
A gazdálkodásban a traktorok átveszik az igavonók szerepét. Képünk illusztráció
Fotó: Beliczay László
Drasztikusan csökkent a lóállomány Hargita megyében az elmúlt években, a mezőgazdasági gépek folyamatosan veszik át az igavonók helyét. Tavaly fertőző betegség nem tizedelte az állományt, de 2019-ben öt megbetegedés is történt, ezért fontos az évente kötelező vérvizsgálat és oltás a lovak esetében.
2021. február 16., 22:002021. február 16., 22:00
Évről évre csökken a lóállomány Hargita megyében – jelezte érdeklődésünkre Ladó Zsolt, a Hargita Megyei Állategészségügyi és Élelmiszer-biztonsági Igazgatóság vezetője. Íme a makacs tények: míg 2009-ben több mint 25 ezer lovat tartottak nyilván, 2021 februárjában már csak közel 11 ezer ló van a megyében.
– árulta el tapasztalatait a főállatorvos.
A Gyergyói-medencében is mind kevesebb a ló, Gyergyószentmiklóson 350 állat szerepel a nyilvántartásban. „A tapasztalat az, hogy a gépesítés miatt
– tette hozzá Gáll József körzeti állatorvos.
A lovakra két betegség jelent veszélyt, a fertőző kevésvérűség és a lépfene. Ezért minden évben kötelező az állatokat vérvizsgálatra vinni és beoltatni lépfene ellen. A betegség emberre nem terjed, a lovat levághatják, húsa fogyasztható. Ha beteg állatot azonosítanak, akkor minden három hónapban újabb vérvizsgálatot kell végezni az adott település teljes lóállományán mindaddig, amíg felszámolódik a fertőzés. „Tavaly Hargita megyében nem volt kevésvérűséggel fertőzött ló, ellenben 2019-ben elszórtan mindhárom térségben voltak beteg állatok, összesen öt. Az állatokat levágták és a gazdákat kártalanították” – ismertette Ladó Zsolt.
Kezdődik a lovak éves kötelező szűrése
A lovak fertőző kevésvérűségét kiszűrő vérvizsgálata évente kötelező. Gyergyószentmiklóson a Nicolae Bălcescu utca 36. szám alatti körzeti állatorvosi rendelőben február 18–20. között 8-tól 15 óráig várják a lótartó gazdákat az állataikkal együtt. Borzonton február 18-án, Gyergyóalfaluban február 19-én és 20-án, Gyergyószárhegyen pedig a hónap utolsó hétvégéjén végzik el a lovak vizsgálatát és lépfene elleni oltását. Gyergyószentmiklóson pótlás is lesz március 5-én és 6-án.
A múlt évben 9399 lej volt a romániai háztartások havi átlagjövedelme, 13,6 százalékkal nagyobb mint 2024.ben; a kiadások átlagösszege 8037 lej volt, ami a jövedelem 85,5 százalékát jelentette.
Sárga jelzésű viharriasztást adott ki szerdán az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM) Erdély, Moldova, Dobrudzsa, Munténia, és Olténia 23 megyéjének egyes térségeire.
Naponta 800 munkás, több mint 700 munkagép dolgozik a Marosvásárhely-Nyárádszereda autópálya-szakasz építésén, ahol már elkezdték az aszfaltozást – közölte Horațiu Cosma, a szállításügyi minisztérium államtitkára a közösségi oldalán.
Újabb sárga jelzésű hőségriasztásokat adott ki az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM): szerdán nyolc megyében, csütörtökön pedig az ország több mint háromnegyedében lesz érvényben a figyelmeztetés.
A Nemzeti Liberális Párt (PNL) elnöke, Ilie Bolojan, a Mentsétek meg Romániát Szövetség (USR) vezetője, Dominic Fritz és Kelemen Hunor szövetségi elnök szerdán egyeztet a kisebbségi kormány megalakításáról és a miniszterelnök-jelöltről.
Megkezdődött a Nemzeti Liberális Pártban (PNL) az Adrian Veștea kormányát támogató párttagok kizárási eljárása, amelyet a párt új alapszabályának bukaresti törvényszéki bejegyzése után zárnak le – jelentette be Ionel Bogdan képviselő.
A keddi cotroceni-i konzultációk után egy pártközi megállapodáson alapuló kisebbségi kormány körvonalazódik, amelynek a megalakítását fel kell gyorsítani – közölte kedd este Nicușor Dan.
A kiskérődző-pestis elleni immunválaszt, azaz antitestek jelenlétét igazolták a laborvizsgálatok két különböző Hargita megyei legelőtesten tartott juhok néhány példányában. Az egyelőre még rejtély, hogy miként kerülhettek kapcsolatba a kórokozóval.
Több mint 2,25 milliárd euró érkezett Románia számlájára az országos helyreállítási terv PNRR keretében benyújtott negyedik kifizetési kérelem alapján – jelentette be kedden a Facebook-oldalán Dragoș Pîslaru.
Vegyék ki a barnamedvét a szigorúan védett fajok kategóriájából, és rugalmasabb kezelést tegyenek lehetővé azokban a tagállamokban, ahol a faj nem veszélyeztetett – ezekkel a kérésekkel fordult az Európai Bizottsághoz Tánczos Barna.
szóljon hozzá!