
A Maros megyében élő bántalmazók már elektronikus nyomkövetőt is kaphatnak a távoltartási végzés mellé. Képünk illusztráció
Fotó: Szigetváry Zsolt/MTI
Október elsején lépett életbe az elektronikus nyomkövető karkötők alkalmazását előíró rendelet és október másodikán már kattant az első karkötőpár Maros megyében. A kísérleti programot egyelőre Bukarestben, valamint Maros, Iași és Vrancea megyékben ültetik életbe, Hargita és Kovászna megyében 2024-től alkalmazzák majd.
2022. október 04., 08:342022. október 04., 08:34
2022. október 04., 10:422022. október 04., 10:42
Többszöri halasztás után október elsején Romániában – a fővárosban és három megyében – életbe léptették az elektronikus nyomkövető karkötők rendszert, amely lehetővé teszi, hogy hatékonyan kövessék a távoltartási rendelet betartását.
A hazai és európai uniós távoltartási végzés betartását általában azok kérik, akiket
Az elektronikus karkötők, amelyet a távoltartásban érintett mindkét személy kell viseljen, jelzik a rendőrségen, ha az eltiltott személy a megengedett távolságon belül kerül. Mint ismert, a bíróság által kiadott távoltartási rendeletben megszabják, hogy
A távolság meghatározáskor figyelembe veszik, hogy ki hol lakik, dolgozik, milyen útvonalakon közlekedik, és azt is, hogy milyen távolság betartásával lehet biztonságban a védett személy.
Mint a Maros megyei rendőrség sajtószóvője, Emanuela Fărcaș elmondta a 2022 évi 1025-ös számú kormányrendelet szabályozza az elektronikus karkötők bevezetését, ami szakaszosan történik majd. Ez azt jelenti, hogy 2023 végéig a már fent említett megyékben és Bukarestben bevezessék ezeket, majd 2024-től újabb 19 megyében, többek között Brassó, Kolozs, Kovászna, Hargita és Szatmár megyékben is, míg aztán 2025-tól terjesztik ki az egész országra.
Az illetékes azt hangsúlyozta, hogy a karkötők segítségével automatikusan, napra lebontva látható lesz, hogy az a személy, aki nevére távoltartási parancsot adtak ki és az áldozata milyen távolságra közelíti meg egymást, és
Ilyen esetben az áldozatot és a bántalmazót is felhívják telefonon, hogy kikérdezzék őket. Maros megyében a több rendőrőrsön is képeztek ki személyzetet az elektromos karkötők felügyeletére.
A bántalmazás bejelentése esetén, a helyszínelés nyomán a rendőrök 72 órára bocsáthatnak ki ideiglenes távoltartási végzést, ezzel eltávolítva a bántalmazót a lakásból. Még mielőtt ez az ideiglenes rendelet lejár az eseteket a bíróságon tárgyalják, ahol
Ezt már az áldozat vagy annak hozzátartozója kell kérje, ez utóbbi megteheti az áldozat beleegyezése nélkül is, de bizonyítania kell, hogy az érintettnek valóban veszélyben lehet az élete. Országos szinten január-augusztus között
Amennyiben ezt megszegik a bántalmazót börtönbe is zárhatják, vagy elrendelhetik a házi őrizetbe vételét.
Maros megyében az idei év első nyolc hónapjában 269 ideiglenes távoltartási végzést bocsátottak ki, ebből 94-ből lett bírósági távoltartási rendelet. A bántalmazók 95 esetben szegték meg az ideiglenes távoltartási rendeletet, mindenik esetben bűnügyi eljárás indult ellenük.
Emanuela Fărcaștól azt is megtudtuk, hogy október 2-án, vasárnap már kapott is egy bántalmazó egy elektronikus távoltartási karkötőt. Egy 35 éves, Bonyha községi asszony jelentette, hogy élettársa bántalmazta, a helyszínre kiszálló rendőrök pedig megállapították ennek tényét. A tettes egy 29 éves férfi volt, akit bekísértek a dicsőszentmártoni rendőrségre, nevére ideiglenes távoltartási végzést bocsátottak ki és lábára felkapcsolták az elektronikus nyomkövetőt.
Az Európai Unióban 20,7 százalékkal drágultak májusban éves összevetésben a személyes közlekedéshez használt üzemanyagok és kenőanyagok, miután áprilisban 20,8 százalékos, márciusban pedig 12,9 százalékos növekedést mértek.
Zivatarokra figyelmeztető előrejelzést adott ki hétfőn az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM) a hegyvidéki térségekre, valamint Bánság, Körösvidék, Olténia, Erdély nagy része és Munténia északnyugati részének több megyéjére.
A meteorológiai szolgálat (ANM) hétfői figyelmeztető előrejelzése szerint szerdáig meleg időre és kellemetlen hőérzetre lehet számítani az egész országban.
Hétfőn 12 órakor lejárt az ultimátum, amelyben a Nemzeti Liberális Pártból (PNL) vezetése felszólított öt politikust, hogy lépjenek ki a pártból, ellenkező esetben kizárják őket a PNL-ből.
A képviselőház és a szenátus házbizottságának hétfői ülésén hozott döntés szerint hétfőn 21:30-kor kezdődő ülésén szavaz a parlament plénuma Adrian Veștea kormányáról.
A Mentsétek meg Romániát Szövetség (USR) képviselője, Claudiu Năsui öt intézkedést javasol a leendő kormánynak, amelyek szerinte segítenék a román gazdaságot.
Egy férfi és egy nő meghalt, további három személy pedig megsérült egy vasárnap esti balesetben a Bihar megyei Éradonyban.
Megérkezett a hétvégére az idei nyár első hőhulláma, az országos csúcs vasárnap délután egy tizeddel meghaladta a 36 Celsius-fokot Románia déli részén, Calafatnál.
Csaknem hárommillió forint bírságot kapott az a sofőr, akinek a kisbuszában 760 doboz csempészcigarettát találtak a pénzügyőrök – közölte a Nemzeti Adó- és Vámhivatal (NAV) hétfőn az MTI-vel.
Donald Trump amerikai elnök éles és trágár szavakat használva katonai erő alkalmazásával fenyegette meg vasárnap Iránt arra az esetre, ha nem volna hajlandó hosszú távú békemegállapodást kötni és a Hormuzi-szoros ismételt lezárásával próbálkozna.
szóljon hozzá!