Hirdetés
Hirdetés

Már Hargita megyében is be tudják gyűjteni a koronavírus elleni kezelésekhez szükséges vérplazmát

Eddig más megyékből kellett plazmát kérni a súlyos állapotban lévő betegek kezelésére •  Fotó: Beliczay László

Eddig más megyékből kellett plazmát kérni a súlyos állapotban lévő betegek kezelésére

Fotó: Beliczay László

Egyelőre ugyan még a folyamat elején van a megyei vérközpont, és a készülékhez szükséges költséges fogyóanyagokból is kevés áll a rendelkezésükre, de már Hargita megyében is végezhetnek plazmaferézist. Az intézmény a napokban használatba vette az adományokból megvásárolt aferéziskészüléket, amely a daganatos betegek ellátásában jelent majd nagy segítséget, a koronavírus-járvány idején pedig a súlyos állapotban lévő páciensek vérplazmás kezelésében lesz a szakemberek hasznára.

Széchely István

2020. december 02., 12:442020. december 02., 12:44

A napokban lezajlott a Hargita Megyei Vérközpont egészségügyi személyzetének a felkészítése a székelyudvarhelyi vállalkozók adományából megvásárolt aferéziskészülék használatára, így

már Hargita megyében is hatékonyan tudnak begyűjteni az önkéntes donoroktól trombocitát, ami számos daganatos betegség kezeléséhez szükséges, ugyanakkor antitesteket tartalmazó vérplazmát is, amelyet súlyos állapotban lévő koronavírusos betegek kezelésére használnak.

A korszerű készülék segítségével egy alkalommal három egységnyi plazmát lehet kivonni a gyógyult páciens véréből – miközben a hagyományos eljárással csak egyet –, trombocitából pedig 3-5 egységnyit lehet begyűjteni.

Hirdetés

A megyei vérközpont vezetője, Kopacz Ildikó szerint ennek azért van nagy jelentősége, mert így a daganatos betegek – különösen ritka vércsoportúak – esetében nem kell várakozni négy vércsoportazonos trombocitadonorra, ugyanis egytől is le lehet venni a szükséges mennyiséget. Ugyanez a helyzet a koronavírusból kigyógyult plazmadonorok esetében is.

„Biztosra kell mennünk”

Egyelőre még a plazmaferézis-módszer alkalmazásának az elején tart az intézmény, ugyanakkor

a készülékhez szükséges, meglehetősen drága fogyóanyagokból is kevéssel rendelkeznek, ezért próbálnak biztosra menni a donorok esetében, hogy ne vesszen kárba egyetlen készlet se a fogyóanyagokból.

A plazmához szükséges speciális műanyagtasakból csak néhányat, de a trombocitaferézishez szükséges tasakból is kevesebb mint húszat kaptak az aferézis-készülék, illetve a véranalizátor megvásárlásakor, és a tasakokból néhányat már elhasználtak a készülék működtetésére való felkészítésen.

Mivel az aferéziskészülék nagyon érzékeny berendezés – például a stresszhelyzet miatti érösszehúzódást is érzékeli, és emiatt leállíthatja a folyamatot – ezért

trombocitadonornak főként rendszeres véradókat várnak, plazmadonornak pedig olyanokat, akiknek nem csak negatív tesztjük van, hanem fel is gyógyultak a megbetegedésből, tehát visszanyerték korábbi erőnlétüket, és megfelelő mennyiségű antitest van a vérükben.

Akinek az egészségi állapota nem állt teljesen helyre, nyugodtan várhat a jelentkezéssel még néhány hetet, annyi idő alatt nem csökken jelentősen az antitestek mennyisége a vérben – magyarázta a vérközpont vezetője. „Biztosra kell mennünk, mert ha nem, nagyon költséges lenne. És ez érvényes a trombocitára is. Fontos, hogy ne kelljen megszakítsuk a folyamatot, mert ezek a fogyóanyagok egyszerhasználatosak, és kárba vesznek, ha valamilyen okból meg kell szakítsuk” – fogalmazott.

Kik adhatnak plazmát, trombocitát?

Plazmaadónak azok jelentkezhetnek a megyei vérközpontnál, akiknek

a pozitív koronavírus-tesztje óta eltelt legalább 28 nap, a negatív teszt óta pedig 14 nap.

Ha valakinél egy saját kérésre elvégeztetett gyorsteszt (a vírus elleni antitestek vérből történő kimutatásával) igazolja, hogy átesett a fertőzésen, akkor a teszt eredményétől eltelt 14 nap után jelentkezhet plazmadonornak. Mindezek mellett

minden potenciális plazma- és trombocitadonor meg kell feleljen az általános véradási feltételeknek

– tájékoztatott Kopacz Ildikó.

Elmondta ugyanakkor, hogy országszerte óriási az igény a vérplazmára, és ugyan egyre több gyógyult beteg jelentkezik plazmadonornak, még mindig jóval több plazmára van szükség, mint amennyi rendelkezésre áll. Hargita megye – lévén, hogy eddig nem volt aferéziskészüléke – még csak most fog bekapcsolódni ebbe a rendszerbe.

A kölcsönösség – vagyis az, hogy egy megye küldeni is tudjon plazmát oda, ahol azonnali szükség van erre – azért fontos, mert szükség esetén kérhet is. Ha viszont állandóan csak kér, akkor megtörténhet, hogy egy idő után nem kap, ugyanis az igény mindenhol nagy

– tudtuk meg a megyei vérközpont vezetőjétől.

