
A slammerek megmutatják, milyen az ő márciusuk (archív felvétel)
A slammerektől megszokhattuk, hogy mindig valami szokatlannal rukkolnak elő. Ilyen volt a március 15-éről szóló szófaragás is. Idén azonban már nem teljesen újdonság, hogy szabadságról, forradalomról és nemzeti érzésekről slammelnek a magyar nemzeti ünnep alkalmából. Mert a szókovácsok szeretnek leporolni bizonyos témákat, ezzel is aktualizálva azokat.
2017. március 14., 16:502017. március 14., 16:50
2017. március 14., 16:512017. március 14., 16:51
12 szó a címe annak az audiovizuális ünnepi slam produkciónak, amelyre március 15-én 20 órától várják a közönséget Marosvásárhelyen. A Brăila utcai régi ortodox zsinagóga épületében az András Lóránt Társulat közreműködésével zajlik a produkció, így a négy slammer előadását táncjelenetek is tarkítják majd.
Az esemény szervezője a The Nest elnevezésű szervezet, amely az egyik legfőbb mozgatórugója az erdélyi slamkultúrának. Banga Szilárd – aki két éve viszi előre ötletgazdaként a The Nest csoportot, slam poetryvel pedig immár öt éve foglalkozik – úgy véli, nem szentségtörés a március 15-ei slammelésük.
„Az az alapelvünk, hogy nincs rossz téma, tabutéma, csak rossz megoldás. Mi meg ugye szeretjük lepallni a port bizonyos témákról, s ezzel aktualizálni azt. Így vagyunk Mátyás király születésnapjával, vagy az '56-os forradalommal, és természetesen március 15-ével is, amelyhez nem először nyúlunk” – mondja Banga Szilárd. Hozzáteszi, észrevették, hogy elcsépeltté váltak a forradalmi megemlékezések, ezért döntöttek úgy, hogy megmutatják, milyen az ő márciusuk. A slammereké, a fiataloké. Hogyan látja az új generáció a szabadság ünnepét most. Meg is próbálják komolyan művelni ezt a műfajt, március 15-e kapcsán például történészekkel találkoztak. „Amellett, hogy részletesebben megismertük az akkori történéseket, különös figyelmet fordítottunk az erdélyi eseményekre. Ezeket az információkat aztán minden slammer átviszi a maga kreatív gondolkodásán, s ebből lesz az előadás” – magyarázza Banga Szilárd.
Múlt évben a Köpeczi-Teleki házban volt hasonló esemény Fehér március címmel, ezúttal a 12 szó címet kapta az ünnepi produkció. A cél idén is ugyanaz. Megtudni, vajon mennyire erős kávét adtak 1848. március 15-én a Pilvaxban? Mi pezsgett egy katonának vagy egy hentes fiának vérében ezen a napon? És mi szivárgott el, amikor mindez elveszett? Milyen klisék kísértik azóta a magyarságtudatunkat emiatt? Miért és miként lehet erre emlékezni? Miért érdemes és hogyan lehet erről beszélni? És mi közünk van nekünk mindehhez? Többek között ezen kérdések körül tesznek néhány kört március 15-én a tánc és kortárs művészetek házában. Négy tehetséges ifjú slammel majd: Fazakas Zsolt, Járai Richárd, Tófalvi Előd és Vass Márton. A szöveget tánc- és mozgásjelenetek tarkítják az András Lóránt Társulat jóvoltából, a vizuális hatásokért pedig Banga Szilárd és a Same URL felel.
Szakadékba zuhant egy autó a Transzfogarasi útról egy interneten terjedő felvétel szerint. A videót megosztók szerint a járművet nem rögzítették kézifékkel. A súlyosan megrongálódott autóban szerencsére nem ült senki.
A Nemzeti Liberális Párt (PNL) nem támogatja a Veștea-kabinetet, és azt javasolja a pártoknak és Nicușor Dan államfőnek, hogy kössenek hat hónapra szóló megállapodást egy kisebbségi kormány támogatásáról – jelentette be vasárnap Ilie Bolojan.
A Szociáldemokrata Párt (PSD) országos politikai tanácsa vasárnap egyhangúlag úgy döntött, hogy a PSD részt vesz a Veștea-kormányban.
Ilie Bolojant újraválasztották a Nemzeti Liberális Párt (PNL) elnökévé a vasárnapi rendkívüli kongresszuson.
Nem maradhat a Nemzeti Liberális Párt (PNL) tagja, aki elárulja az alakulatot, és a kulisszák mögött ellene dolgozik – jelentette ki Ilie Bolojan a PNL vasárnapi kongresszusán mondott beszédében.
Az egészségügyi minisztérium vasárnap orvosi ajánlásokat tett közzé arra vonatkozóan, hogyan lehet biztonságosan átvészelni a hőhullámot.
Elkezdődött vasárnap a Romexpo kiállítási központban a Nemzeti Liberális Párt (PNL) rendkívüli kongresszusa, amelyen a párt új vezető testületeiről döntenek.
Négy ittas járművezetőt szűrtek ki az elmúlt 48 órában végzett ellenőrzések során a rendőrök Hargita megyében.
A Mentsétek meg Romániát Szövetség (USR) volt elnöke, Elena Lasconi szombaton felszólította Nicușor Dan államfőt, hogy vállalja a felelősséget a döntéseiért, és ismerje el a romániaiak előtt, hogy hibázott.
Tíz jelentkezőből csupán háromnak sikerül első nekifutásra megszereznie a jogosítványt Maros megyében. Ez az átmenési arány mind a székelyföldi megyék közt, mind országos szinten gyengének számít. Hargita és Kovászna megyében jobbak az eredmények.
szóljon hozzá!