Hirdetés
Hirdetés

Ma ünnepeljük a színház világnapját

Pillantkép egy színházi előadásból. Képünk illusztráció •  Fotó: Biró István/Kolozsvári Állami Magyar Színház

Pillantkép egy színházi előadásból. Képünk illusztráció

Fotó: Biró István/Kolozsvári Állami Magyar Színház

Március 27-én van a színházi világnap, ennek tiszteletére megnéztük, hogy hogyan ünnepelnek Székelyföld nagyobb színházai. A színházi ünnep alkalmából az előadások előtt felolvassák a világnap nemzetközi üzenetét, amelyet az idén Jon Fosse norvég író, drámaíró fogalmazott meg.

Nagy Lilla

2024. március 27., 16:462024. március 27., 16:46

2024. március 27., 17:002024. március 27., 17:00

A színházi világnap alkalmából a Csíki Játékszín Karinthy Frigyes: Utazás a koponyám körül című betegségnaplójából készült előadással ünnepel este hét órától, a sepsiszentgyörgyi Tamási Áron színház pedig egy videót állított össze a szerdai programsorozatukról, amit a Facebook-oldalukon tettek közzé.

Hirdetés

A sepsiszentgyörgyi színházban Nemes Levente színművész Dózsa című előadásának hangfelvételét hallgathatják meg az érdeklődők több időpontban. Délután közönségtalálkozót szerveznek, és ezt követi egy Kelemen Lászlót bemutató színháztörténeti kiállítás megnyitója, este pedig az Iráni konferencia című előadás zárja a rendezvénysorozatot.

A marosvásárhelyi Tompa Miklós Társulat is egy Facebook-bejegyzésben rótta le tiszteletét a színházi világnap előtt, posztjukban a Nemzetközi Színházi Intézet (ITI) által felkért művész üzenetét továbbították.

A gyergyószentmiklósi Figura Stúdió Színház kincskereső kvízjátékot hirdetett a város több forgalmas pontján, az úgynevezett Figura Futamot. A résztvevők között figurás nyereményeket sorsolnak ki. A kiírást hivatalos Facebook-oldalukon lehet megtalálni.

A székelyudvarhelyi Tomcsa Sándor Színház nem készült tematikus programmal, hanem a közösségi média felületén emlékeztek meg a színházi világnapról.

Mi is az a színházi világnap?

A színházi világnapot immár 62 éve tartjuk számon mint nemzetközi ünnepet. Ennek alkalmából hagyományosan a színházak különböző rendezvényeket szerveznek, és

évente más és más világhírű személyiséget kérnek fel a Nemzeti Színházi Intézet részéről a világnak nemzetközi üzenetének megfogalmazására.

Idén Jon Fosse Nobel-díjas norvég írót, drámaírót érte a megtiszteltetés, hogy megoszthatja gondolatait a színházi világnap alkalmából. Fosse üzenetét az ITI hivatalos oldala tette közzé, Németh Nikolett fordította magyarra.

Jon Fosse: a művészet béke

A 62. színházi világnapon a színházakban az előadások előtt Romániában is felolvassák a világnapi üzenetet. Idén Jon Fosse üzenetében többek között azt írja:

a jó művészet a maga csodálatos eszközeivel képes vegyíteni az egyedit az egyetemessel.

Engedi, hogy megértsük, mi az, ami különbözik tőlünk – mondhatni idegen – azzal, hogy univerzálisnak mutatja – fogalmaz. „Nem ismerek jobb módszert az ellentétek egymáshoz való közelítésére” – írja, kiemelve, hogy ez a szemlélet teljességgel szembenáll a világban túlságosan is elterjedt erőszakos konfliktusok gyakorlatával. Kiemeli: a háború és a művészet ellentétek, ahogy a háború és a béke is azok – ez ilyen egyszerű.

Idézet
A művészet béke”

– írja Jon Fosse üzenetében.

Jon Fosse 1959-ben született. Munkái között színdarabok, regények, verseskötetek, esszék, gyerekkönyvek és fordítások is megtalálhatók. Írói stílusát a minimalizmus és az érzelmi mélység jellemzi. 2023-ban irodalmi Nobel-díjat kapott újszerű drámáiért és prózájáért, amelyekkel hangot ad a kimondhatatlannak – áll az ITI Magyar Központjának közleményében, amelyet az MTI idéz. Jon Fosse munkáit több mint ötven nyelvre lefordították, darabjait pedig világszerte több mint ezer színpadon mutatták már be. Művei az emberi létezés lényegét kutatják, a bizonytalanság, a szorongás, a szerelem és a veszteség témáival foglalkoznak. Minimalista és introspektív, gyakran a lírai próza és költészet határán egyensúlyozó drámái Henrik Ibsen 19. századi drámai hagyományát folytatják. Drámaíróként Nokon kjem til a komme (1996; Valaki jönni fog, 2002) című drámájával szerzett nemzetközi elismerést.

