Hirdetés
Hirdetés

Maros megye magyarsága is ünnepel

•  Fotó: Haáz Vince

Fotó: Haáz Vince

Maros megyében több helyen már vasárnap fejet hajtottak az 1848-as forradalom és szabadságharc hősei előtt, és méltóképpen megemlékeztek tetteikről. De március 14-én és 15-én, kedden és szerdán is több helyszínen számos esemény lesz.

Simon Virág

2023. március 14., 17:362023. március 14., 17:36

Az RMDSZ Maros megyei és marosvásárhelyi szervezete, Marosvásárhely Polgármesteri Hivatala és a Marosvásárhelyért Egyesület a nemzeti ünnep alkalmából idén kétnapos rendezvénysorozatot szervez a megyeszékhelyen. A rendezvénysorozat március 14-én kezdődik Marosvásárhelyen, a Maros Megyei Múzeum várbeli épületében, ahol

a kokárdakészítés, népdaloktatás és mesemondás mellett, Petőfi-szobrokról szóló fényképkiállítás is nyílik, valamint egy Szendrey Júliáról szóló pódiumműsor és katonadalok is várják az érdeklődőket.

A központi megemlékező ünnepségre március 15-én, 16 órától kerül sor a Postaréten, a Székely Vértanúk Emlékművénél. Az eseményen fellép a Maros Művészegyüttes és a forradalmat megidéző, Varga János által rendezett rövid előadásával a Marosvásárhelyi Válogatott Vegyeskar. Ezt követően, 19 órától a Könyv és gyertyadíj-átadó ünnepségére kerül sor a Kultúrpalota nagytermében.

A kilencedik alkalommal megszervezett rendezvényen nyolc Maros megyei személyt tüntetnek ki, akik életük, munkásságuk során kiemelkedő módon segítették a magyar közösséget.

A díjátadó-ünnepséget a Csík Zenekar koncertje zárja.

Hirdetés

A marosvásárhelyi Petőfi szobornál Talpra magyar címmel szerveznek megemlékezést a vásárhelyi magyar iskolák. Az 1848-49-es forradalom és szabadságharc 175. évfordulója alkalmából tartandó ünnepség 14 órakor kezdődik, fellépnek Bolyai Farkas Gimnázium, a Református Kollégium és a Marosvásárhelyi Művészeti Középiskola diákjai. Az ünnepség koszorúzással zárul.

A Marosvásárhelyi Nemzeti Színházban szerdán 18 órától Petőfi Sándor: Az apostol című elbeszélő költeményének átdolgozott változatát viszik színre. A szellemi dolgokból nincs visszalépés. Ha megszületik bennünk egy elhatározás, azt már lehetetlen visszavonni. Nem tehetünk úgy, mintha nem lenne ott. Azonban mikor és milyen körülmények között válik egy ilyen elhatározás megszállottsággá? A mindenkori hatalom elleni küzdelem hogyan változik ugyanolyan zsarnokivá, mint maga az elnyomó rendszer? A zsenialitás meddig áldás, és mikortól átok? Petőfi Sándor Az apostol című elbeszélő költeményében – többek között – ezekre a kérdésekre keresi a (nem megnyugtató) válaszokat, miközben végig kalauzol minket önéletrajzi ihletésű főhősének egész kálváriáján, a születéstől a halálig. A műből készülő előadás különlegessége, hogy a főszereplő, Szilveszter élettörténetének különböző stációi a színházépület olyan speciális tereiben elevenednek meg sétáló-színházi formában, amelyek eddig a nagyközönség számára még nem voltak láthatók – olvasható az esemény beharangozójában. A Tompa Miklós Társulat színészeiből alkotott színészzenekar koncertjére is érdemes beülni szerdán 22 órától. Apostolache Zénó megzenésítésében, természetesen közismert Petőfi költemények, de rendhagyó zenei nyelven, színes műfaji stílusokban szólalnak meg, remek színészzenészek és énekesek előadásában. A zenekar tagjai: Oláh Vince – akusztikus/elektromos gitár, Tollas Gábor – basszusgitár/szárnykürt/ének, Korpos András – dobok/ütőhangszerek, Apostolache Kiss Zénó – zeneszerző/hangszerelő/billentyűs hangszer/harmonika. Közreműködők: Kiss Bora – ének/zongora, Szabadi Nóra – ének, Fodor Piroska – ének, Ördög Miklós Levente – ének, Varga Balázs – ének, Nagy István – ének/klasszikus gitár, Adorjáni Nagy Zoltán – ütőhangszerek/dobok. A koncert az Underground Pilvax lokálban (a Színház alagsori Underground termében) lesz.

Tűzijáték is lesz Szovátán

A Maros megyei fürdővárosban sem marad el az ünnepi megemlékezés. Március 15-én 10 órától a Domokos Kázmér Középsikolától a Parajdi fúvószenekar és a szovátai huszárok kíséretében indul a felvonulás, 10.30 órakor koszorúzási ünnepség lesz az önkormányzat díszkertjében, majd onnan a Petőfi Sándor parkba vonulnak a megemlékezők. Itt 11 órakor kezdődik az ünnepi műsor. 19 órakor folytatódik a megemlékezés a gólyafészekkel szemben, ahol a Tücsökraj népi zenekar lép fel, majd tűzijáték lesz.

