
Pontos rajz alapján ültették be a több mint hatezer virágpalántát
Fotó: Rab Zoltán
Idén kissé megkésve, de beindították Marosvásárhelyen a főtéri virágórát, amelyen a román felirat mellett magyarul is látható immár a város neve.
2022. június 13., 13:432022. június 13., 13:43
2022. június 13., 14:062022. június 13., 14:06
Általában május végén indítják el a marosvásárhelyi virágórát, amely a város védjegyévé is vált. A szerkezetet egy helyi óraműves készítette, és több mint hatvan éve működik már. Úgy tudjuk, hogy idén javításra szorult, ezért késett meg az óra elindítása.
A főtéri virágóra kialakításához idén 6000 darab egynyári növényt ültetettek el. Mint a városi virágkertészet igazgatója, Dániel Lajos a Székelyhonnak elmondta, többek között díszcsalánt, begóniát, kövirózsát és borsos varjúhájat használtak.
Fotó: Rab Zoltán
Korábban a jogvédő szervezetek többször szóvá tették, hogy nem helyénvaló az, hogy csak román nyelven alakítsák ki Marosvásárhely nevét a virágokból.
Fotó: Rab Zoltán
A virágokból kialakított óra késő őszig mutatja majd a pontos időt, és lesz találkozások helyszíne Marosvásárhelyen.
Törvényjavaslatot nyújtott be az RMDSZ, amely szerint a jelenlegi 292 lejes gyermekpénzt 100 lejre csökkentenék, a fennmaradó összeget pedig „jelenléti ösztöndíjként” csak a rendszeresen iskolába járók kapnák meg, további 50 lejjel kiegészítve.
A Román Nemzeti Bank (BNR) szerdán 5,1004 lej/euró hivatalos árfolyamot jelentett be, ez pedig az első alkalom az elmúlt egy évben, hogy az európai valuta átlépte az 5,1 lejes pszichológiai küszöböt.
Hamarosan érkeznek az európai uniós források Magyarországra – közölte Magyar Péter leendő miniszterelnök, miután egyeztetett Ursula von der Leyennel, az Európai Bizottság elnökével szerdán Brüsszelben.
Első házként elfogadta szerdán a szenátus azt a törvénytervezetet, amely lehetővé teszi a középiskolák számára, hogy igazgatótanácsi döntéssel betiltsák a mobiltelefonok használatát az iskolában.
Belép a román piacra a Normal dán kiskereskedelmi vállalat – írja az MTI a profit.ro gazdasági portál információ alapján.
Az alkotmánybíróság szerdai döntése szerint sérti az alkotmányt az a törvénytervezet, amely szerint a romániai kluboknak a hivatalos mérkőzéseken legalább 40 százalékban hazai sportolókat kell szerepeltetniük a 2026–2027-es szezontól.
Április 29-én elhunyt Czegő Zoltán (1938–2026) költő, író, újságíró – közölte a szerző halálhírét a Magyar Írószövetség. A több elismerést kapott szerző számos verseskötete, elbeszélése, novellája, regénye és publicisztikája jelent meg.
Az alkotmánybíróság szerdán közölte, hogy helyt adott a Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) beadványának és alkotmányellenesnek nyilvánította a közszolgálati televízió és rádió vezetőtanácsi tagjainak kinevezéséről szóló parlamenti határozatokat.
Nagy mennyiségű szemetet dobott ki a csíkszeredai Suta-tó mellett, ötvenezer lejes bírságot kapott érte egy helyi cég, amelyet nemrég sikerült azonosítania a Csíkszeredai Helyi Rendőrségnek.
A gyimesbükki Fejér Sándor joggal nevezhette magát a sors kegyeltjének, hiszen a csodával határos módon maradt életben a Bilibók-tetőn, s került messzi földre. Idegenből hazaküldött levelei a szülőföldszeretet szépirodalmi igényű megnyilvánulásai.
szóljon hozzá!