
Képünk illusztráció
Fotó: Beliczay László
Újabb első- és másodfokú, viharra, illetve kánikulára vonatkozó riasztásokat adott ki hétfőn az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM).
2021. augusztus 02., 12:322021. augusztus 02., 12:32
A meteorológusok szerint augusztus 2-án elsőfokú (sárga jelzésű) riasztás van érvényben Konstanca, Tulcea, Iaşi, Bákó, Vaslui, Mehedinţi, Gorj és Vâlcea megyében. Fokozottan kellemetlen hőérzettel társuló kánikula várható, a hőmérséklet-páratartalom mutató meghaladja a kritikus 80-as értéket. A csúcshőmérséklet 34-37 Celsius-fok körül alakul, éjszaka pedig több helyen nem hűl le 20 Celsius-fok alá a levegő – számol be az Agerpres.
Szintén fokozottan kellemetlen hőérzettel társuló kánikulára vonatkozó másodfokú (narancssárga jelzésű) riasztás érvényes a nap folyamán az ország 15 megyéjében és Bukarestben. A hőmérsékleti maximumok 37 és 40 Celsius-fok körül alakulnak, Munténia déli részén pedig a 41 fokot is elérik.
A meteorológusok szerint ugyanakkor délelőtt 10 és este 10 óra között hangsúlyos légköri instabilitásra vonatkozó elsőfokú riasztás van érvényben Erdélyben, Munténia és Dobrudzsa északi felében és helyenként a hegyvidéken.
Moldvában narancssárga jelzésű, fokozott légköri instabilitásra vonatkozó riasztás van érvényben hétfőn 22 óráig: heves, 80-90 kilométer/órás sebességű széllökésekre, szélviharokra, gyakori villámlásokra, jégesőre lehet számítani. Helyenként felhőszakadások lesznek, a lehulló csapadék mennyisége meghaladhatja a 30-40 litert négyzetméterenként.
Az ANM szerint elszigetelten az ország többi régiójában is előfordulhatnak hasonló jelenségek.
Az ország déli és délkeleti felében fekvő 10 megyében és a fővárosban emellett hőségriasztás lesz érvényben augusztus 3-án, 4-én és 5-én , a hőmérséklet-páratartalom mutató meghaladja a kritikus 80-as értéket. A hőmérsékleti maximumok 33 és 36 Celsius-fok körül alakulnak, az éjszakai levegő pedig a terület túlnyomó részében nem hűl le 20 Celsius-fok alá.
A romániai polgárok valamivel több mint fele (50,4 százalék) úgy véli, hogy az Európai Unió és az Egyesült Államok közötti feszültségek körülményei között Romániának egyensúlyt kellene fenntartania a két partner között – derül ki egy felmérésből.
Öt székelyföldi helyszínen mutatják be Demeter Szilárd Hazaszótár című könyvét március 14-20. között.
Nicușor Dan államfő és Volodimir Zelenszkij ukrán elnök csütörtökön aláírták a két állam közötti stratégiai partnerségről szóló közös nyilatkozatot a Cotroceni-palotában.
Idén is elindul a Székely Gyors és a Csíksomlyó Expressz a csíksomlyói pünkösdi búcsúba a Kárpáteurópa Utazási Iroda és a MÁV Személyszállítási Zrt. szervezésében – közölték a szervezők csütörtökön Budapesten, sajtótájékoztatón.
A pénzügyminisztérium azt javasolja, hogy a kormány 2026 végéig hosszabbítsa meg a gázolaj árának kompenzálását a közúti fuvarozók számára. A tervezet szerint 2026. április 1. és december 31. között literenként 85 banis támogatást kapnának a fuvarozók.
Stabilitási prémium a fiataloknak, támogatás a munkáltatóknak és több online szolgáltatás – több ponton is változott a munkanélküli-biztosítási rendszer.
Nicușor Dan államfő csütörtökön fogadta Volodimir Zelenszkij ukrán elnököt.
Lehűlés és csapadék érkezik március második felére, felváltva az eddigi igazán száraz és szokatlanul meleg időszakot – jelzik előre a meteorológusok.
Egyes töltőállomásoknál 9 banival drágult csütörtökön a standard benzin, elérve a 8 lej 40 banis literenkénti árat. De ezúttal nem önmagában a drágulás a meglepő, azt ugyanis megszokhattuk már.
A Székelyföldről utazók által leggyakrabban használt repülőterek egy részén már enyhítették a kézipoggyászban szállítható folyadékokra vonatkozó szabályokat: bizonyos feltételek mellett akár kétliteres kiszerelésben is vihető folyadék a fedélzetre.
szóljon hozzá!