
Magyar állami kitüntetésben részesült többek között Tar Gyöngyi, a Hargita Megyei Egészségügyi Igazgatóság igazgatója
Fotó: Székelyhon Tv
Magyarország köztársasági elnöke a nemzeti ünnep, március 15. alkalmából, a miniszterelnök előterjesztésére kitüntetéseket adományozott székelyföldi közéleti személyiségeknek is. A kitüntetettek névsora a Magyar Közlönyben jelent meg hétfőn.
2021. március 15., 17:012021. március 15., 17:01
A magyar arany érdemkereszt polgári tagozatát adományozta Áder János köztársasági elnök Tar Gyöngyi Hargita megyei tiszti főorvosnak, a Hargita Megyei Egészségügyi Igazgatóság igazgatójának a Nemzetközi Gyermekmentő Szolgálat munkáját, valamint a székelyföldi orvosok továbbképzését, illetve az anyaországi és az erdélyi magyar orvosok közötti kapcsolatok fejlesztését segítő tevékenysége elismeréseként.
A Magyar Érdemrend középkeresztje a csillaggal polgári tagozata kitüntetést kapta Kató Béla, az Erdélyi Református Egyházkerület püspöke, a Sapientia Alapítvány elnöke több évtizede odaadóan végzett lelkipásztori szolgálata, valamint a kisebbségi létbe kényszerült erdélyi magyar honfitársaink sorsának jobbra fordításában és közösségi életének megszervezésében vállalt kiemelkedő szerepe elismeréseként.
A Magyar Érdemrend középkeresztje polgári tagozata kitüntetést kapta Bálint-Benczédi Ferenc, a Magyar Unitárius Egyház püspöke az egyetlen magyar alapítású keresztény egyház főpásztoraként a teljes magyar unitárius közösséget építő és az erdélyi magyarság fennmaradását szolgáló tevékenysége elismeréseként.
A Magyar Arany Érdemkereszt polgári tagozata kitüntetésben részesült a gyergyószentmiklósi Bajna György író, költő, újságíró Gyergyószék kulturális, irodalmi és közéletében betöltött jelentős szerepe elismeréseként.
A Magyar Arany Érdemkereszt polgári tagozata kitüntetésben részesült Simó Gáspár, a csíkszeredai Segítő Mária Római Katolikus Gimnázium lelki igazgatója, a Romániai Magyar Cserkészszövetség római katolikus lelkivezetője az erdélyi magyar fiatalok nevelése, illetve identitásának megőrzése érdekében végzett odaadó munkája elismeréseként.
Magyar Ezüst Érdemkereszt polgári tagozata kitüntetést kapott Bokor Márton gyermekgyógyász, a Hargita Megyei Egészségügyi Igazgatóság anya- és gyermekvédelmi programfelelőse, a Csíkszereda Megyei Sürgősségi Kórház volt igazgatója, Hargita megye volt helyettes tisztifőorvosa az erdélyi és anyaországi orvosok szakmai kapcsolatának ápolását szolgáló három évtizedes tevékenysége, valamint elhivatott gyógyítómunkája elismeréseként.
A Magyar Érdemrend lovagkeresztje polgári tagozata kitüntetést kapta Lőrincz György író, a székelyudvarhelyi Erdély Magyar Irodalmáért Alapítvány alapító elnöke az erdélyi magyarság sorskérdéseit megjelenítő regényeket, novellákat, riportokat és elbeszéléseket magába foglaló, kiemelkedő prózaírói életműve elismeréseként.
A Magyar Ezüst Érdemkereszt katonai tagozatát adományozta Áder János köztársasági elnök Kurkó Istvánnak, a csíkszentdomokosi Márton Áron Általános Iskola tanítójának a Nemzetközi Gyermekmentő Szolgálatnak nyújtott segítsége, valamint a Buzánszky Jenő Gyermek és Ifjúsági Focikupa, illetve a Kurutty nevű magyar nyelvű erdélyi tanulmányi verseny szervezőjeként végzett munkája elismeréseként.
Meglőtt, felakasztott, agyonvert és éheztetett kutyák tucatjai kerültek be az elmúlt évek alatt a csíktaplocai kutyamenhelyre. Ez a székelyföldi kutyatartás árnyoldala, az esetenkénti, meglehetősen kegyetlen bánásmód az állatokkal.
Kihirdette szerdán Nicușor Dan államfő az alapélelmiszerek árréskorlátozását 2026. december 31-éig meghosszabbító jogszabályt.
Csaknem négymillió lejt szán a Maros Megyei Tanács a marosvásárhelyi körgyűrű egyik szakaszának előkészítésére, átvállalva a megvalósíthatósági tanulmány költségeit. Ez egy komoly lépés a 19 kilométeres út megépítése érdekében.
Ro-Alert üzenetet küldtek a Székelyföldtől nem messze lévő, a Neamț megyei Borca községben élőknek, miután egy helyi lakos arról számolt be, hogy farkasokat látott az egyik faluban.
A nyolcadikosok képességfelmérő vizsgájára feliratkozott több mint 148 ezer diák közül 4883 nem jelent meg szerdán a matematikából tartott írásbeli felmérőn – tájékoztatott az oktatási minisztérium.
Az Alkotmánybíróság ma megerősítette, hogy alkotmányos az a törvény, amellyel megduplázták a barnamedvére vonatkozó kilövési kvótát – jelentette be közösségi oldalán Tánczos Barna miniszterelnök-helyettes.
A Szociáldemokrata Párt (PSD) országos elnöksége Ovidiu Popát, Radu Opreát és Marian Neacșut bízta meg azzal, hogy az alakulat nevében tárgyalásokat folytassanak a parlamenti pártokkal a PSD-kormány támogatását rögzítő megállapodásról.
Amerikai egyetemek, középiskolák, fogadócsaládok és pályaorientációs programok várják azt a 44 diákot, akik a Márton Áron Főgimnázium Marci2US programjának első résztvevőiként utazhatnak az Egyesült Államokba.
Medve jelenéte miatt figyelmeztették Ro-Alert üzenetben a Csíkszentlélek községhez tartozó fitódiakat szerda délután.
Hallgatólagosan elfogadta szerdai ülésén a képviselőház a Románia és a Moldovai Köztársaság egyesüléséről szóló törvénytervezetet.
szóljon hozzá!