A plazma-, illetve trombocitaferézishez szükséges fogyóanyagok beszerzését egyébként még meg kell oldja az intézmény. Év vége lévén, már nem kaphatnak pénzt az Országos Hematológiai Intézettől, jövőre azonban mindenképpen igényelnek finanszírozást az aferéziskészülékhez szükséges fogyóanyagok megvásárlására – tudatta a megyei vérközpont vezetője.

Hirdetés
1 hozzászólás Hozzászólások
Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés

Ezek is érdekelhetik

Hirdetés

A rovat további cikkei

2026. július 13., hétfő

Két romániai hegymászó vesztette életét az Alpokban

Két román állampolgárságú hegymászó életét vesztette az olaszországi Gran Paradiso-hegységben, miután egy gleccserszakadékba zuhantak – jelentették be hétfőn az olasz hegyimentők az ANSA hírügynökség szerint.

Két romániai hegymászó vesztette életét az Alpokban
Hirdetés
2026. július 13., hétfő

Hat medve ijesztett rá kilenc turistára a széphavasi kápolnánál – végül a csendőrök segítettek

Hat medve ijesztett rá kilenc román, magyar és ausztrál nemzetiségű turistára hétfőn délután a Gyimesfelsőlok területén lévő széphavasi Szentlélek-kápolnánál – tájékoztat a Hargita Megyei Csendőr-főkapitányság.

Hat medve ijesztett rá kilenc turistára a széphavasi kápolnánál – végül a csendőrök segítettek
2026. július 13., hétfő

A levegő tisztasága csak a lakosságon múlik? – ezekkel lehet javítani a levegő szennyezettségén

Marosvásárhelyen a szálló por az egyik legnagyobb légszennyezési tényező, a szakemberek szerint pedig télen nagyobb gondot okoz, mint nyáron. Korlátozásokkal, az alternatív közlekedés népszerűsítésével és hőszigetelésekkel lehetne javítani a helyzeten.

A levegő tisztasága csak a lakosságon múlik? – ezekkel lehet javítani a levegő szennyezettségén
2026. július 13., hétfő

Magyar Péter: az alaptörvény-módosítás egy megalázott nemzet becsületét akarja és fogja visszaadni

A 17. alaptörvény-módosítás nem akar embereket megalázni, éppen ellenkezőleg egy megalázott nemzet becsületét akarja és fogja visszaadni – mondta Magyar Péter miniszterelnök hétfőn az Országgyűlésben.

Magyar Péter: az alaptörvény-módosítás egy megalázott nemzet becsületét akarja és fogja visszaadni
Hirdetés
2026. július 13., hétfő

Nicușor Dan: Románia határozottan elítéli az Oroszország által irányított csoportok ellenséges kibertevékenységeit

Románia határozottan elítéli az Oroszország Szövetségi Biztonsági Szolgálata által irányított csoportok által végrehajtott ellenséges kibertevékenységeket – jelentette ki hétfőn Nicușor Dan államelnök.

Nicușor Dan: Románia határozottan elítéli az Oroszország által irányított csoportok ellenséges kibertevékenységeit
2026. július 13., hétfő

Új látogatási rend a Szent Anna-tónál

Megváltozik a Szent Anna-tó látogatási rendje: a látogatóknak napijegyet kell váltaniuk, amely magában foglalja a látogatóközpont belépőjét és három óra ingyenes parkolást, míg a Mohos-tőzegláp ezentúl kötelező idegenvezető nélkül is látogatható lesz.

Új látogatási rend a Szent Anna-tónál
Új látogatási rend a Szent Anna-tónál
2026. július 13., hétfő

Új látogatási rend a Szent Anna-tónál

2026. július 13., hétfő

Újabb kudarc: eredménytelenül zárultak a kormányalakítási egyeztetések

Nem született megoldás a politikai válság rendezésére a Nicușor Dan államfővel a Cotroceni-palotában folytatott csaknem kétórás egyeztetésen, és miniszterelnök-jelöltekről sem esett szó – közölte a találkozó után Sorin Grindeanu.

Újabb kudarc: eredménytelenül zárultak a kormányalakítási egyeztetések
Hirdetés
2026. július 13., hétfő

Elkezdődik a Săvinești utca felújítása Marosvásárhelyen

Megkezdődik a Săvinești utca felújítása Marosvásárhelyen, miután befejeződtek a víz- és gázvezetékek cseréjével kapcsolatos munkálatok.

Elkezdődik a Săvinești utca felújítása Marosvásárhelyen
2026. július 13., hétfő

Újabb fontos lépés történt Marosvásárhely körgyűrűjének megvalósítása felé

Ezen a héten benyújtottuk az európai uniós támogatási kérelmet a körgyűrű 3-as és 6-os szakaszára. A beruházás összértéke több mint 538 millió lej.

Újabb fontos lépés történt Marosvásárhely körgyűrűjének megvalósítása felé
2026. július 13., hétfő

Gulyás Gergely lemond a Fidesz frakcióvezetői tisztségéről

Gulyás Gergely lemond a Fidesz frakcióvezetői posztjáról, a Fidesz és a KDNP pedig bojkottálja az Országgyűlés hétfői ülését – írja az MTI.

Gulyás Gergely lemond a Fidesz frakcióvezetői tisztségéről
Hirdetés