Hirdetés
Hirdetés

Maros megyei rendőrségi mérleg: kevesebb súlyos beleset, mégis több halálos áldozat

A súlyos közúti balesetek nagy százalékát a gyorshajtás vagy az útviszonyoknak nem megfelelő sebesség okozza. Képünk illusztráció •  Fotó: Maros megyei tűzoltóság

A súlyos közúti balesetek nagy százalékát a gyorshajtás vagy az útviszonyoknak nem megfelelő sebesség okozza. Képünk illusztráció

Fotó: Maros megyei tűzoltóság

2021-ben kevesebb súlyos baleset történt Maros megyében, mint a 2020-as évben, a csökkenés azonban akkor igazán jelentős, ha a 2019-es évhez, azaz a járvány előtti időszakhoz hasonlítjuk, amikor majdnem 40 százalékkal több közúti baleset történt. Mégis sokkal több volt a halálos áldozatokkal járó balesetek száma – derült ki a Maros Megyei Rendőr-felügyelőség múlt évet összegző mérlegéből.

Szász Cs. Emese

2022. január 23., 11:352022. január 23., 11:35

Az elmúlt évben összesen 180 súlyos baleset történt Marosvásárhelyen – számolt be Constantin Mihalache, a Maros Megyei Rendőr-főkapitányság vezetője.

Ez a 180 súlyos baleset 13 százalékkal kevesebb 2020-hoz képest, összesen pedig 37 százalékkal kevesebb, mint 2019-ben volt.

Hirdetés

A gyorshajtás és a gyalogosok

A balesetekben 156 személy sérült meg súlyosan, ami 20 százalékkal kevesebb, mint 2020-ban, és 43 százalékkal kevesebb, mint 2019-ben.

A kevesebb számú balesethez képest mégis több volt a halálos áldozatok száma, összesen 891, szemben a 2020-as 643-mal.

A 2019-es adatokhoz képest valamivel kevesebb, mert akkor 923 halálos áldozattal jártak a közúti balesetek.

•  Fotó: Maros megyei tűzoltóság Galéria

Fotó: Maros megyei tűzoltóság

A súlyos közúti balesetek okairól is beszéltek a rendőrök:

  • a gyorshajtás vagy az útviszonyoknak nem megfelelő sebesség volt a felelős a súlyos balesetek 17 százalékáért,

  • a gyalogosok fegyelmezetlensége okolható a szerencsétlenségek 17 százalékáért,

  • valamint az esetek 12 százalékában a gyalogosok számára meg nem adott elsőbbség volt a balesetek okozója.

Több a bűncselekmény a városi környezetben

A bűncselekményekből is mérleget vontak a rendőrök, megállapították, hogy az utcai bűnözés tekintetében a legtöbb bűncselekményt a városokban történt, ugyanis

a bejelentett esetek 79 százaléka városi területen történt, és csak 21 százaléka vidéki környezetben.

A falvakban túlsúlyban vannak a lopások, bár a 2021-ben csökkent ezek száma is. A bűncselekmények 5 százalékát, összesen 48 esetet tetten érés következtében fedezték fel. A bűntettek nagyobb részét, 58 százalékát nappal követték el, 42 százalékban éjszaka „dolgoztak” a tettesek.

2021-ben 35 lőfegyverrel kapcsolatos bűncselekményt derítettek fel, és több ezer töltényt és több tucat lőfegyvert foglaltak le. Ugyanakkor 14 személyt vettek őrizetbe lőfegyverrel kapcsolatos bűntettek miatt.

Gazdasági és pénzügyi bűncselekmények felderítésében is több esetben voltak eredményesek a rend őrei. Összesen 9 nagyszabású akciót szerveztek, 485 házkutatást, valamint 19 elfogatóparancsot hajtottak végre. A gazdasági bűnözéssel foglalkozó szakemberek 125 900 darab cigarettát foglaltak le mintegy 76 000 lej értékben, 385 liter alkoholt 19 250 lej értékben, valamint egyéb árukat összesen 101 105 lej értékben. Ezen kívül 1535 ruhadarabot, valamint 564 hamis parfümöt foglaltak le.

