
A Maros megyében élő bántalmazók már elektronikus nyomkövetőt is kaphatnak a távoltartási végzés mellé. Képünk illusztráció
Fotó: Szigetváry Zsolt/MTI
Október elsején lépett életbe az elektronikus nyomkövető karkötők alkalmazását előíró rendelet és október másodikán már kattant az első karkötőpár Maros megyében. A kísérleti programot egyelőre Bukarestben, valamint Maros, Iași és Vrancea megyékben ültetik életbe, Hargita és Kovászna megyében 2024-től alkalmazzák majd.
2022. október 04., 08:342022. október 04., 08:34
2022. október 04., 10:422022. október 04., 10:42
Többszöri halasztás után október elsején Romániában – a fővárosban és három megyében – életbe léptették az elektronikus nyomkövető karkötők rendszert, amely lehetővé teszi, hogy hatékonyan kövessék a távoltartási rendelet betartását.
A hazai és európai uniós távoltartási végzés betartását általában azok kérik, akiket
Az elektronikus karkötők, amelyet a távoltartásban érintett mindkét személy kell viseljen, jelzik a rendőrségen, ha az eltiltott személy a megengedett távolságon belül kerül. Mint ismert, a bíróság által kiadott távoltartási rendeletben megszabják, hogy
A távolság meghatározáskor figyelembe veszik, hogy ki hol lakik, dolgozik, milyen útvonalakon közlekedik, és azt is, hogy milyen távolság betartásával lehet biztonságban a védett személy.
Mint a Maros megyei rendőrség sajtószóvője, Emanuela Fărcaș elmondta a 2022 évi 1025-ös számú kormányrendelet szabályozza az elektronikus karkötők bevezetését, ami szakaszosan történik majd. Ez azt jelenti, hogy 2023 végéig a már fent említett megyékben és Bukarestben bevezessék ezeket, majd 2024-től újabb 19 megyében, többek között Brassó, Kolozs, Kovászna, Hargita és Szatmár megyékben is, míg aztán 2025-tól terjesztik ki az egész országra.
Az illetékes azt hangsúlyozta, hogy a karkötők segítségével automatikusan, napra lebontva látható lesz, hogy az a személy, aki nevére távoltartási parancsot adtak ki és az áldozata milyen távolságra közelíti meg egymást, és
Ilyen esetben az áldozatot és a bántalmazót is felhívják telefonon, hogy kikérdezzék őket. Maros megyében a több rendőrőrsön is képeztek ki személyzetet az elektromos karkötők felügyeletére.
A bántalmazás bejelentése esetén, a helyszínelés nyomán a rendőrök 72 órára bocsáthatnak ki ideiglenes távoltartási végzést, ezzel eltávolítva a bántalmazót a lakásból. Még mielőtt ez az ideiglenes rendelet lejár az eseteket a bíróságon tárgyalják, ahol
Ezt már az áldozat vagy annak hozzátartozója kell kérje, ez utóbbi megteheti az áldozat beleegyezése nélkül is, de bizonyítania kell, hogy az érintettnek valóban veszélyben lehet az élete. Országos szinten január-augusztus között
Amennyiben ezt megszegik a bántalmazót börtönbe is zárhatják, vagy elrendelhetik a házi őrizetbe vételét.
Maros megyében az idei év első nyolc hónapjában 269 ideiglenes távoltartási végzést bocsátottak ki, ebből 94-ből lett bírósági távoltartási rendelet. A bántalmazók 95 esetben szegték meg az ideiglenes távoltartási rendeletet, mindenik esetben bűnügyi eljárás indult ellenük.
Emanuela Fărcaștól azt is megtudtuk, hogy október 2-án, vasárnap már kapott is egy bántalmazó egy elektronikus távoltartási karkötőt. Egy 35 éves, Bonyha községi asszony jelentette, hogy élettársa bántalmazta, a helyszínre kiszálló rendőrök pedig megállapították ennek tényét. A tettes egy 29 éves férfi volt, akit bekísértek a dicsőszentmártoni rendőrségre, nevére ideiglenes távoltartási végzést bocsátottak ki és lábára felkapcsolták az elektronikus nyomkövetőt.
Csaknem négymillió lejt szán a Maros Megyei Tanács a marosvásárhelyi körgyűrű egyik szakaszának előkészítésére, átvállalva a megvalósíthatósági tanulmány költségeit. Ez egy komoly lépés a 19 kilométeres út megépítése érdekében.
Ro-Alert üzenetet küldtek a Székelyföldtől nem messze lévő, a Neamț megyei Borca községben élőknek, miután egy helyi lakos arról számolt be, hogy farkasokat látott az egyik faluban.
A nyolcadikosok képességfelmérő vizsgájára feliratkozott több mint 148 ezer diák közül 4883 nem jelent meg szerdán a matematikából tartott írásbeli felmérőn – tájékoztatott az oktatási minisztérium.
Az Alkotmánybíróság ma megerősítette, hogy alkotmányos az a törvény, amellyel megduplázták a barnamedvére vonatkozó kilövési kvótát – jelentette be közösségi oldalán Tánczos Barna miniszterelnök-helyettes.
A Szociáldemokrata Párt (PSD) országos elnöksége Ovidiu Popát, Radu Opreát és Marian Neacșut bízta meg azzal, hogy az alakulat nevében tárgyalásokat folytassanak a parlamenti pártokkal a PSD-kormány támogatását rögzítő megállapodásról.
Amerikai egyetemek, középiskolák, fogadócsaládok és pályaorientációs programok várják azt a 44 diákot, akik a Márton Áron Főgimnázium Marci2US programjának első résztvevőiként utazhatnak az Egyesült Államokba.
Medve jelenéte miatt figyelmeztették Ro-Alert üzenetben a Csíkszentlélek községhez tartozó fitódiakat szerda délután.
Hallgatólagosan elfogadta szerdai ülésén a képviselőház a Románia és a Moldovai Köztársaság egyesüléséről szóló törvénytervezetet.
Kelemen Hunor RMDSZ-elnök szerint a bizalomhiány a romániai társadalom „legsúlyosabb deficitje”, a legnagyobb gond pedig az, hogy az állam intézményein keresztül nagyon gyakran semmibe veszi az állampolgárt.
A Szociáldemokrata Párt (PSD) vállalja a kormányzást és Sorin Grindeanut javasolja miniszterelnöknek.
szóljon hozzá!