
Idén sem kell pszichoszomatikus felmérésre vinni azokat a gyerekeket, akik szeptember elseje és december 31-e között töltik be a hat évet
Fotó: Gábos Albin
Az előkészítő osztályba történő beiratkozás első szakasza március 15-e és április 29-e között zajlik – derül ki a 2021/2022-es tanév beiskolázási rendjét és módszertanát megszabó rendelettervezetből. Idén sem választhatnak tanítót a szülők, amennyiben több pedagógus is kezd az adott iskolában; és a személyes iratkozás mellett, online, illetve postai úton is el lehet küldeni a beiratkozáshoz szükséges dokumentumokat a választott iskolának.
2021. február 11., 10:332021. február 11., 10:33
2021. február 11., 11:462021. február 11., 11:46
Akárcsak az elmúlt évben, idén is elmarad a kötelező pszichoszomatikus felmérése azoknak a gyerekeknek, akik szeptember elseje és december vége között töltik be a hatodik életévüket, amennyiben jártak előtte óvodába. Az esetükben elég egy ajánlólevél az óvoda részéről – derül ki a rendelettervezetből.
A megyei nevelési tanácsadó és erőforrás központ pszichológusainak idén csak azokat a hat év alatti kicsiket kell felmérniük iskolaérettség szempontjából, akik külföldről érkeztek Romániába, vagy nem jártak előtte óvodába. Habár a tavalyi tanévtől kezdve kötelezővé vált az óvodai nagycsoport, az előkészítőbe való beiratkozás mégsem függ ettől, vagyis azok is iratkozhatnak, akik nem jártak előtte óvodába. A tervezet nem tér ki ugyan azokra a helyzetekre, amikor a szülő saját megerősítése miatt vinné el gyerekét a pszichoszomatikus felmérésre, de amint Galaczi Hajnalka, a Hargita megyei kisiskolásokért felelős szaktanfelügyelő fogalmazott, nem látja akadályát ennek, ugyanis a szülő igénye szerint elvégeztetheti a gyermeke aktuális képességi szintjének a felméretését bármikor.
A tervezet szerint minden gyermeket felvesznek a lakhelye szerinti körzeti iskolába, a fennmaradó helyeket pedig a más körzetekből vagy más településről érkező gyerekek tölthetik be. A jelentkezőket az iratkozási folyamat lezárulása után sorolják be osztályokba, a tanfelügyelőségek által kidolgozott és az igazgatótanács által jóváhagyott, „átlátható, méltányos, diszkriminációmentességet és inklúziót (befogadást) biztosító” eljárás alapján – szögezi le a rendelettervezet.
– közölte a szaktanfelügyelő.
A beiskolázásokkal foglalkozó országos bizottság egy számítógépes program segítségével összesíti a beiratkozási kérelmeket, és megtörténik a lakhely szerinti körzeti iskolákba való elosztás. Az iskolák május 20-án teszik közzé a felvett tanulók listáját, illetve a szabadon maradt helyek számát, ahová bekerülhetnek a lakhely szerint nem oda tartozó gyerekek. A beiratkozások második szakasza május 24-én kezdődik és május 31-éig tart. Az előkészítő osztályokba felvételt nyert gyerekek végleges listáját június 3-án teszik közzé, illetve szeptember 1–10. között kell megoldani azoknak a gyerekeknek a helyzetét, akiket nem írattak be még egyik tanintézetbe sem – áll még a rendelettervezetben.
Az iratkozáshoz szükséges a beírató szülő személyi igazolványa és annak másolata, a gyerek születési bizonyítványa és másolata, a kitöltött formanyomtatvány, illetve ha szükséges – azok esetében, akik idén szeptember elseje és december 31-e között töltik be a hat évet – az óvoda által kiállított ajánlólevél.
– tájékoztatott Galaczi Hajnalka. A tanintézetek március 15-e után naponta 8–18 óra (pénteken 8–17 óra) között fogadhatják személyesen az iratkozókat – olvasható a rendeletben. Ugyanakkor idén az iskoláknak lehetőséget kell biztosítaniuk arra is, hogy a szülők telefonon időpontot kérhessenek a beiratkozáshoz.
A járványhelyzetre való tekintettel ezúttal elmaradnak a nyílt napok, amelyek eddig lehetőséget kínáltak a szülőknek, gyerekeknek az iskolákkal, tanítókkal való megismerkedésre. Online felületen is megvalósítható a bemutatkozás a tanítók részéről, illetve az intézmény nyújtotta feltételek közzététele is – véli Galaczi Hajnalka.
Bár a rendelettervezetben tévesen még mindig az szerepel, hogy legtöbb 25 gyereket vehetnek fel előkészítőbe, de a nemrég megjelent jogszabály szerint 22 lehet a maximális osztálylétszám. Maros megyében száz, a megyeközpontban összesen 23 magyar tagozatos előkészítő osztályt indítanak – ebben benne vannak a párhuzamos osztályok is. Hargita megyében az idei tanévben 179 előkészítő osztály működik, jövőre 178 osztállyal számol a tanfelügyelőség, azaz eggyel kevesebbel.
A keddi cotroceni-i konzultációk után egy pártközi megállapodáson alapuló kisebbségi kormány körvonalazódik, amelynek a megalakítását fel kell gyorsítani – közölte kedd este Nicușor Dan.
A kiskérődző-pestis elleni immunválaszt, azaz antitestek jelenlétét igazolták a laborvizsgálatok két különböző Hargita megyei legelőtesten tartott juhok néhány példányában. Az egyelőre még rejtély, hogy miként kerülhettek kapcsolatba a kórokozóval.
Több mint 2,25 milliárd euró érkezett Románia számlájára az országos helyreállítási terv PNRR keretében benyújtott negyedik kifizetési kérelem alapján – jelentette be kedden a Facebook-oldalán Dragoș Pîslaru.
Vegyék ki a barnamedvét a szigorúan védett fajok kategóriájából, és rugalmasabb kezelést tegyenek lehetővé azokban a tagállamokban, ahol a faj nem veszélyeztetett – ezekkel a kérésekkel fordult az Európai Bizottsághoz Tánczos Barna.
Kelemen Hunor RMDSZ-elnök a Nicușor Dan államfővel folytatott keddi egyeztetések után kijelentette, hogy két kisebbségikormány-változat képzelhető el, harmadik lehetőségként pedig egy „nagyon szűk többségű” kormány.
Jóváhagyta a Versenytanács a Carrefour Románia Pavăl Holding általi felvásárlását.
Tóvá alakult a marosvásárhelyi sürgősségi kórház mögötti parkoló a hétfő esti felhőszakadás után. A területre több környező telekről és a Molter Károly utcából is odafolyik az esővíz, ezért a leparkolt autók között nehéz bejutni a kórházba.
Az Európai Bizottság (EB) 2,25 milliárd eurót folyósított kedden Romániának az országos helyreállítási tervhez (PNRR) kapcsolódó negyedik kifizetési kérelem alapján.
A Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) elnöke, George Simion a keddi cotroceni-i konzultációk után kijelentette, hogy pártja nélkül nem lehet kormányt alakítani.
A Szociáldemokrata Párt (PSD) tájékoztatta kedden az államfőt, hogy készen áll vállalni a kormányzást – nyilatkozta Sorin Grindeanu pártelnök a Nicușor Dannal a Cotroceni-palotában folytatott keddi egyeztetés után.
szóljon hozzá!