
Fotó: Sándor Csilla
Az egész országban, így Hargita megyében is rögtönzött tüntetést tartottak csütörtökön a Mezőgazdasági Intervenciós és Kifizetési Ügynökség (APIA) alkalmazottai. A munkabeszüntetés oka, hogy az új bértörvény következtében a jövő év elejétől jelentősen csökkenni fog a megyei kirendeltségek alkalmazottainak bére.
2017. november 16., 13:442017. november 16., 13:44
2017. november 16., 14:102017. november 16., 14:10
Az egységes bértörvény a magas rangú állami tisztviselők esetében már júliusban érvénybe lépett, a közalkalmazottaknak viszont január elsejéig várniuk kell a béremelésre. A probléma azonban nem ezzel van, sokkal inkább
Ebbe a helyzetbe kerültek az APIA alkalmazottai is: bár a bértörvény szerint pár száz lejjel növekszik a bruttó jövedelmük januártól, a kézbe kapott nettó jövedelmük valójában kevesebb lesz, mint 2017-ben.
Az APIA jelenleg országszerte 4859 alkalmazottat foglalkoztat, közülük mintegy négyszázan dolgoznak a központi struktúrában (Bukarestben), a többiek pedig a területi, megyei kirendeltségeknél. Ez azért fontos, mert
Lázár István, a Hargita Megyei Mezőgazdasági Intervenciós és Kifizetési Ügynökség egyik alkalmazottja csütörtök délelőtt az APIA Hargita megyei székhelye előtt tartott tüntetésen érdeklődésünkre elmondta,
„Ezen a háromórás tüntetésen elsősorban tiltakozásunkat szeretnénk kifejezni a nettó béreink jövő évi csökkenése ellen. Főleg a magasabb és vezető pozícióban lévő kollégáinkat érintené a bércsökkentés, ami nagyjából lefedi az alkalmazottak jelentős részét. Hargita megyében 82 alkalmazott dolgozik, ebből 48-an a megyei székhelyen, és mind itt vagyunk a tüntetésen. Mivel a napokban még lesz egy értekezlet, ahol a szakszervezeti vezetők, a dolgozók képviselői találkoznak a vezetőséggel, bízunk benne, hogy kedvező irányban mozdul előre az ügyük, és megoldást találnak arra, hogy eleget tegyenek a kéréseiknek. Ellenkező esetben a jogszerűség határain belül fogjuk meghozni a döntéseinket, és semmi sem kizárt. Ez jelenthet például egy sztrájkot is. Előtte természetesen egyeztetünk a többi megyei kirendeltséggel is, de a végső döntést itt helyben, megyei szinten fogjuk meghozni” – emelte ki Lázár.
Küldetésük az, hogy dolgozzanak
Ez az értekezlet azonban egyáltalán nem biztos, hogy az APIA alkalmazottainak elképzelései szerint alakul, főként annak fényében, hogy a csütörtöki tüntetés kezdete előtt Petre Daea mezőgazdasági miniszter azt üzente számukra: maradjanak nyugodtak és dolgozzanak. Az Agerpres hírügynökségnek adott nyilatkozatában a miniszter úgy fogalmazott, az APIA alkalmazottainak egyetlen küldetése van: dolgozni, becsületesen dolgozni, korrekt fizetésért.
„Nem hiszem, hogy olyan helyzetben vannak most, hogy panaszkodhatnának a fizetésük miatt. Azt üzenem most is az APIA minden alkalmazottjának és hivatalnokának, akiket tisztelek: legyenek nyugodtak és dolgozzanak, mert van még idő a jövő év kezdetéig. Most ki kell fizetniük a támogatásokat, mert van pénzünk a költségvetésben, amit a mezőgazdászoknak kell juttatnunk, nem pedig a minisztériumban tartanunk, mert még megtörténhet, hogy elszámoltatnak majd emiatt” – mondta Petre Daea.
Tiltakozik a Legfelsőbb Igazságszolgáltatási Tanács (CSM) az új közalkalmazotti bértörvény tervezete ellen, amely a testület szerint „végérvényesen aláássa” az igazságszolgáltatás működését.
A gázolaj ára – az elmúlt egy évben először – a benzin ára alá csökkent a Rompetrol töltőállomásain, miután a kazah vállalat az elmúlt napokban 25 banival csökkentette a dízel üzemanyag literenkénti árát, miközben a benzin árát változatlanul hagyta.
A hazai színházi világ legrangosabb szakmai elismeréseit osztották ki hétfőn a bukaresti UNITER-gálán, ahol több erdélyi magyar alkotó és művész is elismerésben részesült.
Manipulációnak nevezte kedden Kelemen Hunor RMDSZ-elnök a Demeter András volt kulturális miniszter körüli botrányt, amelyet szerinte egy kontextusából kiemelt kijelentés robbantott ki.
Elhunyt Varró Éva pszichológus – adta hírül a Kolozsvár központú J.L. Moreno Pszichodráma Társaság (Societatea de Psihodramă J.L. Moreno). A szakembert 2024. augusztus 20-án Pro Urbe díjjal tüntette ki a csíkszeredai városvezetés.
Az RMDSZ akkor fogja eldönteni, hogy támogatja-e a jövendőbeli miniszterelnök-jelöltet, amikor kiderül, hogy mik a tervei – jelentette ki kedden Kelemen Hunor.
Életbe lépett a vágányzár az Újtusnád és Csíkszentsimon közötti vasútvonalon, amely egészen szeptember 16-ig tart majd, ezalatt az utasokat autóbuszok szállítják majd Csíkszereda és Újusnád között. Egy vasúti hidat kell újjáépíteni.
Meghalt egy 36 éves nő a Kolozs megyei Aranyoslóna településen, miután megkéselték egy több személyt érintő spontán összetűzésben – tájékoztatott kedden a megyei rendőrség.
Ismét megkapta a moldovai állampolgárságot Traian Băsescu volt román államfő – jelentette be kedden a Facebook-oldalán Maia Sandu moldovai elnök.
szóljon hozzá!