Hirdetés
Hirdetés

Már igényelhető az anyasági támogatás és a babakötvény

Mindkét támogatási formát a 2017. június 30. után született gyermek után lehet igényelni, a gyerek születését követő hat hónapon belül. Illusztráció •  Fotó: Boda L. Gergely

Mindkét támogatási formát a 2017. június 30. után született gyermek után lehet igényelni, a gyerek születését követő hat hónapon belül. Illusztráció

Fotó: Boda L. Gergely

Újdonságokat hozott január a magyar állampolgársággal rendelkező erdélyieknek, ugyanis ettől az évtől a Magyarország területén kívül élő gyerekek után is jár az anyasági támogatás, valamint a babakötvény.

Szász Cs. Emese

2018. január 07., 16:402018. január 07., 16:40

2018. január 07., 16:412018. január 07., 16:41

A két családtámogatási forma eddig a Magyarország területén született és élő gyermek után járt. Novák Katalin család- és ifjúságügyért felelős államtitkár nyáron jelentette be, hogy 2018 a családok éve lesz, amelynek keretében a magyar kormány számos, gyermekvállalást és gyermeknevelést támogató döntést kíván meghozni és gyakorlatba ültetni. Ezek közé tartozik a Köldökzsinór program – egyszeri anyasági támogatás és babakötvény – külhoni kiterjesztése is, erre 640 millió forintot különítettek el 2018-ban.

Hirdetés

A Magyarország területén kívül született és ott élő magyar állampolgárságú gyerekek után január 1-jétől kérhetik ezeket a támogatásokat. A törvény visszamenőleges hatályú, azaz mindkét támogatási formát minden, 2017. június 30. után született gyermek után igényelni lehet:

a gyermek anyja 64 125 forint anyasági támogatásra (ikrek esetében 85 500 forint), a gyermek pedig 42 500 forint összegű életkezdési támogatásra, közismertebb nevén babakötvényre jogosult.

A babakötvény igénylése esetén a magyar állam 42 500 forintot helyez el egy, a Magyar Államkincstárnál vezetett letéti számlára, amelyet évente az inflációnak megfelelő kamattámogatással növel, és amelyet a családok Start-számla nyitásával és azon elhelyezett megtakarításokkal tovább gyarapíthatnak. Ezt az összeget a gyermek nem kaphatja meg, csupán a 18. születésnapját követően.

A támogatás folyósításának feltétele, hogy a születés Magyarországon anyakönyvezve legyen, kivételt csak a Szlovákiában vagy Ukrajnában született és ott élő gyermekek jelentenek, akik a magyar igazolvánnyal igényelhetik a támogatást. A gyermektámogatási formákat a szülő igényelheti a gyermek születését követő hat hónapon belül. Jó tudni, hogy a gyermek anyakönyvezése és az anyasági támogatás iránti kérvényezés egyszerre is benyújtható.

A Csíkszeredai Főkonzulátus honlapján az új év első napjától elérhető a program ismertetője. Az útmutatóból megtudható, hogy kik jogosultak ezekre a támogatásokra, mikor, hol, és hogyan lehet igényelni a juttatásokat. A támogatást a konzuli feladatot ellátó hivatásos magyar külképviseleteken, Magyarországon az integrált ügyfélszolgálatoknál, postai úton és elektronikusan is lehet igényelni.

Hirdetés
szóljon hozzá! Hozzászólások
Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés

Ezek is érdekelhetik

Hirdetés

A rovat további cikkei

2026. augusztus 19., szerda

Augusztus 20-án újraindul a Híradó az M1-en

Új fejezet kezdődik a közmédia történetében augusztus 20-án, az államalapítás ünnepén elindul a független és hiteles Híradó – közölte a Duna Médiaszolgáltató Nonprofit Zrt. Sajtó és Marketing Irodája kedden az MTI-vel.

Augusztus 20-án újraindul a Híradó az M1-en
Hirdetés
2026. augusztus 19., szerda

Mától Baka András Magyarország köztársasági elnöke

Szerdán lép államfői hivatalába Baka András. Az Országgyűlés augusztus 11-én választotta meg köztársasági elnöknek a Legfelsőbb Bíróság volt elnökét, akit a kormánypárti Tisza-frakció jelölt.

