
A Maros megyében élő bántalmazók már elektronikus nyomkövetőt is kaphatnak a távoltartási végzés mellé. Képünk illusztráció
Fotó: Szigetváry Zsolt/MTI
Október elsején lépett életbe az elektronikus nyomkövető karkötők alkalmazását előíró rendelet és október másodikán már kattant az első karkötőpár Maros megyében. A kísérleti programot egyelőre Bukarestben, valamint Maros, Iași és Vrancea megyékben ültetik életbe, Hargita és Kovászna megyében 2024-től alkalmazzák majd.
2022. október 04., 08:342022. október 04., 08:34
2022. október 04., 10:422022. október 04., 10:42
Többszöri halasztás után október elsején Romániában – a fővárosban és három megyében – életbe léptették az elektronikus nyomkövető karkötők rendszert, amely lehetővé teszi, hogy hatékonyan kövessék a távoltartási rendelet betartását.
A hazai és európai uniós távoltartási végzés betartását általában azok kérik, akiket
Az elektronikus karkötők, amelyet a távoltartásban érintett mindkét személy kell viseljen, jelzik a rendőrségen, ha az eltiltott személy a megengedett távolságon belül kerül. Mint ismert, a bíróság által kiadott távoltartási rendeletben megszabják, hogy
A távolság meghatározáskor figyelembe veszik, hogy ki hol lakik, dolgozik, milyen útvonalakon közlekedik, és azt is, hogy milyen távolság betartásával lehet biztonságban a védett személy.
Mint a Maros megyei rendőrség sajtószóvője, Emanuela Fărcaș elmondta a 2022 évi 1025-ös számú kormányrendelet szabályozza az elektronikus karkötők bevezetését, ami szakaszosan történik majd. Ez azt jelenti, hogy 2023 végéig a már fent említett megyékben és Bukarestben bevezessék ezeket, majd 2024-től újabb 19 megyében, többek között Brassó, Kolozs, Kovászna, Hargita és Szatmár megyékben is, míg aztán 2025-tól terjesztik ki az egész országra.
Az illetékes azt hangsúlyozta, hogy a karkötők segítségével automatikusan, napra lebontva látható lesz, hogy az a személy, aki nevére távoltartási parancsot adtak ki és az áldozata milyen távolságra közelíti meg egymást, és
Ilyen esetben az áldozatot és a bántalmazót is felhívják telefonon, hogy kikérdezzék őket. Maros megyében a több rendőrőrsön is képeztek ki személyzetet az elektromos karkötők felügyeletére.
A bántalmazás bejelentése esetén, a helyszínelés nyomán a rendőrök 72 órára bocsáthatnak ki ideiglenes távoltartási végzést, ezzel eltávolítva a bántalmazót a lakásból. Még mielőtt ez az ideiglenes rendelet lejár az eseteket a bíróságon tárgyalják, ahol
Ezt már az áldozat vagy annak hozzátartozója kell kérje, ez utóbbi megteheti az áldozat beleegyezése nélkül is, de bizonyítania kell, hogy az érintettnek valóban veszélyben lehet az élete. Országos szinten január-augusztus között
Amennyiben ezt megszegik a bántalmazót börtönbe is zárhatják, vagy elrendelhetik a házi őrizetbe vételét.
Maros megyében az idei év első nyolc hónapjában 269 ideiglenes távoltartási végzést bocsátottak ki, ebből 94-ből lett bírósági távoltartási rendelet. A bántalmazók 95 esetben szegték meg az ideiglenes távoltartási rendeletet, mindenik esetben bűnügyi eljárás indult ellenük.
Emanuela Fărcaștól azt is megtudtuk, hogy október 2-án, vasárnap már kapott is egy bántalmazó egy elektronikus távoltartási karkötőt. Egy 35 éves, Bonyha községi asszony jelentette, hogy élettársa bántalmazta, a helyszínre kiszálló rendőrök pedig megállapították ennek tényét. A tettes egy 29 éves férfi volt, akit bekísértek a dicsőszentmártoni rendőrségre, nevére ideiglenes távoltartási végzést bocsátottak ki és lábára felkapcsolták az elektronikus nyomkövetőt.
A nyár eddigi legmelegebb napjának bizonyult június 27-e, ugyanis Székelyföldön is 30 Celsius-fok fölé emelkedett a hőmérséklet a délutáni órákra.
A november 19-én megjelenő Grand Theft Auto VI már az előrendelési periódusban nagy hullámokat ver a kiadó megkérdőjelezhető, de egyébként a nagy várakozás miatt érthető döntései miatt. Képbehozó.
A SAFE programból finanszírozott kilenc autópálya-szakasz közül hetet romániai vállalatok építhetnek meg – közölte szombaton közösségi oldalán Radu Miruță ügyvivő közlekedési miniszter.
Testvérvárosi szerződést írt alá a Maros megyei város szombati dísztanácsülésén Nyárádszereda és Zalaegerszeg vezetősége az évek óta tartó hosszú és tartalmas kapcsolatuk eredményeként.
Ilie Bolojan ügyvivő miniszterelnök szerint az idei év első öt hónapjának költségvetési adatai azt mutatják, hogy a múlt év ugyanezen időszakához képest több mint 40 százalékkal, 64 milliárd lejről 36 milliárd lejre csökkent a deficit.
A szélsőséges hőmérséklet okozta egészségügyi kockázatok csökkentését célzó intézkedési tervek aktiválását kérte szombaton az egészségügyi minisztérium.
Lia Olguța Vasilescu craiovai polgármester szombaton azt nyilatkozta, hogy a PSD alapvetően azokra a szavazatokra támaszkodna a Sorin Grindeanu vezette kormány esetleges parlamenti beiktatásához, amelyeket Adrian Veștea miniszterelnök-jelölt kapott.
Hargita megye címeréről fogadott el határozatot pénteki ülésén a kormány a Romániai Magyar Demokrata Szövetség javaslatára. A jelkép a székelyföldi megye történelmére, önazonosságára és örökségére utal.
Egy üzletben csaptak fel a lángok szombaton délben Erdőszentgyörgy főutcáján; már zajlik az oltás a helyszínen – közli a Maros megyei tűzoltóság.
Több mint 1600 gazdasági szereplőnél végzett ellenőrzéseket június 22. és 26. között az Országos Fogyasztóvédelmi Hatóság (ANPC).
szóljon hozzá!