Hirdetés
Hirdetés

Maradjanak nyugodtak és dolgozzanak – üzente a miniszter a tüntetőknek

•  Fotó: Sándor Csilla

Fotó: Sándor Csilla

Az egész országban, így Hargita megyében is rögtönzött tüntetést tartottak csütörtökön a Mezőgazdasági Intervenciós és Kifizetési Ügynökség (APIA) alkalmazottai. A munkabeszüntetés oka, hogy az új bértörvény következtében a jövő év elejétől jelentősen csökkenni fog a megyei kirendeltségek alkalmazottainak bére.

Iszlai Katalin

2017. november 16., 13:442017. november 16., 13:44

2017. november 16., 14:102017. november 16., 14:10

Az egységes bértörvény a magas rangú állami tisztviselők esetében már júliusban érvénybe lépett, a közalkalmazottaknak viszont január elsejéig várniuk kell a béremelésre. A probléma azonban nem ezzel van, sokkal inkább

az szült elégedetlenséget, hogy az új bértörvény hatályba lépése után akadnak majd olyan közalkalmazottak is, akiknek csökkenni fog a fizetése.

Hirdetés

Ebbe a helyzetbe kerültek az APIA alkalmazottai is: bár a bértörvény szerint pár száz lejjel növekszik a bruttó jövedelmük januártól, a kézbe kapott nettó jövedelmük valójában kevesebb lesz, mint 2017-ben.

Az előszámítások szerint 700 és 2800 lej közötti összegekkel csökken majd a fizetésük.

Az APIA jelenleg országszerte 4859 alkalmazottat foglalkoztat, közülük mintegy négyszázan dolgoznak a központi struktúrában (Bukarestben), a többiek pedig a területi, megyei kirendeltségeknél. Ez azért fontos, mert

csupán a megyei kirendeltségek dolgozóit érintik majd a megszorítások, a bukaresti alkalmazottakat nem.

Lázár István, a Hargita Megyei Mezőgazdasági Intervenciós és Kifizetési Ügynökség egyik alkalmazottja csütörtök délelőtt az APIA Hargita megyei székhelye előtt tartott tüntetésen érdeklődésünkre elmondta,

egyik kérésük pontosan arra vonatkozik, hogy egyforma bánásmódban részesüljenek a központi alkalmazottakkal, hiszen ugyanannál az ügynökségnél dolgoznak.

„Ezen a háromórás tüntetésen elsősorban tiltakozásunkat szeretnénk kifejezni a nettó béreink jövő évi csökkenése ellen. Főleg a magasabb és vezető pozícióban lévő kollégáinkat érintené a bércsökkentés, ami nagyjából lefedi az alkalmazottak jelentős részét. Hargita megyében 82 alkalmazott dolgozik, ebből 48-an a megyei székhelyen, és mind itt vagyunk a tüntetésen. Mivel a napokban még lesz egy értekezlet, ahol a szakszervezeti vezetők, a dolgozók képviselői találkoznak a vezetőséggel, bízunk benne, hogy kedvező irányban mozdul előre az ügyük, és megoldást találnak arra, hogy eleget tegyenek a kéréseiknek. Ellenkező esetben a jogszerűség határain belül fogjuk meghozni a döntéseinket, és semmi sem kizárt. Ez jelenthet például egy sztrájkot is. Előtte természetesen egyeztetünk a többi megyei kirendeltséggel is, de a végső döntést itt helyben, megyei szinten fogjuk meghozni” – emelte ki Lázár.

Küldetésük az, hogy dolgozzanak

Ez az értekezlet azonban egyáltalán nem biztos, hogy az APIA alkalmazottainak elképzelései szerint alakul, főként annak fényében, hogy a csütörtöki tüntetés kezdete előtt Petre Daea mezőgazdasági miniszter azt üzente számukra: maradjanak nyugodtak és dolgozzanak. Az Agerpres hírügynökségnek adott nyilatkozatában a miniszter úgy fogalmazott, az APIA alkalmazottainak egyetlen küldetése van: dolgozni, becsületesen dolgozni, korrekt fizetésért.

„Nem hiszem, hogy olyan helyzetben vannak most, hogy panaszkodhatnának a fizetésük miatt. Azt üzenem most is az APIA minden alkalmazottjának és hivatalnokának, akiket tisztelek: legyenek nyugodtak és dolgozzanak, mert van még idő a jövő év kezdetéig. Most ki kell fizetniük a támogatásokat, mert van pénzünk a költségvetésben, amit a mezőgazdászoknak kell juttatnunk, nem pedig a minisztériumban tartanunk, mert még megtörténhet, hogy elszámoltatnak majd emiatt” – mondta Petre Daea.