Nyárádszeredában is színes a program

Petőfi live! című műsorral várják a nagyérdeműt március 14-én 17 órától Nyárádszeredában a művelődési házba. Laczkó Vass Róbert színművész és Székely Norbert zongorista. Az előadás után a jelenlevők egy író-olvasó találkozó keretében megismerkedhetnek Lackó Vass Róbert könyveivel is. Március 15-én, szerdán 11 órakor kezdődik a megemlékezés és koszorúzás Deák Farkas szobránál. A diákok kis műsort adnak elő, köszönti az egybegyűlteket Novák Levente szenátor. 18 órakor a megemlékezés a református templomban folytatódik.

Hirdetés
szóljon hozzá! Hozzászólások
Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés

Ezek is érdekelhetik

Hirdetés

A rovat további cikkei

2026. május 21., csütörtök

A mélybe zuhant egy lift a bukaresti CFR-palotában, öt embert kórházba szállítottak

A mélybe zuhant egy lift csütörtök reggel a bukaresti CFR-palotában. A liftben heten tartózkodtak, öt embert pedig kórházba szállítottak a baleset következtében.

A mélybe zuhant egy lift a bukaresti CFR-palotában, öt embert kórházba szállítottak
Hirdetés
2026. május 21., csütörtök

A búcsú szónokával a fedélzetén indult el a Boldogasszony Zarándokvonat Csíksomlyóra

Elindult a Boldogasszony zarándokvonat a csíksomlyói pünkösdi búcsúra csütörtök reggel a budapesti Keleti pályaudvarról.

A búcsú szónokával a fedélzetén indult el a Boldogasszony Zarándokvonat Csíksomlyóra
2026. május 21., csütörtök

Nem is olyan apró benzindrágítás a búcsú előtt

Miután az elmúlt időszakhoz képest viszonylag hosszú napokig változatlan maradt a benzin ára a román piacvezető Petromnál, a hosszú hétvége előtt ez most változik.

Nem is olyan apró benzindrágítás a búcsú előtt
2026. május 21., csütörtök

Átlátható vitát kérnek a szakszervezetek az új egységes bértörvényről

A szakszervezeti szövetségek kérik a kormánytól és a munkaügyi minisztériumtól, hogy haladéktalanul kezdeményezzenek „valós és átlátható” vitát az új egységes bértörvény tervezetéről.

Átlátható vitát kérnek a szakszervezetek az új egységes bértörvényről
Hirdetés
2026. május 21., csütörtök

Máris itt a javaslat egy BÉKE–AUR–PSD alkotta kormány létrehozására

A Béke – Románia az első parlamenti frakció szenátora, Adrian Peiu csütörtökön közölte, hogy egy BÉKE–AUR–PSD alkotta kormány létrehozását támogatnák.

Máris itt a javaslat egy BÉKE–AUR–PSD alkotta kormány létrehozására
2026. május 21., csütörtök

Ebben a tanévben több mint kétezer kilométert gyalogoltak a sepsiszentgyörgyi gyerekek

Gyerekzsivaj pezsdítette fel a borús reggelt Sepsiszentgyörgy főterén, a Lábbusz-program ötödik születésnapján. A gyalogos iskolabuszról az elmúlt években 13 város vett példát, és az ötletgazdák abban bíznak, hogy hamarosan még többen csatlakoznak.

Ebben a tanévben több mint kétezer kilométert gyalogoltak a sepsiszentgyörgyi gyerekek
2026. május 21., csütörtök

Az egészségügyi szakhatóság is nehéz helyzetbe került a megszorítások miatt

Az alacsony bérek miatt alig van szakemberutánpótlás, nem vonzó a népegészségtan az egészségügyi pályát választók számára. Most viszont a még meglévő személyzetet is karcsúsítania kell a népegészségügyi igazgatóságoknak az állami megszorítások miatt.

Az egészségügyi szakhatóság is nehéz helyzetbe került a megszorítások miatt
Hirdetés
2026. május 21., csütörtök

Támogatást kaphat Parajd és az árvíz sújtotta Kovászna megyei települések

Az Európai Unió Szolidaritási Alapjából kaphat támogatást Románia a tavalyi árvizek utáni helyreállítási munkálatokra. A tervek szerint a parajdi beavatkozások és több Kovászna megyei település is érintett lehet.

Támogatást kaphat Parajd és az árvíz sújtotta Kovászna megyei települések
2026. május 21., csütörtök

Nem lehetne többé miniszterelnök Orbán Viktor a Tisza alaptörvény-módosítása után

A kormányfői megbízatás maximális hosszának korlátozását kezdeményezte alaptörvény-módosító javaslatában a Tisza-frakció két tagja szerdán.

Nem lehetne többé miniszterelnök Orbán Viktor a Tisza alaptörvény-módosítása után
2026. május 21., csütörtök

Elindult a felásott utak helyreállítása Gyergyószentmiklóson

Az ivóvíz- és csatornahálózat korszerűsítési munkálatok alatt minden gyergyószentmiklósi városrészben felásták az utakat. Történtek már korábban is visszaaszfaltozások, idén ennek szeretnének a végére járni. Elkezdődtek a helyreállítási munkálatok.

Elindult a felásott utak helyreállítása Gyergyószentmiklóson
Hirdetés