Hirdetés
Hirdetés

Már nem csak a paradicsomtermesztőket támogatják

A paradicsomon kívül más zöldségkultúrákra is kiterjesztették a támogatást. Képünk  illusztráció

A paradicsomon kívül más zöldségkultúrákra is kiterjesztették a támogatást. Képünk illusztráció

Jóváhagyta a kormány a zöldségtermesztőknek szánt de minimis támogatást: idéntől a paradicsom mellett a paprikát, uborkát és padlizsánt termesztők is igényelhetik a juttatást. A beiratkozáshoz szükséges kérések benyújtásának határideje július 20-a.

Iszlai Katalin

2021. június 24., 10:492021. június 24., 10:49

2021. június 24., 13:412021. június 24., 13:41

Március végén jelentette be Adrian Oros mezőgazdasági miniszter, hogy a korábbi években nagy népszerűségnek örvendő, úgynevezett paradicsomprogramot kiterjesztik. Akkor arról beszélt, hogy a juttatást a zöldpaprikát, kápiapaprikát, uborkát, paradicsomot, fehér és piros káposztát, illetve padlizsánt termesztők igényelhetik. A kormány végül a napokban hagyta jóvá a Mezőgazdasági Intervenciós és Kifizetési Ügynökség (APIA) ügykezelésébe tartozó támogatást, és mint kiderült,

a káposztafélék végül nem kerültek fel az elfogadott zöldségfélék listájára.

A határozat szerint tehát a támogatás paradicsom, zöldpaprika, kápiapaprika, uborka és padlizsán védett területen történő termesztése esetén igényelhető.

A gazdáknak legkevesebb tízáras területen kell megvalósítaniuk a termelést, az ezer négyzetméterre pedig kétezer eurós támogatást biztosítanak.

Azt is meghatározták továbbá, hogy legkevesebb hány kilogrammnyi zöldség termesztése szükséges a támogatás megszerzéséhez. Üvegházakban zöld- vagy kápiapaprikából legkevesebb 2900 kilogrammot kell termelni ezer négyzetméteren, uborkából 5000-et, paradicsomból 8500-at, padlizsánból pedig 3000 kilogrammot. Fóliasátrakban zöld- vagy kápiapaprikából legkevesebb 1600 kilogramm termelése szükséges egy ezer négyzetméteres területen, uborkából 3000, paradicsomból 3200, padlizsánból pedig 2000 kilogramm.

Feltétel továbbá az is, hogy a termést november 2-a és december 2-a között kell értékesíteni, hiszen a kezdeményezés célja az, hogy szezonon kívül is lehessen hazai termesztésű zöldségeket vásárolni.

A 150 millió lejes kerettel induló programban még idén támogatásban részesítik a gazdákat, a beiratkozáshoz szükséges kéréseket július 20-áig várják.

Hirdetés

Ellenőrizni fognak

Haschi András, az APIA Hargita megyei igazgatója megkeresésünkre elmondta, fontos tudni, hogy a július 20-ai határidőig csak a programba való beiratkozáshoz szükséges szándéknyilatkozatokat várják, a támogatásigényléshez szükséges egyéb dokumentumokat csak később kell majd leadniuk az érdeklődő gazdáknak. Hozzátette, a későbbiekben ellenőrizni fogják, hogy tényleg termesztettek-e a vállalt zöldségféléből, ha igen, mekkora területen, és megvan-e az elvárt terméshozam. Ha minden feltételnek megfelelnek, az év végén folyósítják a támogatást. Az igazgató ugyanakkor elismerte, hogy Hargita megyében várhatóan kevésbé lesz népszerű ez a program, ekkora területen ugyanis nagyon kevesen foglalkoznak zöldségtermesztéssel a térségben. A szomszédos Maros megyében viszont nagy segítséget jelenthet a gazdáknak a juttatás.

Hirdetés
szóljon hozzá! Hozzászólások
Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés

Ezek is érdekelhetik

Hirdetés

A rovat további cikkei

2026. augusztus 09., vasárnap

Fejszékkel támadtak a mentősökre egy TikTokon terjedő álhír miatt – videóval

Botokkal, fejszékkel és kövekkel támadtak rá a Kolozs megyei mentőszolgálat munkatársaira, akik egy beteget próbáltak ellátni Récekeresztúron. A mentőautó sofőrje súlyosan megsérült – közölte vasárnap a Facebook-oldalán az egészségügyi minisztérium.