Hirdetés
szóljon hozzá! Hozzászólások
Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés

Ezek is érdekelhetik

Hirdetés

A rovat további cikkei

2025. december 09., kedd

Több mint tízmillió perc kijelzőmentes idő

Megvan az Analóg november kihívás székelyföldi nyertes iskolája is, amely egy tízezer lej értékű pihenő- és olvasósarkot nyert, ahol a diákokat babzsákok, könyvek és társasjátékok várják majd.

Több mint tízmillió perc kijelzőmentes idő
Hirdetés
2025. december 09., kedd

Nagyobb bérekért pereskedik a szakszervezet

Alapfokon megnyerte a Sanitas szakszervezet Hargita megyei szervezete azt a pert, amelyet annak érdekében indítottak, hogy a székelyudvarhelyi kórház adminisztratív részlegén dolgozók nagyobb bért biztosító besorolásba kerüljenek.

Nagyobb bérekért pereskedik a szakszervezet
2025. december 09., kedd

Emmanuel Macron fogadta Nicușor Dant az Élysée-palotában

Emmanuel Macron kedden fogadta az Élysée-palotában a Franciaországban munkalátogatáson tartózkodó Nicușor Dant.

Emmanuel Macron fogadta Nicușor Dant az Élysée-palotában
2025. december 09., kedd

Az vette át a csúszópénzt, akinek pont az lett volna a dolga, hogy felfedje a csalást

A korrupcióellenes ügyészség (DNA) kedden bíróság elé állította az országos adóhatóság (ANAF) bukaresti igazgatóságának csalásellenes felügyelőjét, akit októberben tetten értek, amint 3000 lej csúszópénzt fogadott el egy cégvezetőtől.

Az vette át a csúszópénzt, akinek pont az lett volna a dolga, hogy felfedje a csalást
Hirdetés
2025. december 09., kedd

Vízpermettel hűtik az úton veszteglő robbanásveszélyes tartálykocsit – videóval

Mindkét irányban lezárták a forgalmat kedden a 7-es országúton Călimănești nagyszebeni kijáratánál egy LPG-t szállító tartálykocsinál észlelt gázszivárgás miatt. A környék lakóit Ro-Alert üzenetben figyelmeztették a robbanásveszélyre.

Vízpermettel hűtik az úton veszteglő robbanásveszélyes tartálykocsit – videóval
2025. december 09., kedd

Kilencen készítenék el Sütő András szobrát

Kilencen jelentkeztek a marosvásárhelyi városháza által kiírt pályázatra, amelynek témája Sütő András szobrának elkészítése. A szobor román párjának, a Constantin Romanu Vivut ábrázoló alkotás elkészítésére hárman jelentkeztek.

Kilencen készítenék el Sütő András szobrát
2025. december 09., kedd

Négy székelyföldi város versenyez Magyarország Külhoni Ifjúsági Fővárosa 2026 címért

Marosvásárhely, Kecskeméttel közösen, bejutott a Magyarország Ifjúsági Fővárosa 2026 címért folyó verseny döntőjébe, amit szerdán szerveznek meg. A Maros megyei település mellett szavazni lehet három Hargita megyeire is.

Négy székelyföldi város versenyez Magyarország Külhoni Ifjúsági Fővárosa 2026 címért
Hirdetés
2025. december 09., kedd

Kezdődhet Georgescu tárgyalása a legionárius propaganda-ügyben

A bukaresti első kerületi bíróság kedden elutasította Călin Georgescu ügyvédeinek összes kérelmét és jogi kifogását, és elrendelte annak a büntetőpernek az alapfokú tárgyalását, amelyben a volt elnökjelöltet legionárius propagandával vádolják.

Kezdődhet Georgescu tárgyalása a legionárius propaganda-ügyben
2025. december 09., kedd

Grindeanu: a PSD nem fogja megszavazni a bizalmatlansági indítványt

A PSD-s törvényhozók nem fogják megszavazni a Bolojan-kabinet elleni bizalmatlansági indítványt – biztosított kedden a párt elnöke.

Grindeanu: a PSD nem fogja megszavazni a bizalmatlansági indítványt
2025. december 09., kedd

A fiatalok 99 százaléka internetezik Romániában

A romániai háztartások 89,1 százaléka rendelkezik jelenleg internet-hozzáféréssel; ez 0,5 százalékponttal több a 2024-ben jegyzett aránynál – derül ki az Országos Statisztikai Intézet (INS) kedden közzétett adataiból.

A fiatalok 99 százaléka internetezik Romániában
Hirdetés