
Fotó: Veres Nándor
Még nem működik, de a korábbi idegenkedés helyett már kedvező a fogadtatása a Csíkcsicsóban épített községi trágyatárolónak a gazdák részéről. A szükséges géppark beszerzése után nemsokára beüzemelik a létesítményt.
2022. január 29., 11:542022. január 29., 11:54
Elkészült a Csíkcsicsó határában, a községhez tartozó Oltfalu közelében levő legelőn a pályázati támogatással épített trágyatároló, amelynek beüzemeléséhez a szükséges géppark beszerzése van még hátra. Mint Péter Lukács polgármester kérdésünkre elmondta:
Fotó: Veres Nándor
Úgy tudja, hogy néhány héten belül leszállítják a gépeket, amelyeket a szaktárca által kiírt közbeszerzés nyomán vásárolnak meg, utána pedig a működtetéshez szükséges engedélyt kell beszerezni.
Fotó: Veres Nándor
Az elöljáró szerint főleg abban az időszakban, amikor az előírások szerint nem szabad a trágyát kihordani a földekre – késő ősztől tavaszig, mert akkor fertőződik a talajvíz –
Fotó: Veres Nándor
Mint megtudtuk, a tároló és az ott biztosított szolgáltatás nem talált túl lelkes fogadtatásra az állattartó gazdák részéről az első megbeszéléseken, mert sokan szkeptikusan viszonyultak hozzá. Utána viszont a Mezőgazdasági Támogatási és Intervenciós Ügynökség (APIA) által végzett ellenőrzések során egyértelművé vált, hogy sok gazdánál nincs az előírásoknak megfelelő trágyatároló.
– a polgármester szerint ez már kedvezőre változtatta a közhangulatot. Ugyanakkor nemrég egy mezőgazdasági pályázaton nagyobb pontszámot lehetett elérni, ha szerződést kötnek a trágya szakszerű tárolására – ezt többen meg is tették.
Fotó: Veres Nándor
– vélekedett a községvezető. A tárolóba egyébként egész évben lehet majd istállótrágyát szállítani, a leadott mennyiséget utánfutónként jegyzik a szándék szerint.
Az építkezés során egy 3000 köbméteres kapacitású, 40x25 méteres alapterületű tároló épült betonból, a trágyalé számára egy 10x3 méteres medencét alakítottak ki, a területet bekerítették, készült egy személyzeti épület, a közvilágítást pedig napelemes rendszer biztosítja.
Fotó: Veres Nándor
Egy disznó csatangolt csütörtök este a Marosvásárhely-Radnót közötti autópályán.
A városi autóbuszokon tapasztalt reggeli zsúfoltság elkerülése érdekében hétköznapokon 6.30 és 8.30 között ne lehessen használni az ingyenes nyugdíjas bérleteket – áll abban a határozat-tervezetben, amit a marosvásárhelyi tanácsosoknak kell megszavazniuk.
A sepsiszentgyörgyi mozi közelébe költözött a sepsiszentgyörgyi rendőrség, az új székházban fogadják a lakosságot is.
Adománygyűjtést szerveznek vasárnap a gyergyóalfalui Baricz Alfonz részére, aki munkavégzés közben szenvedett balesetet.
Vonatbaleset történt csütörtökön délután Szászrégenben, amelyben egy 43 éves nő életét vesztette.
Közbiztonsági fejlesztések indulnak Gyergyószentmiklóson, miközben a frissen bevezetett fizetéses parkolás első tapasztalatai alapján több szabályozást is módosított a képviselő-testület.
Letette csütörtökön a hűségesküt és román állampolgár lett Dominic Fritz temesvári polgármester, a Mentsétek meg Romániát Szövetség (USR) elnöke.
A kormány csütörtöki ülésén jóváhagyta, hogy az érettségin és a nyolcadikosok képességfelmérő vizsgáján 10-es átlagot elérő diákok pénzjutalomban részesüljenek.
Négy személyautó ütközött a Kovászna megyei Maksánál csütörtök délután. A mentés és a helyszínelés idejére forgalomkorlátozást vezettek be.
A befagyasztott orosz vagyon ügye halott – jelentette ki a magyar miniszterelnök csütörtökön Brüsszelben az EU-csúcsra érkezve, hangsúlyozva: nem a háborút kell finanszírozni, hanem a békét.
szóljon hozzá!