Hirdetés
Hirdetés

Már igényelhetik a gazdák 2022 első negyedévére a gázolaj-támogatást

Az üzemanyagdrágulás miatt jól jön majd a gazdáknak a gázolaj-támogatás. A juttatást már elektronikus levélben is igényelhetik. Képünk illusztráció •  Fotó: Pinti Attila

Az üzemanyagdrágulás miatt jól jön majd a gazdáknak a gázolaj-támogatás. A juttatást már elektronikus levélben is igényelhetik. Képünk illusztráció

Fotó: Pinti Attila

Már fogadja a mezőgazdasági intervenciós és kifizetési ügynökség (APIA) a 2022-es esztendő első negyedévére vonatkozó gázolaj-támogatási kérelmeket. Az igénylés egyszerűbbé vált, már elektronikus levélben is elküldhetik a gazdák a kérelmeket. A támogatásra az üzemanyagárak ugrásszerű drágulása miatt nagy szüksége lehet a mezőgazdasági tevékenységből élőknek.

Széchely István

2021. december 07., 10:572021. december 07., 10:57

2021. december 07., 11:232021. december 07., 11:23

Elkezdődött a következő negyedévre biztosított gázolaj-támogatás igénylési időszaka,

a kérelmezési feltételeknek megfelelő gazdák december végéig nyújthatják be az APIA-hoz a szükséges iratokat.

Ezt egyelőre kevesen tették meg Hargita megyében, jellemzően az utolsó napokra hagyják a jogosultak a kérelem benyújtását – közölte lapunkkal a Hargita Megyei Mezőgazdasági Intervenciós és Kifizetési Ügynökség (APIA) munkatársa, Váncsa Rozália, aki szerint

az év végi munkaszüneti napok miatt is jó volna, ha az igénylők nem várnának a hónap második feléig.

„E-mailen vagy postán elküldve, és személyesen is elfogadjuk az igénylést. A szükséges dokumentációt illetően nincs változás tavalyhoz képest, de

a benyújtás egyszerűsödött azzal, hogy elfogadjuk elektronikus formában is.

Vannak ügyfeleink, akik kérik a nyomtatványokat, mi emailen elküldjük nekik és ők kitöltve visszaküldik” – tájékoztatott a támogatási kérelem benyújtásának az egyszerűségéről Váncsa Rozália, megjegyezve, hogy

a megyei mezőgazdasági intervenciós és kifizetési ügynökség városi kirendeltségeinél is szívesen beszkennelik és elküldik a gazdák kérelmeit.

Még nem ismert a pontos érték

A gázolaj-támogatást azok a gazdák igényelhetik, akik valamilyen vállalkozást működtetnek, és a mezőgazdasági munkához gázolajjal működő gépeket használnak.

Az általuk megművelt terület mérete, a termesztett növénykultúra, illetve állataik száma alapján kapják meg a támogatást, a juttatás értéke megegyezik az általuk elhasznált gázolajmennyiség jövedéki adójának az értékével.

Ez az érték idén 1,57 lej volt literenként. Azt egyelőre még nem lehet tudni, hogy mekkora lesz ez az érték 2022 első negyedévében, de az üzemanyagárak ugrásszerű drágulása miatt az már most biztos, hogy

nagy szüksége lesz a juttatásra a gazdáknak.

A támogatást utólag, minden negyedév végén számolják el a jogosultak számára a gázolajszámlák alapján.

Hargita megyében mintegy 600 gazda jogosult a juttatásra, de ez nem egy állandó szám.

A megyei APIA-nál várják azoktól a gazdáktól is a kérelmeket, akik a közelmúltban indítottak bármilyen kis – akár egyéni – vállalkozást – mondta az intézmény munkatársa.

Hirdetés

A támogatás igényléséhez kincstári számlája kell legyen az igénylőnek, egy típusnyomtatványt kell kitöltsön – az űrlapot megkaphatja az APIA-tól –, és a helyi polgármesteri hivataltól egy igazolást kell kérjen, amelyben szerepelnek az állatai, illetve az általa megművelt mezőgazdasági területek. Ezen kívül

vállalkozása iratcsomója, kincstári számlájának és személyazonossági igazolványának a másolata szükséges még az támogatási kérés benyújtásához.

Azok is benyújthatnak egy szándéknyilatkozatot az APIA-hoz, akiknek még nincs vállalkozása, csak az elkövetkező hat hónapban fogják bejegyeztetni azt. Amikor cégük megkezdi működését, a hiányzó iratokat eljuttathatják az ügynökséghez, így ők is megkaphatják a támogatást – sorolta fel a szükséges tudnivalókat a megyei mezőgazdasági intervenciós és kifizetési ügynökség képviselője.


