Fotó: Haáz Vince
A Maros Művészegyüttes két – román és magyar – tagozata hétfőn közös sajtótájékoztatón ismertette eddigi sikereiket, illetve a közeljövő terveit. Az együttes székhelyén, a színpadon jelen volt Barabási Attila Csaba igazgató mellett Rea Madella Ioannidu, a Ciprusi Kulturális Örökség Alapítvány elnöke is.
2018. április 24., 13:082018. április 24., 13:08
2018. április 24., 13:112018. április 24., 13:11
Míg a román tagozat táncosai és zenészei a centenáriumi ünnepi sorozatra készülnek, és előadásaikat igen nagy népszerűség kíséri, a magyar tagozat Budapesten kezdte az évadot. Az ünnepi rendezvények, évfordulós események mellett szívesen tesznek eleget olyan meghívásoknak is, amelyek révén kis településekre, 200 lelkes falvakba viszik el produkcióikat – ismertette Barabási Attila Csaba azt a tevékenységet, amely a leginkább jellemzi az együttest. Mivel a megyei önkormányzat által biztosított idei költségvetés jóval szűkösebb az előző évekénél, több fellépést kell vállalniuk. A költségvetési hiányt ugyanakkor pályázatokból próbálják pótolni, ami csak részben sikerül. Mert
– mutatott rá az igazgató, aki sajnálatát fejezte ki, hogy pályázataikat pozitívan bírálták el többször is, de amikor a pénzosztásra került volna sor, lemaradtak a listáról. „Pedig az infrastruktúra és a különböző beruházások mellett a kultúrát is kellene támogatni, az idegenforgalmat ezzel lehetne fellendíteni” – mutatott rá Barabási.
A sajtótájékoztatón részt vevő Rea Madella Ioannidu, a Ciprusi Kulturális Örökség Alapítvány elnöke arról beszélt, hogy a Cipruson évek óta megrendezett nemzetközi népzene- és néptáncfesztiválon – ahol a Maros Művészegyüttes magyar és román tagozata is megfordult már – az idén is jelen lesz az együttes. Ez alkalommal egy olyan egyedülálló kiállítást is bemutatnak, amely több mint hatvan viseletből áll, felsorakoztatva az Erdélyben élő nemzetek és tájegységek hagyományos népviseletét: románt, magyart, székelyt, szászt és cigányt. A ciprusi vendég arról is beszélt,
A folyamatosan utazó, a világ különböző részeit bejáró ciprusi alapítvány elnöke autentikus népviseletek után kutat, illetve olyan szervezetekkel ápol kapcsolatot, amelyek számára fontosak a népszokások, a népviseletek. Ezért is szeret Romániába jönni – hangsúlyozta –, mert itt azt tapasztalta, hogy nagyon sokan vannak, akik szeretik a népzenét, és népzenére táncolnak kisgyerekektől a legidősebbekig.
Magyar és román népviseletbe öltözött táncosok a Maros Művészegyüttes színpadán
Fotó: Haáz Vince
Az erdélyi magyar hivatásos néptáncegyüttesek októberi találkozójának a Maros Művészegyüttes lesz a házigazdája – ismertette Barabási. A találkozónak a marosvásárhelyi nemzeti színház ad otthont, ami azt is bizonyítja, hogy az együttes és a színház között milyen jó a kapcsolat, akárcsak a filharmóniával.
„Ha egyes előadásainkban színészre van szükségünk, számíthatunk a színházra, vagy ha nekik van szükségük táncosokra, ők is számíthatnak ránk. Ugyanígy működik ez a filharmóniával is, közös produkcióinkat nagy népszerűség övezi” – hívta fel a figyelmet Barabási Attila Csaba.
Tűz ütött ki egy lakóház tetőzetében és egy melléképületében a Mezőpanit községhez tartozó Harcó településen keddre virradóra – adja hírül a Maros megyei tűzoltóság.
Elkezdődött a csíkszeredai virágvásár, a standok a Promenádtól a Szabadság-térig kígyóznak. Nem csak a kínálat, a kereslet is nagy a sírokra szánt virágokra: már hétfőn vásárlókkal volt tele a vásártér.
Folytatódik a lomtalanítás Marosvásárhelyen. A Tudor-negyedben nyolc speciális konténert helyeztek el, az akció október 30-ig, szerdáig tart – olvasható a marosvásárhelyi polgármesteri hivatal Facebook-oldalán.
A héten közel 30 kovásznai utcában kezdik el a szennyvíz- és vízellátó hálózat bővítését. A nagyszabású munkálatot az Országos Helyreállítási Alapból (PNNR) finanszírozzák.
Milyen átalakításokat képzelt el Csíkszereda forgalmi rendjén a városvezetés a jövőre nézve, milyen változtatások segítenék a gördülékenységet a közlekedésben a taxisok szerint? Többek között ezekre a kérdésekre kerestük a választ.
A szokásosnál később kezdődik el idén Hargita megyében a veszettség megelőzését célzó oltáskampány a rókák esetében. A háború miatt Ukrajnában rendre elmaradnak az ilyen jellegű akciók, így Romániában a határmenti megyékre koncentrál a szakhatóság.
A Román Vasúttársaság (CFR) hétfőn tesztelte, hogy a IV. páneurópai folyosó korszerűsített vasútvonala elbírja-e az óránkénti 176 kilométeres sebességet.
Letették az esküt azok a képviselők, akik az új testület alakuló ülésén ezt még nem tehették meg, és az alpolgármestert is megválasztották Gyergyószentmiklóson. Immár teljes az új városvezetés.
Közzétette az előttünk álló kéthetes időszakra, az október 28. és november 10. közötti időintervallumra szóló időjárás-előrejelzését az Országos Meteorológiai Szolgálat.
Letették a hivatali esküt a Hargita megyei önkormányzat képviselő-testületének tagjai, és Bíró Barna Botond megválasztott elnök. Bíró szerint minden céljuk, munkájuk, tervük központjában az emberek állnak.
szóljon hozzá!