A madéfalvi veszedelem 257. évfordulóján a székely áldozatokra emlékeztek csütörtök délelőtt a Siculicidium-emlékműnél. „Kezdjük itt az évet, bízzunk a járványból való kilábalásban, és hogy újra szabadon lehetünk együtt!” – hangsúlyozta Madéfalván 2021, a nemzeti újrakezdés éve jegyében Potápi Árpád János, a magyar Miniszterelnökség nemzetpolitikáért felelős államtitkára.
2021. január 07., 14:242021. január 07., 14:24
2021. január 07., 15:032021. január 07., 15:03
Fotó: Veres Nándor
A madéfalvi veszedelem 257. évfordulóján a székely áldozatokra emlékeztek csütörtök délelőtt a Siculicidium-emlékműnél. „Kezdjük itt az évet, bízzunk a járványból való kilábalásban, és hogy újra szabadon lehetünk együtt!” – hangsúlyozta Madéfalván 2021, a nemzeti újrakezdés éve jegyében Potápi Árpád János, a magyar Miniszterelnökség nemzetpolitikáért felelős államtitkára.
2021. január 07., 14:242021. január 07., 14:24
2021. január 07., 15:032021. január 07., 15:03
Fotó: Veres Nándor
A Szent Anna tiszteletére felszentelt kápolnában ünnepi szentmisével, majd a székely himnusz eléneklésével kezdődött az ünnepség. Az egybegyűltek a Siculicidium-emlékműhöz vonultak, ahol Madéfalva polgármestere, Szentes Csaba mondott elsőként beszédet. „Ennyi idő után is érvényes a kijelentés, miszerint
Negyed évezred után is minden székely fejében ott él az 1764-es dátum” – emlékeztetett. Mint mondta, tisztelet illeti azokat, akik a császári csapatok betörése nyomán egészen Bukovináig menekültek, ahol új életet kezdtek.
Szentes Csaba
Fotó: Veres Nándor
„A hatalmi harcok ma is zajlanak. Ma sem lehetünk gyávák, nem gyengélkedhetünk. A mi fegyverünk az összefogás kell legyen. Van hitünk, saját népünk javára pedig tennünk kell” – fogalmazott a községvezető, megjegyezve, hogy az utóbbi években erős közösség forrott össze Madéfalván.
Potápi Árpád János
Fotó: Veres Nándor
Potápi Árpád János, a Miniszterelnökség nemzetpolitikáért felelős államtitkára is részt vett az eseményen, aki ünnepi beszédében úgy jellemezte az emlékművet, mint a székelyek szabadságküzdelmeinek kiemelkedő, szakrális helyszíne. „Legyünk büszkék arra, hogy megmaradtunk, itt vagyunk, és évről évre közösen fejet hajthatunk hőseink előtt. A kétszázötvenhét évvel ezelőtt a gyanútlanul alvó falura rázúdított ágyútűz gondolatába ma mi beleborzongunk. (...) Vajon én mit tettem volna? Őseink megmaradtak, újrakezdték az életüket.”
Fotó: Veres Nándor
Az államtitkár megemlékezett azokról a településekről, amelyeket az elmenekült székelység hozott létre Bukovinában. „Egy ilyen keserű esemény hogy adhat reményt? Száz évvel Trianon után is elmondhatjuk,
– mutatott rá az államtitkár.
Fotó: Veres Nándor
Mint kiemelte, a Magyar Állandó Értekezlet arról döntött, hogy 2021 a nemzeti újrakezdés éve legyen. „Kezdjük itt az évet, bízzunk a járványból való kilábalásban, és hogy újra szabadon lehetünk együtt! A magyar miniszterelnököt idézve minden meccs addig tart, amíg meg nem nyerjük. Legyen ez így a huszonegyes esztendőben és évszázadban egyaránt” – húzta alá.
Borboly Csaba
Fotó: Veres Nándor
Borboly Csaba, a Hargita megyei önkormányzat elnöke beszédében elmondta, emlékhelyeink és múltunk mindig emlékeztetni fognak, hogy elődeink mit akartak elérni és miért harcoltak. „Erőfeszítéseinkben egymásra és a magyar államra egyaránt számíthatunk. Olyan közeget kell építenünk, ahol kevesebb a harc, munkánk pedig példaértékű” – emelte ki Hargita megye tanácsának elnöke.
Fotó: Veres Nándor
A beszédek után koszorúzás következett, helyi és megyei elöljárók, választott tisztségviselők mellett koszorút helyezett el Potápi Árpád János és Brendus Réka, a Miniszterelnökség Nemzetpolitikai Államtitkárságának főosztályvezetője, majd az ünnepség zárásaként Tamás József nyugalmazott segédpüspök Wass Albert Magyar Miatyánk című versével tisztelgett, végül pedig a magyar himnusz is felcsendült.
Fotó: Veres Nándor
Fotó: Veres Nándor
Fotó: Veres Nándor
Fotó: Veres Nándor
A nyár eddigi legmelegebb napjának bizonyult június 27-e, ugyanis Székelyföldön is 30 Celsius-fok fölé emelkedett a hőmérséklet a délutáni órákra.
A november 19-én megjelenő Grand Theft Auto VI már az előrendelési periódusban nagy hullámokat ver a kiadó megkérdőjelezhető, de egyébként a nagy várakozás miatt érthető döntései miatt. Képbehozó.
A SAFE programból finanszírozott kilenc autópálya-szakasz közül hetet romániai vállalatok építhetnek meg – közölte szombaton közösségi oldalán Radu Miruță ügyvivő közlekedési miniszter.
Testvérvárosi szerződést írt alá a Maros megyei város szombati dísztanácsülésén Nyárádszereda és Zalaegerszeg vezetősége az évek óta tartó hosszú és tartalmas kapcsolatuk eredményeként.
Ilie Bolojan ügyvivő miniszterelnök szerint az idei év első öt hónapjának költségvetési adatai azt mutatják, hogy a múlt év ugyanezen időszakához képest több mint 40 százalékkal, 64 milliárd lejről 36 milliárd lejre csökkent a deficit.
A szélsőséges hőmérséklet okozta egészségügyi kockázatok csökkentését célzó intézkedési tervek aktiválását kérte szombaton az egészségügyi minisztérium.
Lia Olguța Vasilescu craiovai polgármester szombaton azt nyilatkozta, hogy a PSD alapvetően azokra a szavazatokra támaszkodna a Sorin Grindeanu vezette kormány esetleges parlamenti beiktatásához, amelyeket Adrian Veștea miniszterelnök-jelölt kapott.
Hargita megye címeréről fogadott el határozatot pénteki ülésén a kormány a Romániai Magyar Demokrata Szövetség javaslatára. A jelkép a székelyföldi megye történelmére, önazonosságára és örökségére utal.
Egy üzletben csaptak fel a lángok szombaton délben Erdőszentgyörgy főutcáján; már zajlik az oltás a helyszínen – közli a Maros megyei tűzoltóság.
Több mint 1600 gazdasági szereplőnél végzett ellenőrzéseket június 22. és 26. között az Országos Fogyasztóvédelmi Hatóság (ANPC).
2 hozzászólás