Fejszékkel támadtak a mentősökre egy TikTokon terjedő álhír miatt – videóval
Hirdetés
2026. augusztus 09., vasárnap

Aratókalákával idézték fel a múltat Csíkszentkirályon

Az együtt végzett munka örömét, az aratás hagyományát és a kaláka közösségformáló erejét is megtapasztalhatták az érdeklődők szombaton Csíkszentkirályon.

Aratókalákával idézték fel a múltat Csíkszentkirályon
2026. augusztus 09., vasárnap

A hétvégi felszusszanás után hétfőtől ismét visszatér a kánikula

Az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM) vasárnapi előrejelzése szerint hétfő 10 órától szerda 21 óráig az egész országban kánikulára, rendkívül magas hőmérsékletekre, fokozott hőterhelésre és trópusi éjszakákra van kilátás.

A hétvégi felszusszanás után hétfőtől ismét visszatér a kánikula
2026. augusztus 09., vasárnap

Sikeres volt a vízterelés: nyolc centiméterrel nőtt a Duna vízszintje Csernavodánál

Nyolc centiméterrel nőtt a Duna vízszintje a csernavodai atomerőműnél, ami biztosítja a létesítmény további működését – közölte vasárnap a Facebook-oldalán Radu Miruță.

Sikeres volt a vízterelés: nyolc centiméterrel nőtt a Duna vízszintje Csernavodánál
Hirdetés
2026. augusztus 09., vasárnap

Magyar előadók Sziget-koncertjei lesznek láthatók az M1-en

Mehringer, Co Lee és a Blahalouisiana Sziget fesztiválos koncertjét is láthatják majd a közmédia nézői az M1-en – közölte a Duna Médiaszolgáltató Nonprofit Zrt. szombaton az MTI-vel.

Magyar előadók Sziget-koncertjei lesznek láthatók az M1-en
2026. augusztus 08., szombat

Baka András elfogadta a felkérést a köztársasági elnöki tisztségre

Elfogadta a felkérést a köztársasági elnöki tisztségre Baka András – közölte a kormányfő Facebook-oldalán szombaton.

Baka András elfogadta a felkérést a köztársasági elnöki tisztségre
2026. augusztus 08., szombat

Románia irányából érkező ukrán csalidrón robbant fel Bulgáriában – frissítve

Drón hatolt be szombat reggel Románia irányából Bulgária légterébe, majd a bolgár határtól mintegy 100 méterre felrobbant – közölte Rumen Radev miniszterelnök a bolgár biztonsági tanács ülése után.

Románia irányából érkező ukrán csalidrón robbant fel Bulgáriában – frissítve
Hirdetés
2026. augusztus 08., szombat

Vaddisznó szaladt le a budapesti metróba, felszállt az egyik kocsira, majd kilőtték – videóval

Egy várakozó metrószerelvénybe is betévedt az a sérült vaddisznó, amely a mozgólépcsőn jutott le szombaton a Kossuth Lajos téri metróállomás peronjára, de egyik utas sem sérült meg – közölte a BKV Zrt. az MTI-vel.

Vaddisznó szaladt le a budapesti metróba, felszállt az egyik kocsira, majd kilőtték – videóval
2026. augusztus 08., szombat

Hétvégén is folytatódik a gázolaj árának csökkenése

A pénteki árcsökkenést követően szombaton is olcsóbb lett néhány banival a gázolaj a romániai töltőállomásokon, míg benzint szinten mindenhol az előző napi áron lehet tankolni.

Hétvégén is folytatódik a gázolaj árának csökkenése
2026. augusztus 08., szombat

Megvan, kit jelöl köztársasági elnöknek a Tisza Párt

Baka Andrást, a Legfelsőbb Bíróság korábbi elnökét jelöli köztársasági elnöknek a Tisza párt parlamenti frakciója.

Megvan, kit jelöl köztársasági elnöknek a Tisza Párt
Hirdetés