
Fotó: Borbély Fanni
Év végére remélték befejezni a poliklinikaként ismert csíkszeredai járóbeteg-rendelőintézet felújítását, de ez nem történt meg. A korábban földrengésveszélyesnek minősített épületben jövőre kerül minden a helyére.
2024. december 16., 07:452024. december 16., 07:45
Az elmúlt évben kezdték el a korszerűsítésre szoruló épület szerkezeti megerősítését, mert erre is szükség volt ahhoz, hogy a továbbiakban megfelelően működtethető legyen. A fejlesztési minisztérium biztosította támogatás nyomán a beruházás irányítása az Országos Beruházási Társaság (CNI) feladata lett, utóbbi intézmény több mint 24,5 millió lejt biztosít a költségekre.
A szerkezet megerősítése mellett új tetőszerkezet készült, szigetelték a homlokzatokat, nyílászárókat cseréltek, új fűtés-, villany- és vízhálózatokat alakítottak ki, belső átalakításokat végeztek.
– tájékoztatott a Hargita megyei tanács sajtóosztálya.
Fotó: Borbély Fanni
A beruházás költségeiből 904 ezer lejt a megyei önkormányzatnak kellett vállalnia, ebből a külső tereprendezést végzik el. 807 négyzetméteren alakítanak ki parkolókat és utat, 15 új parkolóhely épül, 3 méter széles és kétsávos út, 14 zöld parkolófelület. Egy gyalogos lépcsőt és 81 négyzetméternyi járdát is építenek.
– tudtuk meg.
Az épületben a munkálatok alatt is folyamatos volt a járóbeteg-ellátás, az átcsoportosított szakrendelők jelenleg is a keleti, a dr. Dénes László utca felőli C-szárnyban működnek, a szakorvosokhoz érkező páciensek azon a bejáraton juthatnak be, mert a főbejárat zárva van.
Fotó: Borbély Fanni
Mint a Csíkszeredai Megyei Sürgősségi Kórház kérdésünkre közölte, a rendelőintézet átadása után ismét elérhető lesz számos, korábban ott működő központ, átrendezik a járóbeteg szakrendelőket, ezeket szakterület szerint fogják csoportosítani, és új szolgáltatásokat is beindítanak. Így
– a kórházban most elfoglalt helyükön az onkológiai rendelőnek biztosítanak majd nagyobb felületet.
Fotó: Borbély Fanni
Szintén oda költöznek át a Gyermek Lelki Egészség Központ gyermekpszichiátriai és pszichológiai rendelői, de továbbra is ott lesz elérhető a családtervezői központ és az orvosi laboratórium mintavételi pontja is.
A felújítás előtt itt működő központok is újranyitnak: a szenológiai-, a vesekőtörő központ, a csontsűrűségmérő. Ismét lesz lehetőség röntgenvizsgálatra, az alagsorban a tornateremben a kórház gyógytornászai rehabilitációs tevékenységet végeznek. Ugyanakkor felületet biztosítanak a munkaképesség megállapítását végző bizottság számára is.
Fotó: Borbély Fanni
Munkacsoportot hozott létre az igazságügyi minisztérium a büntethetőség alsó korhatárának felülvizsgálatára – jelentette be hétfőn Radu Marinescu tárcavezető.
Az erdélyi Nagysinken (Cincu) működő NATO-támaszpont lőtere lesz a katonai szövetség most kezdődő, Dynamic Front 26 elnevezésű többnemzetiségű tüzérségi hadgyakorlatának egyik helyszíne – közölte hétfőn a román védelmi minisztérium (MAPN).
Óvatosságra inti a sofőröket és a gyalogosokat Bors Béla, Csíkszereda alpolgármestere, hiszen a hétfő reggeli után újabb jegesedés várható az ónos eső miatt a megyeszékhelyen.
Ilie Bolojan miniszterelnökkel tárgyalt hétfőn Nicușor Dan államfő a Cotroceni-palotában. Az elnöki hivatal közleménye szerint a kormányfő közelgő németországi látogatásának előkészítéséről és Románia 2026-os költségvetéséről is egyeztettek.
Január 27-e az emberiség egyik legnagyobb tragédiájára való emlékezés és reflektálás napja – hangsúlyozta a holokauszt nemzetközi emléknapja alkalmából hétfőn közzétett üzenetében Nicușor Dan.
Halálos kimenetelű baleset történt Gyergyóremete közelében szombaton, amikor az autó után vonatott szán felborult.
Közzétették a január utolsó, illetve február első hetére vonatkozó friss időjárás-előrejelzést.
Eltűnt egy emberölés miatt elítélt török állampolgár, miután néhány napos eltávozást kapott a bukaresti rahovai börtönből – a rendőrség nagy erőkkel keresi a férfit.
Első-és másofokú (sárga és narancssárga jelzésű) árvízvédelmi készültséget rendelt el hétfőn az Országos Hidrológiai és Vízgazdálkodási Intézet (INHGA) több folyóra, többek között Hargita és Kovászna megyében is.
Több ittas járművezetőt és egy jogosítvány nélkül közlekedő sofőrt is kiszűrtek a rendőrök az elmúlt hétvégén Hargita megyében.
szóljon hozzá!