Hirdetés
szóljon hozzá! Hozzászólások
Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés

Ezek is érdekelhetik

Hirdetés

A rovat további cikkei

2026. január 16., péntek

Visszatér a hideg, Székelyföldön is kemény fagyok várhatók

Az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM) pénteken közzétett előrejelzése szerint a következő napokban országszerte rendkívül hideg idő várható, az éjszakák fagyosak lesznek, de vegyes csapadékra és heves szélre is számítani lehet.

Visszatér a hideg, Székelyföldön is kemény fagyok várhatók
Hirdetés
2026. január 16., péntek

Nagyon nem akaródzik elfogadni a különleges nyugdíjak csökkentését

Február 11-ére halasztotta az alkotmánybíróság a bírák és ügyészek nyugdíjazását szabályozó új törvénytervezettel kapcsolatos beadvány megvitatását.

Nagyon nem akaródzik elfogadni a különleges nyugdíjak csökkentését
2026. január 16., péntek

Megvan a legfrissebb nettó átlagfizetés szintje – mire elég ez?

2025 októberéhez képest novemberben 2,2 százalékkal 5615 lejre nőtt a nettó átlagbér Romániában – közölte pénteken az Országos Statisztikai Intézet. A bruttó átlagbér 9371 lej volt tavaly novemberben, 2,4 százalékkal nagyobb, mint az előző hónapban.

Megvan a legfrissebb nettó átlagfizetés szintje – mire elég ez?
2026. január 16., péntek

Saját kocsija hátsó kerekei alá szorulva halt meg egy nő

Saját autója hátsó kerekei alá szorult és életét vesztette egy nő Vaslui megyében, miután nem állította meg rendesen a járművet a lejtős terepen.

Saját kocsija hátsó kerekei alá szorulva halt meg egy nő
Hirdetés
2026. január 16., péntek

Elszakadt a cérna: több ezren tüntettek tegnap este a megszorítások miatt, könnygázt vetettek be a csendőrök

Több ezren tüntettek csütörtök este a bukaresti Győzelem (Victoriei) téren az Ilie Bolojan vezette kormány ellen.

Elszakadt a cérna: több ezren tüntettek tegnap este a megszorítások miatt, könnygázt vetettek be a csendőrök
2026. január 16., péntek

Tíz éve támogatják a helyi termelőket

Tíz éves a helyi termelők támogatását felvállaló marosvásárhelyi Local Farmers’ Market, amelyet a Rákóczi lépcső alatti kis utcában szerveznek. Az idei első vásár január 16-án, pénteken lesz.

Tíz éve támogatják a helyi termelőket
Tíz éve támogatják a helyi termelőket
2026. január 16., péntek

Tíz éve támogatják a helyi termelőket

2026. január 15., csütörtök

Ritka és veszélyes hüllőket találtak egy tömbházlakás szobájában

Nagyon meglepődtek a hatóságok, amikor több hüllőfajt, pitonokat, boákat, rendkívül ritka viperákat, tarantulákat, egy krokodilt és egy varánuszt fedeztek fel egy 12 négyzetméteres szobában Bihar megyében.

Ritka és veszélyes hüllőket találtak egy tömbházlakás szobájában
Hirdetés
2026. január 15., csütörtök

Fellángoltak az indulatok az újabb megszorítási tervek miatt

Nagy az aggodalom és a felháborodás is az egészségügyi és a szociális ellátórendszerben a kormány 10 százalékos költségcsökkentési terve miatt. Az érdekvédelem képviselője szerint éppen a jó szakembereket veszíthetik el az ágazatok, ha ez megvalósul.

Fellángoltak az indulatok az újabb megszorítási tervek miatt
2026. január 15., csütörtök

Halálos balesetet okozott, elhajtott a tragédia helyszínéről

Egy 59 éves nő életét vesztette, egy másik pedig megsérült csütörtökön, a Kolozs megyei Gyerőfalva és Körösfő között az 1-es országúton történt közúti balesetben; a balesetet okozó sofőr elhajtott a helyszínről.

Halálos balesetet okozott, elhajtott a tragédia helyszínéről
2026. január 15., csütörtök

A marosvásárhelyi utcák felét takarítják hóekékkel

Marosvásárhelyen csaknem ötszáz utca van és ezek csupán felében járnak a hókotró gépek. Soós Zoltán polgármester szerint a prioritás az, hogy a városi közlekedés folyamatos legyen, ne álljon le.

A marosvásárhelyi utcák felét takarítják hóekékkel
Hirdetés