 

Mától Baka András Magyarország köztársasági elnöke
2026. augusztus 18., kedd

Kijött az előzetes a Száz év magány sorozatadaptációjának utolsó részéhez

Közeledik a Száz év magány sorozatfeldolgozásának lezárása, a Netflix pedig közzétette a Grand Finale néven futó utolsó epizód előzetesét.

Kijött az előzetes a Száz év magány sorozatadaptációjának utolsó részéhez
2026. augusztus 18., kedd

Bolojan: nem szabad a törvényalkotást politikai bosszúra használni

Nem szabad a törvényalkotást politikai bosszúra, az ellenfelek elleni támadásra használni - hangoztatta Ilie Bolojan, Románia ügyvivő miniszterelnöke kedden.

Bolojan: nem szabad a törvényalkotást politikai bosszúra használni
Hirdetés
2026. augusztus 18., kedd

Méhnyakrák-szűrőprogram a székelyföldi megyékben is

Ingyenes méhnyakrák-szűrőprogram kezdődik a székelyföldi megyékben: 25 és 65 év közötti nők jelentkezhetnek a vizsgálatokra. A kezdeményezés a korai felismerést és a megelőzést célozza. Romániában naponta átlagosan hat nő hal meg a betegség következtében.

Méhnyakrák-szűrőprogram a székelyföldi megyékben is
2026. augusztus 18., kedd

A város arculatát és magánszférájukat féltik egy kézdivásárhelyi ingatlanberuházás ellenzői

Egy tervezett ingatlanberuházás miatt tartottak közvitát kedden Kézdivásárhelyen, miután az elképzeléssel nem értenek egyet az érintett utca lakói. A felek végül is nem jutottak közös nevezőre, a végső döntés a helyi képviselő-testület kezében van.

A város arculatát és magánszférájukat féltik egy kézdivásárhelyi ingatlanberuházás ellenzői
2026. augusztus 18., kedd

Villamosenergia-tároló beruházásokra ad pénzt a kormány

Ilie Bolojan ügyvivő miniszterelnök kedden bejelentette, hogy a Hivatalos Közlönyben hétfőn közzétették a Pályázati útmutatót az önálló akkumulátoros villamosenergia-tároló beruházásokhoz, amelyeket a Modernizációs Alapból finanszíroznak.

Villamosenergia-tároló beruházásokra ad pénzt a kormány
Hirdetés
2026. augusztus 18., kedd

Nicușor Dan megalapozottnak tartja a feddhetetlenségi törvénnyel kapcsolatos beadványát

Nicușor Dan államelnök kedden az alkotmánybíróság feddhetetlenségi törvénnyel kapcsolatos hétfői döntésére reagálva kijelentette, várja a testület indoklását.

Nicușor Dan megalapozottnak tartja a feddhetetlenségi törvénnyel kapcsolatos beadványát
2026. augusztus 18., kedd

Három szakaszban dől el idén, hogy ki lehet iskolavezető januártól

Székelyföldön összesen több mint ötszáz iskolavezetői állásra írtak ki versenyvizsgát, ennek kevesebb mint fele aligazgatói poszt. A jelentkezők szeptember 14-e és október 2-a között nyújthatják be dossziéikat, a vizsga pedig három részből áll majd.

Három szakaszban dől el idén, hogy ki lehet iskolavezető januártól
2026. augusztus 18., kedd

Nyugtat az energiaügyi minisztérium: nem várhatók problémák az árammellátásban

Az energiaellátás helyzete stabil, a rendelkezésre álló termelési kapacitások maximális teljesítménnyel működnek, és hozzájárulnak a csernavodai atomerőmű 2-es reaktorának kiesése miatti hiány pótlásához – közölte kedden az energiaügyi minisztérium.

Nyugtat az energiaügyi minisztérium: nem várhatók problémák az árammellátásban
Hirdetés