Hirdetés
szóljon hozzá! Hozzászólások
Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés

Ezek is érdekelhetik

Hirdetés

A rovat további cikkei

2026. június 30., kedd

Medvét láttak Szécsenyben és Csíksomlyón

Medve jelenléte miatt figyelmeztették Ro-Alert üzenetben a csíkszeredaiakat kedd este.

Medvét láttak Szécsenyben és Csíksomlyón
Hirdetés
2026. június 30., kedd

Az erdőben kikötött, a hőségben sorsára hagyott kutyát mentettek a kézdi állatvédők

Súlyos kutyabántalmazási ügyről tájékoztatta a nyilvánosságot közösségi oldalán Forró Béla, a kézdivásárhelyi Benji Állatvédő Egyesület elnöke. Ez az eset mégis egyike a szerencsésebben végződőknek.

Az erdőben kikötött, a hőségben sorsára hagyott kutyát mentettek a kézdi állatvédők
2026. június 30., kedd

Megvannak az első eredmények, így vizsgáztak a nyolcadikosok

A nyolcadikosok 79 százaléka ért el legalább 5-ös átlagot az országos képességfelmérő vizsgákon – tájékoztatott kedden az oktatási minisztérium.

Megvannak az első eredmények, így vizsgáztak a nyolcadikosok
2026. június 30., kedd

Kezdeményezi az AUR Nicușor Dan felfüggesztését

A Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) elnöke, George Simion kedden felszólította az államfőt, hogy ezen a héten bízzon meg valakit kormányalakítással, és bejelentette, hogy kezdeményezi Nicușor Dan felfüggesztését.

Kezdeményezi az AUR Nicușor Dan felfüggesztését
Hirdetés
2026. június 30., kedd

Vörös viharriasztást adtak ki Maros és Hargita megye több településére, RO-Alert üzeneteket is kiküldtek

Újabb vörös jelzésű időjárási riasztást adtak ki kedden délután Maros és Hargita megye több településére. A heves viharok, a nagyméretű jégeső és a felhőszakadások veszélye miatt a hatóságok mindkét megyében RO-Alert riasztást is küldtek.

Vörös viharriasztást adtak ki Maros és Hargita megye több településére, RO-Alert üzeneteket is kiküldtek
2026. június 30., kedd

Nicușor Dan: el kellene kerülni az előre hozott választások forgatókönyvét

Nicușor Dan kedden kijelentette, hogy fennáll az előre hozott választások lehetősége, de szerinte ezt a forgatókönyvet el kellene kerülni, mert nem hozna jelentős változást a politikai erőviszonyokban, és fenntartaná a jelenlegi patthelyzetet.

Nicușor Dan: el kellene kerülni az előre hozott választások forgatókönyvét
2026. június 30., kedd

Szétzúzta a vihar a Tatár-dombi kápolnát

Hatalmas erővel csapott le a szélvihar a Gyergyószárhegy határában álló kapolnára kedden délután. A vihar teljesen megrongálta a szabadtéri létesítményt.

Szétzúzta a vihar a Tatár-dombi kápolnát
Hirdetés
2026. június 30., kedd

Kidőlt fák és villámáradások – lecsapott a vihar Maros és Hargita megyére

Narancssárga jelzésű viharriasztás volt érvényben kedden délután Maros megyében, ahol az erős szél, a felhőszakadás több helyen is komoly fennakadásokat okozott.

Kidőlt fák és villámáradások – lecsapott a vihar Maros és Hargita megyére
2026. június 30., kedd

Beszoktatná a fiatalokat a nézőtérre a Figura Stúdió Színház

Közönségének alig 9 százaléka középiskolás korú – ezért alapvető cél lesz a jövőben, hogy nyisson a fiatalok felé a gyergyószentmiklósi Figura Stúdió Színház.

Beszoktatná a fiatalokat a nézőtérre a Figura Stúdió Színház
2026. június 30., kedd

Locsolják a sepsiszentgyörgyi utcákat, hogy elviselhetőbb legyen a hőség

Sepsiszentgyörgyön olyan meleg van, hogy locsolni kell az utcákat. A TEGA köztisztasági vállalat naponta száz köbméter vizet használ fel a megyeszékhely hűtésére.

Locsolják a sepsiszentgyörgyi utcákat, hogy elviselhetőbb legyen a hőség
Hirdetés