Tatár Lehel
Fotó: Facebook
Kisebb meglepetést okozott a csütörtöki marosvásárhelyi tanácsülésen a legfiatalabb önkormányzati képviselő, a Szabad Emberek Pártja (POL) színeiben politizáló Tatár Lehel, aki Mark Hermann Christian helyett lépett be a képviselő-testületbe, és nemcsak románul, hanem magyarul is letette az esküt. Az ülés előtt elmondta, a törvény nem tiltja, hogy magyarul is elmondja az eskü szövegét, így lefordította azt, és magyarul is esküt tett. Volt, aki fintorokat vágott ezt hallva.
2018. április 26., 17:372018. április 26., 17:37
A kolozsvári műépítészeti egyetemen tanuló Tatár Lehel lapcsaládunknak azt mondta, hogy az épített örökség megőrzésével, városrendezési problémákkal és a helyi tömegközlekedéssel szeretne behatóbban foglalkozni, hiszen ezt tanulja, és ez a terület érdekli. Szerinte fontos lenne, hogy a város nagyobb hangsúlyt fektessen a Marosvásárhelyen lévő elhanyagolt műemlék épületek felújítására, és megtalálja a módját annak, hogy a tulajdonosokat „kényszerítse” az értékes épületek karbantartására.
Megkérdeztük Tatár Leheltől, hogy egyetemistaként és POL-tanácsosként hogyan értékeli a MOGYE és a Petru Maior Egyetem összevonását. Az elmúlt napokban kisebb vihart kavart, hogy a POL választási programjában már szerepelt: „a régió számára előnyös lenne a három állami egyetem egyesítése”. Tatár Lehel nem kívánt nyilatkozni a témában, arra hivatkozva, hogy nem eléggé tájékozott a kérdésben.
Az elmúlt napokban, miután a közvéleményt megosztotta a két egyetem összevonása, a POL egyik tanácsosa, Pápai László Zsolt nyilvános oldalán a következőket írta. „Véleményünk szerint
Miután a PME beolvad a MOGYE-be, alkalmazkodnia kell a MOGYE multikulturális jellegéhez, és ezzel megnyílna az út a magyar oktatás előtt az eddig kizárólag román nyelven elérhető szakokon is (mérnöki, jogi, közgazdasági, közigazgatási stb). Meglátásunk szerint az egyetlen helyes út a törvény betartatása, és a magyar oktatási vonal létrehozása a MOGYE keretein belül, és ebbe a struktúrába kell majd beleolvadjon a PME, létrehozva az új szakokon is a magyar oktatási vonalat.”
Vasárnap 19 órakor a Szilágy megyei Hídalmás községhez tartozó Milványban (Miluani) a részvételi arány megközelítette a 350 százalékot, a megye további hat szavazókörzetében pedig meghaladta a 100 százalékot.
A székelyföldi megyék választási részvétele jelenleg jócskán az országos átlag alatt van, de remélhetően csak azért, mert az eddigi tapasztalatok alapján sokan szeretnek este az urnákhoz járulni.
A vasárnap reggeli urnanyitástól a délutáni órákig több mint kétszáz választási incidensről érkezett bejelentés a rendőrséghez – közölte a belügyminisztérium szóvivője.
Egy kilyéni lakóháznál keletkezett tűzhöz riasztották a sepsiszentgyörgyi tűzoltókat vasárnap délután.
A székely megyék mezőnyében a legkisebb, Kovászna megye vezet a kampánycsendsértések tekintetében. Volt, ahol politikai szlogenek, és volt, ahol alkohol folyt.
Maros megye néhány településén áramszünet volt vasárnap, áramfejlesztőkkel azonban megoldották, hogy ne legyen fennakadás a szavazóhelyiségekben.
Amíg június kilencedikén öt szavazólappal kellett elvonulni a szavazófülkébe, addig most mindössze egyet kap a választópolgár. Az önkormányzati és európai parlamenti választáshoz képest az államelnöki voksolás egyszerű, mint az egyszeregy.
Sepsiszentgyörgyön a vasárnapi templomi eseményeket követően látszólag megnőtt a forgalom a szavazókörzetekben, például a Székely Nemzeti Múzeumban (15. számú körzet) kisebb sor is kialakult, így a csendőrség szabályozta a belépést.
Kampánycsend megsértésére vonatkozó bejelentéseket vizsgál ki a rendőrség. Az elkövetők a törvény szerint 1500 és 4500 lej közötti büntetésekre számíthatnak. Van, akit már meg is bírságoltak.
Rendbontás nélkül zajlik a szavazás Kézdivásárhelyen. A főtéren ugyan feltűnt egy Prahova megyei kirándulóbusz, ami sokakban gyanakvást keltett, de mint megtudtuk, alaptalanul.
1 hozzászólás