhez 15 ezer euróval járult hozzá, a munkadíjat és egyéb költségeket a család biztosította, az építkezést demeterfalviak végezték – tudtuk meg. A rendszer nyáron napi 2,33, télen 1,33 köbméter gázat termel a családnak, emellett használatával évi 5.584 kilogrammal kevesebb szén-dioxiddal terhelik a légkört.
Az eseményen Pál Zoltán, a Babeş-Bolyai egyetem tanára bemutatta, hogyan készítenek a korondi fiatalokkal „házilag” is napelemeket, amellyel akár kisebb teljesítményű háztartási gépeket is működtetni lehet.
Sikeres volt a projekt
Tania Mihu és Hajdu Zoltán kimondottan sikeresnek minősítik a projektet, hisz mind az önkormányzat, mind az érintet magánszemélyek odaadássall, lelkiismeretesen dolgoztak. Nemcsak hogy sikerült áttörni a bizalmatlanság és hitetlenség falát, hanem a civil szervezetek és önkormányzatok példaértékű együttműködéseként is elkönyvelhetik a most zárult folyamatot, amelyet más közösségek is követhetnek.
A kézzelfogaható, pénzben mérhető megvalósítások mellett egyebeket is nyert a közösség – fejtette ki a Székelyhonnak Karácsony Károly polgármester. A javuló közvilágítás mellett gazdasági hatások is mutatkoznak: a termékkiállítás során olyan helyi termelőket ismertek meg, akikről nem volt tudomásuk eddig. Az itt előállított minőségi termékek piaci lehetőségeket is nyernek a „webkamra” nevű internetes értékesítési rendszerben, továbbá hat gazda új termékkel jelenhet meg a piacon: a szupermarketekben kapható külföldi és keleti szárított gyümölcsök vagy zöldségek helyett ezután nyárádmentit (is) lehet vásárolni. És nem elhanyagolható tény, hogy a projekt rámutatott: civil szerveződésben gondolkodva is lehet olyan pénzforrásokat találni, amely a közösség és az egyén számára előrelépést hozhat – részletezte a projekt közösségi hasznát Karácsony Károly polgármester.
Számos érettségiző előtt homályos még a jövőkép, a Gyulafehérvári Caritas marosvásárhelyi ifjúsági mentorai rajtuk segítenének pályaorientációs és karriertervező tréningükkel. De a karrierváltást fontolgató felnőttek előtt is nyitva áll az ajtajuk.
Egy anyamedve és két bocs sétált péntek reggel Nyárádtő utcáin, mielőtt a gyerekek iskolába indultak volna. A lakosságot Ro-Alert üzenetben riasztották az esetről.
Gyorsabb ügyintézést, az uniós pénzalapok jobb felhasználását reméli Cseke Attila fejlesztési miniszter az építkezések engedélyeztetésére vonatkozó új jogszabálytól.
Különleges élményben lehet részük mindazoknak, akik ellátogatnak szombaton a Marosvásárhelyi Állatkertbe, hiszen a Múzeumok Éjszakája rendezvénysorozat részeként az intézmény egyedülálló programokkal várja látogatóit.
Egy román–török cégtársulás nyerte az Erdélyt Moldvával összekötő A8-as autópálya Nyárádszereda és Sóvárad közötti szakaszának megépítésére kiírt közbeszerzési eljárást – tájékoztatott szerdán a szállításügyi miniszter.
Csónakkal, drónnal és kutyával is keresik a Hargita és Maros megyei tűzoltócsapatok, valamint a hegyimentők azt a férfit, aki még vasárnap tűnt el a Maros folyóban Maroshévízen.
Csütörtökön elkezdődnek az A8-as autópálya Marosvásárhely és Nyárádszereda közötti szakaszának építési munkálatai – jelentette be a közúti infrastruktúráért felelős társaság (CNAIR) igazgatója.
Hivatalosan átadták, nyáron már filmvetítés is lesz a szászrégeni Patria moziban, ahol a kétezres évek elején a Titanicot vetítették az utolsók között. Az átadón jelen volt Cseke Attila fejlesztési miniszter is.
Országszerte egyedinek számít a marosvásárhelyi Múzeumok éjszakája, hiszen a városban működő minden kulturális intézmény bekapcsolódik a rendezvénybe május 17-én. Idén is izgalmas programokkal várják a látogatókat délelőtt 11 órától éjjel kettőig.
Háromszáz munkással dolgozik a kiválasztott török cég a Marosvásárhely és Nyárádszereda közötti autópálya-szakasz megépítésén – tudta meg a Moldva autópályát akar elnevezésű civil szervezet, amelynek önkéntesei a terepen tájékozódtak a munkálatokról.
szóljon hozzá!