Hirdetés
szóljon hozzá! Hozzászólások
Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés

Ezek is érdekelhetik

Hirdetés

A rovat további cikkei

2025. november 25., kedd

Nem lehet különbséget tenni a magánnyugdíjalapba befizetők között

Az alkotmánybíróság kedden hivatalosan is megerősítette, hogy alkotmányellenesnek nyilvánította a magánnyugdíjak kifizetését szabályozó törvénytervezetet.

Nem lehet különbséget tenni a magánnyugdíjalapba befizetők között
Hirdetés
2025. november 25., kedd

Három vállalat pályázik a Lukoil romániai érdekeltségeinek megvásárlására

Három vállalat jelezte szándékát a Lukoil orosz olaj- és gázipari óriáscég összes romániai érdekeltségeinek megvásárlására – jelentette be egy keddi sajtóeseményen Bogdan Ivan energiaügyi miniszter.

Három vállalat pályázik a Lukoil romániai érdekeltségeinek megvásárlására
2025. november 25., kedd

Ha bántalmaznak, fontos az is, hogy anyanyelveden kérhess segítséget

Sok magyar anyanyelvű áldozat azért nem mer segítséget kérni, mert attól tart, hogy nem tudja román nyelven elmagyarázni a problémáját. Fontos tudni, hogy a családon belüli áldozatok magyar nyelven is kaphatnak támogatást egy ingyenesen hívható számon.

Ha bántalmaznak, fontos az is, hogy anyanyelveden kérhess segítséget
2025. november 25., kedd

Belga zenekar székely gyökerekkel

A rockon belüli újszerűbb műfajoknak hódoló zenekedvelők máris hegyezhetik a fülüket. Közös, háromállomásos erélyi turnéra indul a debreceni Van és a Marosvásárhelyről dobbantó, belga Follia! együttes.

Belga zenekar székely gyökerekkel
Belga zenekar székely gyökerekkel
2025. november 25., kedd

Belga zenekar székely gyökerekkel

Hirdetés
2025. november 25., kedd

Biztonság, gazdaság, Schengen-hatás: kulcskérdésekről tárgyalt a magyar és a román külügyminiszter

A gazdasági együttműködés bővítéséről, a schengeni csatlakozás hatásairól és a regionális biztonság kérdéseiről egyeztetett bukaresti találkozóján Szijjártó Péter magyar külgazdasági és külügyminiszter és Oana Țoiu román külügyminiszter.

Biztonság, gazdaság, Schengen-hatás: kulcskérdésekről tárgyalt a magyar és a román külügyminiszter
2025. november 25., kedd

Alkotmánybíróság: alkotmányellenes a magánnyugdíjak kifizetését szabályozó törvénytervezet

Alkotmányellenesnek nyilvánította kedden az alkotmánybíróság a magánnyugdíjak kifizetését szabályozó törvénytervezetet – értesült hivatalos forrásokból az Agerpres. A tervezetet a legfelsőbb bíróság támadta meg a testületnél.

Alkotmánybíróság: alkotmányellenes a magánnyugdíjak kifizetését szabályozó törvénytervezet
2025. november 25., kedd

Már állnak a város karácsonyfái, ezekkel az adventi programokkal készülnek Csíkszeredában

Kicsi „gyermekváros”, zenekuckó, melegedő, karácsonyváró koncert – újdonságokkal és megszokott programokkal is készül az adventi időszakra a csíkszeredai városháza. Szilveszterkor pedig lesz köztéri tűzijáték is.

Már állnak a város karácsonyfái, ezekkel az adventi programokkal készülnek Csíkszeredában
Hirdetés
2025. november 25., kedd

Senki nem érdemli meg a verést – érzékenyítő kampány indul a családon belüli erőszak megállításáért

Több mint 50 nőt ölt meg idén a saját férje, párja, volt társa, családtagja Romániában. Üres székeket és mécseseket helyeztek ki emlékükre kedden Csíkszereda főterén a családon belüli erőszak megfékezésére indított 16 napos kampány indítóeseményén.

Senki nem érdemli meg a verést – érzékenyítő kampány indul a családon belüli erőszak megállításáért
2025. november 25., kedd

Szondy Zoltán a Lex Novákról: ez gyakorlatilag egy bohócparádé

Az ország alapproblémája, hogy büntetni mindenki tud, motiválni senki. Bírálni mindenki tud, irányt mutatni senki – nyilatkozta a Székelyhonnak a Lex Novák törvény kapcsán Szondy Zoltán klubelnök.

Szondy Zoltán a Lex Novákról: ez gyakorlatilag egy bohócparádé
2025. november 25., kedd

Szeptemberig 4,4 százalékkal nőtt a gépjármű-kereskedelem forgalma Romániában

Az idei év első kilenc hónapjában a nyers adatok szerint 4,4 százalékkal nőtt a gépjármű-kereskedelem forgalma 2024 azonos időszakához képest – derül ki az Országos Statisztikai Intézet (INS) kedden közzétett adataiból.

Szeptemberig 4,4 százalékkal nőtt a gépjármű-kereskedelem forgalma Romániában
Hirdetés