A kitaposott úton táncolnának tovább

•  Fotó: Szucher Ervin

Fotó: Szucher Ervin

Nem szándékozik letérni a néhány évvel ezelőtt elkezdett útról, hanem azt szeretné folytatni még nagyobb elszántsággal a Maros Művészegyüttes – jelentette ki szerdán az intézmény igazgatója, Barabási Attila Csaba, aki szerint a táncszínház jelentette az igazi előrelépést, hisz ezzel olyan rétegeket szólítottak meg, amelyek addig nemigen látogatták a társulat előadásait.

Szucher Ervin

2013. szeptember 11., 16:562013. szeptember 11., 16:56

2013. szeptember 11., 17:142013. szeptember 11., 17:14

Az együttes vezetője nem tartotta elhanyagolandónak ténynek a sikeres külföldi turnékat és vendégszerepléseket, a megsokasodott szakmai díjakat, mint ahogy azt sem, hogy hosszú évtizedek után újból sikerült eljutni az erdélyi és partiumi magyarság szórványvidékeire. Benedek Botond színművész, a társulat új szervezője az eddiginél is gazdagabb tájolási programot ígért. Mint hangsúlyozta, céljuk még inkább nyitni a közönség felé, még több, eldugott, a kultúrintézmények által elkerült kis települést felkeresni. Szintén a változások közé tartozik Fűzesi Albert, a magyar társulat vezetőjének lemondása, és a fiatal táncos és koreográfus, Varró Huba megbízása a tisztség betöltésére.

„Olyan rendezőkkel és koreográfusokkal dolgoztunk, akik kinyitották, majd szélesítették a palettánkat. Az általuk megszabott irányzatot folytatva, állunk az új kihívások elé” – fejtette ki Barabási Attila Csaba. A folytonosság jegyében egyik ezek közül egy újabb Kányádi-versből ihletődött előadás, amit szeptember 20-án visznek közönség elé. Juhász Zsolt rendező-koreográfus irányítása alatt a Fekete-pirost mutatják be egy hét múlva a marosvásárhelyiek. Ez alkalommal, az eddig csak színházakkal együttműködő Szélyes Andrea személyében jelmeztervezőt és -készítőt is avatnak. „A vannak vidékek után azért ismét Kányádi, mert őt tartom a magyar költészet egyik legkiemelkedőbb alakjának, a Fekete-piros versét pedig az egyik legjobb művének” – indokolta meg választását a vendégrendező.

Juhász szerint a készülő előadás úgy foglalkozik az erdélyi magyarság sorsával, hogy egy csöppnyi politikát sem visz bele. Noha Kányádi Sándor 1972-ben írt verse több mint négy évtizedes távlatból „érkezik”, semmit nem veszített erejéből, lendülete meg ihletet ad korunk alkotóinak is. Az erdélyi néptáncokra épülő produkcióban, a korábbi bemutatókhoz hasonlóan, a múlt együtt él a jelennel és a korszerű színház eszközeivel úgy teszi fel ismét a költő kérdéseit, hogy közben lehetőséget próbál adni a vers rejtett horizontjainak kibontása mellett az újraértelmezésre.

Erdélyi magyar seregszemle készül

Október 3–6. között Marosvásárhelyen kerül sor az erdélyi magyar táncegyüttesek fesztiváljára, amelyen, a jelek szerint, mind az öt társulat képviselteti magát. Mindegyik egy-egy előadással lép közönség elé, majd a seregszemle utolsó napján, a vasárnapi díjkiosztó gálán produkcióiknak egy-egy részét viszik színpadra.

szóljon hozzá! Hozzászólások

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei