A madéfalvi veszedelem 257. évfordulóján a székely áldozatokra emlékeztek csütörtök délelőtt a Siculicidium-emlékműnél. „Kezdjük itt az évet, bízzunk a járványból való kilábalásban, és hogy újra szabadon lehetünk együtt!” – hangsúlyozta Madéfalván 2021, a nemzeti újrakezdés éve jegyében Potápi Árpád János, a magyar Miniszterelnökség nemzetpolitikáért felelős államtitkára.
2021. január 07., 14:242021. január 07., 14:24
2021. január 07., 15:032021. január 07., 15:03
Fotó: Veres Nándor
A madéfalvi veszedelem 257. évfordulóján a székely áldozatokra emlékeztek csütörtök délelőtt a Siculicidium-emlékműnél. „Kezdjük itt az évet, bízzunk a járványból való kilábalásban, és hogy újra szabadon lehetünk együtt!” – hangsúlyozta Madéfalván 2021, a nemzeti újrakezdés éve jegyében Potápi Árpád János, a magyar Miniszterelnökség nemzetpolitikáért felelős államtitkára.
2021. január 07., 14:242021. január 07., 14:24
2021. január 07., 15:032021. január 07., 15:03
Fotó: Veres Nándor
A Szent Anna tiszteletére felszentelt kápolnában ünnepi szentmisével, majd a székely himnusz eléneklésével kezdődött az ünnepség. Az egybegyűltek a Siculicidium-emlékműhöz vonultak, ahol Madéfalva polgármestere, Szentes Csaba mondott elsőként beszédet. „Ennyi idő után is érvényes a kijelentés, miszerint
Negyed évezred után is minden székely fejében ott él az 1764-es dátum” – emlékeztetett. Mint mondta, tisztelet illeti azokat, akik a császári csapatok betörése nyomán egészen Bukovináig menekültek, ahol új életet kezdtek.
Szentes Csaba
Fotó: Veres Nándor
„A hatalmi harcok ma is zajlanak. Ma sem lehetünk gyávák, nem gyengélkedhetünk. A mi fegyverünk az összefogás kell legyen. Van hitünk, saját népünk javára pedig tennünk kell” – fogalmazott a községvezető, megjegyezve, hogy az utóbbi években erős közösség forrott össze Madéfalván.
Potápi Árpád János
Fotó: Veres Nándor
Potápi Árpád János, a Miniszterelnökség nemzetpolitikáért felelős államtitkára is részt vett az eseményen, aki ünnepi beszédében úgy jellemezte az emlékművet, mint a székelyek szabadságküzdelmeinek kiemelkedő, szakrális helyszíne. „Legyünk büszkék arra, hogy megmaradtunk, itt vagyunk, és évről évre közösen fejet hajthatunk hőseink előtt. A kétszázötvenhét évvel ezelőtt a gyanútlanul alvó falura rázúdított ágyútűz gondolatába ma mi beleborzongunk. (...) Vajon én mit tettem volna? Őseink megmaradtak, újrakezdték az életüket.”
Fotó: Veres Nándor
Az államtitkár megemlékezett azokról a településekről, amelyeket az elmenekült székelység hozott létre Bukovinában. „Egy ilyen keserű esemény hogy adhat reményt? Száz évvel Trianon után is elmondhatjuk,
– mutatott rá az államtitkár.
Fotó: Veres Nándor
Mint kiemelte, a Magyar Állandó Értekezlet arról döntött, hogy 2021 a nemzeti újrakezdés éve legyen. „Kezdjük itt az évet, bízzunk a járványból való kilábalásban, és hogy újra szabadon lehetünk együtt! A magyar miniszterelnököt idézve minden meccs addig tart, amíg meg nem nyerjük. Legyen ez így a huszonegyes esztendőben és évszázadban egyaránt” – húzta alá.
Borboly Csaba
Fotó: Veres Nándor
Borboly Csaba, a Hargita megyei önkormányzat elnöke beszédében elmondta, emlékhelyeink és múltunk mindig emlékeztetni fognak, hogy elődeink mit akartak elérni és miért harcoltak. „Erőfeszítéseinkben egymásra és a magyar államra egyaránt számíthatunk. Olyan közeget kell építenünk, ahol kevesebb a harc, munkánk pedig példaértékű” – emelte ki Hargita megye tanácsának elnöke.
Fotó: Veres Nándor
A beszédek után koszorúzás következett, helyi és megyei elöljárók, választott tisztségviselők mellett koszorút helyezett el Potápi Árpád János és Brendus Réka, a Miniszterelnökség Nemzetpolitikai Államtitkárságának főosztályvezetője, majd az ünnepség zárásaként Tamás József nyugalmazott segédpüspök Wass Albert Magyar Miatyánk című versével tisztelgett, végül pedig a magyar himnusz is felcsendült.
Fotó: Veres Nándor
Fotó: Veres Nándor
Fotó: Veres Nándor
Fotó: Veres Nándor
Nem szavazott bizalmat a parlament hétfői ülésén Adrian Veștea kijelölt miniszterelnök kormányának.
Bíróság elé állítja a korrupcióellenes ügyészség (DNA) a külügyminisztérium egyik volt könyvelőnőjét, akit azzal vádolnak, hogy munkabér jogcímen illegálisan folyósított pénzt magának és két másik személynek 15 éven át.
Az elmúlt héten összesen 20 ittas biciklist és autóvezetőt azonosítottak a Hargita megyei rendőrök egy összehangolt akció részeként – öt gépjárművezető leheletében több mint 0,40 mg/l alkoholszintet mutatott a szonda.
Mielőtt a fáradt politikusainkat elengednénk a nyári pihenőszabadságaikra, egy dolgot tisztázzunk: 2026 első fele pont arra volt jó, hogy ismét szembesüljünk a ténnyel. Azzal, hogy újra mi, kisemberek jártunk rosszul.
Új medret vágott magának a vasárnapi felhőszakadás után megáradt patak a Gyimesek egyik kedvelt természeti látványosságánál, a Zúgóként is ismert Jávárdi-vízesésnél. A vízzuhatag eltűnt, de a helyreállítás nem lehetetlen.
A Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) elnöke, George Simion hétfőn kijelentette, hogy a Veștea-kormány nem kapja meg pártja parlamenti frakcióinak szavazatait a beiktatási szavazáson.
Egy kidőlt fa miatt maradt áram nélkül több mint ezer fogyasztó hétfő délután Udvarhelyszéken és Gyergyószéken – közli a Hargita megyei katasztrófavédelem.
Felborult egy autó hétfőn délután Csíkszentléleken, miután a 18 éves sofőr elvesztette uralmát a jármű felett. A balesetben a vezető és fiatalkorú utasa is megsérült, mindkettőjüket kórházba szállították.
Tovább melegszik az idő a következő két hétben, egyes régiókban 36–37 Celsius-fokos csúcsértékekre is számítani lehet – derül ki az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM) június 22. és július 5. közötti időszakra vonatkozó előrejelzéséből.
Kezdeményezzük Sulyok Tamás köztársasági elnök megbíztatásának megszüntetését – jelentette be Magyar Péter miniszterelnök hétfőn az Országgyűlés ülésén napirend előtt mondott beszédében.
2 hozzászólás