Fotó: Gecse Noémi
A Maros megyei önkormányzat vezetősége levélben fordult az illetékes bukaresti hatóságokhoz, és kérte a januártól életbe lépő új hulladékadóra vonatkozó törvény pontosítását, illetve annak január elsejei elhalasztását a pontosításig.
2016. december 15., 18:172016. december 15., 18:17
2016. december 15., 20:132016. december 15., 20:13
A folyamodványt – amelyben a hulladék lerakásáért fizetendő környezetvédelmi adó bevezetésének elhalasztását kérték a törvényi rendelkezés pontosításáig – eljuttatták a környezetvédelmi minisztériumhoz, a Környezetvédelmi Alaphoz, az európai pénzalapokért felelős szaktárcához, illetve a Romániai Megyei Tanácsok Országos Szövetségéhez.
A kifogásolt jogszabály előírja, hogy 2017. január elsejétől 80 lejes adót kell fizetni minden tonna lerakott hulladék után. A Maros Megyei Tanács vezetősége azonban úgy véli, a törvény nem egyértelműsíti, hogy milyen típusú hulladékok után kell ezt fizetni, sem arról nem rendelkezik minden félreértést kizáróan, hogy mely jogi személyek kötelesek befizetni. Rámutatnak, ezeknek a pontosításoknak a hiányában a törvény úgy értelmezhető – szerintük tévesen –, hogy a szemétlerakókban lerakott hulladék teljes mennyisége után fizetni kell ezt az új adót.
A szerkesztőségünkbe is eljuttatott kérésben a lehetséges súlyos következményekre is kitértek: „A lakosság által fizetett hulladékdíj városokban megközelítőleg 50 százalékkal emelkedne, vidéken pedig a jelenlegi díj duplájára, a hulladékszolgáltatásért fizetett díj értéke így meghaladná azt a szintet, amelyet a lakosság ki tud fizetni. Az Európai Unió 2007 és 2013 közötti Környezetvédelmi Ágazati Operatív Programjának keretében elindított hulladékgazdálkodási projektek haszonélvezői nem tudják majd teljesíteni a fenntarthatóságra és a hulladékdíjak árszabására vonatkozó vállalásaikat, amelyek a támogatási szerződések részét képezik. Ennek következtében megtörténhet, hogy vissza kell fizessék az elnyert támogatás egy részét. Ez a probléma a Maros megyei integrált hulladékgazdálkodási projekt esetében is fennáll. Az új adó bevezetése ösztönözni fogja az illegális hulladéklerakást, és ezáltal veszélyezteti környezetünk tisztaságát” – írják, erre hivatkozva pedig a hatóságoktól kérték, hogy tolják ki az új hulladékadó érvénybe lépési határidejét mindaddig, amíg pontosítják a 2013. évi 384-es törvény előírásait a Környezetvédelmi Alap bevételeire vonatkozóan.
„A Maros Megyei Tanács azt követően döntött arról, hogy levélben kéri a törvényi rendelkezés pontosítását, hogy múlt héten egy találkozót szervezett, amelyen a Maros megyei hulladékgazdálkodásban érintett intézmények képviselői, a Maros Megyei Környezetvédelmi Ügynökség, a Maros Megyei Környezetvédelmi Őrség, az Ecolect Közösségi Fejlesztési Társulás és a kerelőszentpáli hulladéklerakó működtetését elnyerő társulás képviselői megvitatták a megye hulladékkal kapcsolatos problémáit. A törvényi előírások tisztázása több szempontból is sürgető, egyrészt alig pár hét van még hátra 2017. január elsejéig, amikortól az új adót bevezetnék, másrészt januárban megnyílik a kerelőszentpáli megyei hulladéklerakó és a megyei tanács, illetve a lerakó működtetését elnyerő társulás szeretné tisztán látni a helyzetet” – fogalmaztak a levélben.
Magyarországi és helyi hivatalosságok is elkísérték utolsó útjára Marosvásárhelyen Kincses Előd jogászt, közírót. A család kérésére a temetés, amelyen részt vett Magyarország miniszterelnöke, Orbán Viktor is, nem volt sajtónyilvános.
Szászrégenben idén nem szervezik meg a városnapokat, inkább a fejlesztések befejezésére fordítják a pénzt.
Kilencedik alkalommal szervez családi napot az Erdélyi Református Nőszövetség a Maros megyei Bonyhán, a Bethlen-kastély parkjában július 5-én, szombaton.
Több mint egy hónapja nincs csapvíz a Kis-Küküllő menti településeken, és a helyzet kritikus: az ügyeletes tűzoltók kimerültek, a vizet szállító autók pedig meghibásodnak. A gondok megoldásához szükséges pénz még mindig várat magára Bukarestből.
Kisebb városhoz hasonlít a Marosvásárhely és Marosszentgyörgy határánál felépített Vibe fesztivál, ahová már beköltöztek a koncertezők, szórakozni vágyók. A szervezők mellett a kisboltosok, vendéglősök, taxisok is örvendenek a népszerű rendezvénynek.
Segesváron eladják az Országos Lakásügynökség (ANL) által fiataloknak épített lakásokat, Marosvásárhelyen azonban egyelőre tartózkodó állásponton van a városvezetés. A bérlők évek óta szeretnének tulajdonosok lenni, mindhiába.
Az önkéntes tűzoltók is segítettek a marosvásárhelyi és mezőbándi hivatásos tűzoltóknak szerda délután, hogy megfékezzék a 11 hektáron pusztító tarlótüzet a mezőbándi községhez tartozó Hidegvölgyben.
Késsel fenyegetve csikartak ki egy idős férfitől 16 ezer lejt 20 méternyi ereszcsatorna felszerelésének „árát” négy ismeretlen, a férfi feljelentést tett a rendőrségen. Az elkövetőket 24 órára őrizetbe vették.
Meglepetés fogadta a Maros megyei hegyimentőket a Tiha-nyeregben: mire kiérkeztek, hogy kicseréljék a menedékház betört ablakát, valaki már elvégezte helyettük a munkát.
Biztonságosabbak a körülmények a Maros megyei kórházban, miután uniós pénzalapokból jelentős beruházásokat eszközöltek, különösen az oxigénterápia biztosításában és a tűzvédelem terén – mondta Ovidiu Gîrbovan igazgató kedden.
szóljon hozzá!